|
Čína vyrábí přibližně 60-65 % celosvětového objemu nerezové oceli a představuje 45-50 % světového exportu nerezové oceli. V roce 2025 Čína vyvezla odhadem 3,8–4,2 milionů metrