904L vs 316L Nerezová ocel Odolnost vůči kyselině sírové Showdown

Jun 05, 2026

Zanechat vzkaz

Když do rovnice vstupuje kyselina sírová, není výběr jakosti nerezové oceli pouze otázkou preferencí -, může určit, zda závod spolehlivě běží dvacet let, nebo zda do dvaceti měsíců dojde k poruše koroze. Tento článek poskytuje přesné{2}}porovnání založené na datech904L (UNS N08904 / EN 1.4539)a316L (UNS S31603 / EN 1.4404), dvě nejčastěji hodnocené třídy, když se inženýři setkávají s procesním prostředím obsahujícím-kyselinu

 

.904L vs 316L Stainless Steel

 

Sečteno a podtrženo{0}}zjištění:

 

904L je prokazatelně lepší než 316L v použití kyseliny sírové téměř ve všech koncentračních a teplotních rozmezích, kde je 316L dokonce jen okrajově životaschopné.

 

316L je nákladově-efektivní standardní třída pro všeobecné-účelové aplikace, kde kyselina sírová chybí nebo je přítomna pouze ve stopových množstvích při teplotě okolí.

 

U středně{0}}až{1}}těžkých kyselinových zátěží jsou vyšší počáteční náklady na 904L trvale odůvodněny výrazně nižší korozí, prodlouženou životností zařízení a zkrácením neplánovaných odstávek.

 

Pochopení koroze korozivzdorných ocelí kyselinou sírovou

 

Kyselina sírová (H₂SO₄) je celosvětově nejrozšířenější průmyslová chemikálie, která se používá při výrobě hnojiv, moření kovů, rafinaci ropy, výrobě baterií a desítkách dalších procesů. Pochopení toho, proč je tak korozivní pro kovy - a proč na výběru slitin tolik záleží -, je nezbytný kontext pro každého inženýra pracujícího v těchto odvětvích.

 

Proč je H₂SO₄ obzvláště korozivní

 

Kyselina sírová napadá kovy dvěma primárními mechanismy: přímým kyselým útokem (vývoj vodíku), který dominuje při koncentracích nižších než přibližně 40 %, a pasivním -mechanismem rozpouštění filmu- při středních koncentracích. Při velmi vysokých koncentracích (nad 93 %) se kyselina dehydratuje a ve skutečnosti vytváří na některých slitinách ochrannou vrstvu -, ale toto je úzké a na teplotu-citlivé okno.

 

Pro praktické technické účely je nejnebezpečnější oblastí pro nerezové oceli rozsah koncentrace 5–70 % při teplotách nad 40 stupňů. V této řadě všechny standardní austenitické třídy včetně 316L zažívají rychlý rozklad pasivního filmu, což vede k urychlené obecné korozi.

 

Role legujících prvků

 

Pro odolnost vůči H2SO4 v austenitických nerezových ocelích jsou rozhodující tři legující prvky: molybden (Mo), nikl (Ni) a měď (Cu). Díky pochopení jejich rolí je rozdíl ve výkonu 904L oproti 316L okamžitě logický.

 

Molybden (Mo): Mo stabilizuje pasivní film v redukčním kyselém prostředí. 904L obsahuje 4–5 % Mo oproti pouze 2–3 % v 316L. Tento rozdíl zhruba zdvojnásobuje stabilitu pasivního filmu v kyselině sírové.

 

Nikl (Ni): Ni snižuje rychlost aktivního rozpouštění a posouvá slitinu směrem k pasivitě při snižování médií. 904Obsah Ni 23–28 % (oproti 10–14 % u 316L) je možná jediným největším hnacím motorem její výhody v oblasti kyselosti.

 

Měď (Cu): Záměrné přidání 1–2 % Cu do 904L je speciálně navrženo pro snížení rychlosti koroze ve zředěné-až-střední H₂SO₄. 316L neobsahuje měď. To je jeden z nejrozhodnějších kompozičních rozdílů mezi těmito dvěma ročníky.

 

Srovnání chemického složení

 

Níže uvedená tabulka složení je výchozím bodem pro pochopení každého výkonnostního rozdílu mezi těmito dvěma třídami. Všechny hodnoty odpovídají oficiální specifikaci materiálu.

 

Tabulka 1: Chemické složení - 316L vs 904L (všechny hodnoty v % hmotnosti)

 

Živel

316L Min

316L Max

904L Min

904L Max

Jednotka

Chrom (Cr)

16.0

18.0

19.0

23.0

%

nikl (Ni)

10.0

14.0

23.0

28.0

%

molybden (Mo)

2.0

3.0

4.0

5.0

%

měď (Cu)

-

-

1.0

2.0

%

mangan (Mn)

-

2.00

-

2.00

%

křemík (Si)

-

0.75

-

1.00

%

uhlík (C)

-

0.030

-

0.020

%

dusík (N)

-

0.10

-

0.10

%

síra (S)

-

0.030

-

0.035

%

fosfor (P)

-

0.045

-

0.045

%

železo (Fe)

Váhy

Váhy

Váhy

Váhy

-

 

Tři kritické kompoziční rozdíly

 

Niklový diferenciál (+13–14 % více v 904L): Nikl je jediným nejdůležitějším prvkem pro snížení aktivního rozpouštění v redukčních kyselinách. Rozdíl 13–14 procentních bodů v obsahu niklu mezi 904L a 316L je zodpovědný za velkou část vynikajících korozních vlastností 904L.

 

Diferenciál molybdenu (o +2 % více v 904L): Další 2 % molybdenu v 904L stabilizuje pasivní film v kyselých podmínkách. I když se to může zdát skromné, vliv Mo na pasivní stabilitu filmu je nelineární a poskytuje nepřiměřené výhody v koncentrovaných kyselých prostředích.

 

Přídavek mědi (1–2 % v 904L, chybí v 316L): Toto je nejvíce podceňovaný rozdíl. Měď přímo snižuje rychlost koroze vyvíjející se vodíkem v kyselině sírové tím, že působí jako katodický inhibitor. 316L nemá měď vůbec a žádné další legování nemůže její nepřítomnost v kyselině sírové kompenzovat.

 

Porovnání mechanických vlastností

 
Oba druhy se dodávají v rozpouštěcím -žíhaném a vodou-kaleném stavu, čímž se dosahuje maximální odolnosti proti korozi a tažnosti. Níže uvedená tabulka uvádí minimální požadavky a typické dosažené hodnoty pro deskové a deskové výrobky.
 
904L vs 316L Stainless Steel Mechanical Properties Comparison
 

Tabulka 2: Mechanické vlastnosti - 316L vs. 904L

 

Vlastnictví

316L Požad.

316L Typické

904L Požad.

904L Typické

Pevnost v tahu (MPa)

Větší nebo rovno 485

~560

Větší nebo rovno 490

~540

0,2 % meze kluzu (MPa)

Větší nebo rovno 170

~220

Větší nebo rovno 220

~260

Prodloužení při přetržení (%)

Větší nebo rovno 40

~50

Větší nebo rovno 35

~42

Tvrdost (HB)

Menší nebo rovno 217

~150

Menší nebo rovno 200

~170

Rázová houževnatost (J, -196 stupňů)

Dobrý

~80–120

Velmi dobré

~100–140

Modul pružnosti (GPa)

~193

193

~196

196

Hustota (g/cm³)

7.99

7.99

8.00

8.00

 

904L nabízí o něco vyšší minimální mez kluzu než 316L, především proto, že obsahuje více niklu a mírně kontrolovanější dusík. Obě třídy poskytují vynikající tažnost a houževnatost při všech teplotách včetně kryogenních podmínek. U většiny aplikací chemických procesů jsou rozdíly v mechanických vlastnostech při rozhodování o výběru materiálu druhotné vzhledem ke korozi.

 

Údaje o míře koroze kyseliny sírové: Základní důkaz

 

Tato část představuje nejdůležitější údaje v tomto článku. Porovnání rychlosti koroze napříč maticí koncentrací H2SO4 a teplot je definitivním základem pro výběr materiálu v kyselém provozu. Všechny hodnoty jsou v milimetrech za rok (mm/y); hodnota nižší než 0,1 mm/rok je obecně považována za přijatelnou pro dlouhodobou-službu.

 

Tabulka 3: Míry koroze v kyselině sírové - 316L oproti 904L (mm/rok)

 

H₂SO₄ Konc. (hmot. %)

Temp. ( stupeň )

Spotřeba 316 l (mm/rok)

Spotřeba 904 l (mm/rok)

Faktor zlepšení

904L Vhodnost

316L Vhodnost

1–5

20

0.05–0.10

0.01–0.02

~5×

Vynikající

Velmi dobré

1–5

60

0.20–0.50

0.03–0.08

~6×

Vynikající

Přijatelný

5–20

20

0.50–1.50

0.05–0.15

~10×

Velmi dobré

Okrajový

5–20

60

1.50–5.00

0.10–0.40

~12×

Dobrý

Nevhodné

20–40

20

3.00–8.00

0.20–0.80

~10×

Dobré – Přijatelné

Nevhodné

20–40

60

>10

0.50–2.00

>5×

Okrajový

Nevhodné

40–70

20

>10

0.80–3.00

>3×

Okrajový

Nevhodné

40–70

60

>>10

2.00–8.00

-

Nevhodné

Nevhodné

70–90

20

>>10

>5.00

-

Nevhodné

Nevhodné

90–98

20

>>10

>5.00

-

Nevhodné

Nevhodné

 

Interpretace dat míry koroze

 

Údaje v tabulce 3 vyprávějí jasný a konzistentní příběh: 904L překonává 316L faktorem 5 až 12krát v průmyslově nejběžnějších podmínkách kyseliny sírové (koncentrace 1–40 %, provozní teplota 20–60 stupňů). Ještě důležitější je, že pro koncentrace nad 5 % při teplotách nad 40 stupňů 316L často překračuje práh 1,0 mm/r -, takže je funkčně nevhodný, bez ohledu na konstrukční tolerance.

 

Při koncentracích nad 40–70 % ani jeden stupeň neposkytuje dostatečnou odolnost v dlouhodobém-provozu. Technici, kteří se setkají s koncentrovanou kyselinou sírovou (nad 70 %), musí vyhodnotit speciální slitiny, jako je Alloy 20 (UNS N08020), Hastelloy B-3 (UNS N10675) nebo litina s vysokým obsahem křemíku, které jsou speciálně navrženy pro provoz s koncentrovanou H₂SO₄.

 

Více{0}}porovnání odolnosti vůči korozi v prostředí

 

Kyselina sírová je zřídka jedinou korozivní látkou v toku průmyslových procesů. Následující tabulka poskytuje širší pohled na to, jak si tyto dva druhy vedou napříč všemi hlavními korozními mechanismy a typy kyselin.

 

Tabulka 4: Více-korozní odolnost - 316L vs 904L

 

Korozní mechanismus / prostředí

Výkon 904L

Hodnocení

Výkon 316 l

Hodnocení

Zřeďte H₂SO4 (<10%, ambient)

Vynikající

★★★★★

Dobrý

★★★☆☆

Zřeďte H₂SO4 (<10%, 60°C)

Velmi dobré

★★★★☆

Okrajový

★★☆☆☆

Konc. H₂SO4 (40–70 %, okolní)

Okrajový

★★☆☆☆

Nevhodné

★☆☆☆☆

Kyselina fosforečná (H3PO₄)

Vynikající

★★★★★

Dobrý

★★★☆☆

Kyselina octová (CH3COOH)

Vynikající

★★★★★

Velmi dobré

★★★★☆

kyselina chlorovodíková (HCl)

Chudý

★★☆☆☆

Chudý

★☆☆☆☆

Působení chloridů (Cl⁻ env.)

Velmi dobré

★★★★☆

Dobrý

★★★☆☆

Štěrbinová koroze (mořská voda)

Dobrý

★★★☆☆

Okrajový

★★☆☆☆

Mezikrystalová koroze

Vynikající

★★★★★

Velmi dobré

★★★★☆

Korozní praskání (SCC)

Velmi dobré

★★★★☆

Okrajový

★★☆☆☆

Oxidující kyseliny (HNO₃)

Dobrý

★★★☆☆

Velmi dobré

★★★★☆

 

Kyselina dusičná: Jedna oblast, kde má 316L okraj

 

Kyselina dusičná (HNO₃) je oxidační kyselina a v oxidujícím kyselém prostředí dominuje v mechanismu odolnosti obsah chrómu. Oba druhy mají podobné hladiny chrómu (16–18 % v 316L; 19–23 % v 904L), ale nižší molybden 316L ho ve skutečnosti dělá o něco lepším pro použití s ​​čistou HNO₃, protože Mo může být škodlivý ve vysoce oxidačních prostředích. Toto je však úzká výjimka - jakýkoli proces smíchání HNO₃ s HCl nebo H₂SO₄ (smíšené kyseliny) okamžitě změní výhodu zpět na 904L.

 

Odolnost proti chloridům: důlková a štěrbinová koroze

 

Ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi (PREN) kvantifikuje odolnost vůči chloridové -indukované důlkové korozi{1}}. L dosahuje PREN přibližně 32–36 oproti 316L 23–27. Tato mezera je významná v každé aplikaci, kde chloridové ionty-existují společně s kyselinou sírovou -, což je běžná situace v tocích průmyslových procesů, prostředích spalin a aplikacích na úpravu vody.

 

Fyzikální a tepelné vlastnosti

 

Tabulka 5: Fyzikální a tepelné vlastnosti - 316L vs 904L

 

Vlastnictví

316L

904L

Rozsah tání ( stupeň )

1375–1400

1300–1390

Hustota (g/cm³)

7.99

8.00

Tepelná vodivost (W/m·K, 20 stupňů)

13.4

12.0

Coeff. tepelné roztažnosti (µm/m· stupeň)

16,0 (20–100 stupňů)

15,3 (20–100 stupňů)

Specifická tepelná kapacita (J/kg·K)

500

450

Elektrický odpor (µΩ·m)

0.74

0.95

Magnetická permeabilita (žíhaná)

~1.005

~1.003

Max. provozní teplota - Oxidující (stupeň)

~870

~1050

Max. provozní teplota - Vodný (stupeň)

~300

~300

 

Oba druhy sdílejí v podstatě podobné fyzikální a tepelné vlastnosti, jak se očekává u austenitických slitin se srovnatelnými celkovými úrovněmi legování. Mírně vyšší tepelná roztažnost 316L může být relevantní v konstrukci trubek výměníku tepla, ale jen zřídka řídí výběr materiálu. Oba druhy jsou v žíhaném stavu nemagnetické, takže jsou vhodné pro aplikace vyžadující nízkou magnetickou permeabilitu (např. stavba zařízení pro magnetickou rezonanci, určitá instrumentace).

 

Platné normy a mezinárodní certifikace

 

Správné označení normy je nezbytné pro nákup, kontrolu kvality a shodu s předpisy. Následující tabulka pokrývá všechny hlavní mezinárodní systémy označování pro obě třídy.

 

Applicable Standards and International Certifications

 

Tabulka 6: Normy a označení - 316L vs. 904L

 

Standardní tělo

Označení 316L

Označení 904L

Rozsah / Poznámky

ASTM

S31603

N08904

Talíř, List, Pás, Bar, Trubka, Trubka

EN / DIN

1.4404

1.4539

Evropské formy produktu

UNS

S31603

N08904

Jednotný systém číslování

ASME

SA-240 / SA-312

SA-240 / SA-312

Tlakové nádoby, kotle, potrubí

ISO

ISO 15156-3

ISO 15156-3

Sour-služba (prostředí H₂S)

NACE / AMPP

Vyhovuje MR0175

Vyhovuje MR0175

Servis olejové a plynové koroze

PED (EU)

2014/68/EU

2014/68/EU

Směrnice o tlakových zařízeních

FDA (potraviny/farmaka)

Přijato

Přijato

Povrchová úprava Ra Typicky menší nebo rovna 0,8 µm

 

Obě třídy jsou plně zahrnuty do rámců ASME, ASTM a EN pro tlakové nádoby, výměníky tepla a potrubní systémy. Pro aplikace ve farmacii a potravinách regulované FDA-jsou přijímány obě třídy, přičemž 316L je téměř-univerzální výchozí hodnotou, a to díky svým zavedeným výsledkům, nižším nákladům a rozsáhlému globálnímu dodavatelskému řetězci.

 

Cena, dostupnost a zpracování

 

Materiálové náklady jsou často bezprostředně viditelným faktorem rozhodování, ale náklady na životní cyklus -, které zahrnují údržbu, výměnu a prostoje ve výrobě -, téměř vždy upřednostňují vyšší-slitinu v kyselém provozu. V následující tabulce jsou uvedeny klíčové obchodní a výrobní parametry.

 

Tabulka 7: Cena, dostupnost a zpracování - 316L vs. 904L

 

Faktor

316L

904L

Relativní cena materiálu (deska)

Základní linie (1,0×)

~1,8–2,5× (vyšší Ni, Mo)

Primární nákladové ovladače

Ni (10–14 %), Mo (2–3 %)

Ni (23–28 %), Mo (4–5 %), Cu

Globální dostupnost

Všudypřítomné – všechny velikosti mlýnů

Široká dostupnost – specialita

Typická doba dodání (deska)

1–4 týdny

3–8 týdnů

Svařitelnost

Vynikající (plnidlo ER316L)

Velmi dobrý (výplň ER385)

Obrobitelnost

Dobrý

Dobré až střední

Složitost výroby

Nízká – snadné tvarování/svařování

Střední – standardní austenitická

Možnosti povrchové úpravy

Všechny standardní povrchové úpravy

Všechny standardní povrchové úpravy

Certifikace mlýna (EN 10204)

3.1 běžně k dispozici

3.1 / 3.2 k dispozici

 

Pokyny pro svařování

 

Správný výběr přídavného kovu je rozhodující pro udržení odolnosti proti korozi v zóně svaru:

 

316L: Plnič AWS ER316L (nebo odpovídající krytá elektroda E316L). Nízký tepelný příkon. Není nutné předehřívání. Široké procesní okno dělá z 316L nejsnáze vyrobitelnou nerezovou třídu na světě.

 

904L: výplňový kov AWS ER385 (nebo typ Avesta 904L / Sandvik 27.31.4.LCu). Doporučuje se mírně přísnější meziprůchodová regulace teploty. Kompletní žíhání po-svaru není povinné, ale doporučuje se pro nejagresivnější služby. Proplachujte kořenové průchody inertním plynem.

 

Oba druhy: Není potřeba předehřívání. Používejte drátěné kartáče- z nerezové oceli a speciální brusné kotouče. Důkladně očistěte povrchy, abyste odstranili kontaminaci železem a zabránili volné korozi železa.

 

Průvodce výběrem aplikací a oborové případové studie

 

Následující výběrová tabulka poskytuje inženýrům, specialistům na nákup a manažerům závodů přímé, na důkazech{0}}podložené pokyny ohledně toho, jakou třídu specifikovat pro dané servisní podmínky.

 

Tabulka 8: Průvodce výběrem aplikací a odvětví - 316L vs 904L

 

Aplikace / Prostředí

316L

904L

Klíčové technické zdůvodnění

Skladování zředěné H₂SO₄ (<5%, ambient)

Životaschopný

Preferováno

Kombinace Cu+Mo 904L dramaticky snižuje rychlost koroze

Potrubní systémy H₂SO₄ (<20%, <60°C)

Okrajový

Preferováno

Rychlost koroze 316L za těchto podmínek přesahuje 1 mm/rok

H₂SO₄ neutralizace / praní

Životaschopný

Preferováno

Smíšené proudy kyseliny a vody podporují širší odolnost 904L

Zpracování kyseliny fosforečné (H3PO4).

Životaschopný

Preferováno

Oba fungují dobře; 904L lepší při zvýšených teplotách

Zařízení pro zpracování kyseliny octové

Preferováno

Životaschopný

316L dostačující při nízkých teplotách; šetří náklady oproti 904L pro mírné zatížení

Servis kyseliny dusičné (HNO₃).

Preferováno

Životaschopný

Oxidující kyselina podporuje Cr; 316 l nákladově-efektivní zde

Farmaceutické nádoby a reaktory

Preferováno

Životaschopný

316L FDA-standardní; 904L pouze v případě, že to proces vyžaduje

Zpracování potravin a nápojů

Preferováno

Životaschopný

316L splňuje všechny hygienické normy za mnohem nižší cenu

Chlazení mořské vody / výměníky tepla

Okrajový

Preferováno

Odolnost proti důlkové korozi 904L (PREN ~32) vs. 316L (~24)

Zařízení na hnojení – síranové proudy

Nevhodné

Preferováno

Teplá kombinace síran + chlorid vyžaduje 904 l

Těžba ropy a plynu – kyselá služba

Životaschopný

Preferováno

904L vyšší Ni snižuje riziko SCC v prostředí H₂S

Kryogenní / LNG skladování

Preferováno

Životaschopný

316L široce kvalifikovaný pro LNG; 904L nad-uvedeno zde

Obecné rozvody (nekyselé)-

Preferováno

Životaschopný

316L nabízí ekvivalentní výkon při výrazné úspoře nákladů

 

Shrnutí: 316L vs 904L

 

Níže uvedená tabulka destiluje každý rozměr tohoto srovnání do jediného stručného odkazu.

 

Tabulka 10: Komplexní srovnávací souhrn - 316L vs. 904L

 

Dimenze

904L

316L

Označení UNS / EN

N08904 / 1.4539

S31603 / 1.4404

Obsah niklu

23–28 % (mnohem vyšší)

10–14%

Obsah molybdenu

4–5%

2–3%

Přídavek mědi

1–2 % (posílení odolnosti proti kyselinám)

Žádný

Hodnota PREN

~32–36

~23–27

Odolnost vůči H₂SO₄

Vynikající napříč koncentracemi

Omezeno na ředění/okolí

Míra koroze (<10% H₂SO₄)

5–12× nižší než 316L

Základní linie

Odolnost proti SCC

Velmi dobrý (vysoké Ni)

Okrajový

Odolnost vůči mořské vodě

Dobrý

Okrajový

Svařitelnost

Velmi dobré

Vynikající

Relativní materiálové náklady

~1,8–2,5× vyšší

Základní linie

Globální dostupnost

Široce dostupné (specializace)

Všudypřítomný

Nejlepší fit

Kyselina / chemická povinnost

Obecné / potraviny / farmacie

 

Odeslat dotaz
Pojď k nám
A spusťte své RFQS hned.
Kontaktujte nás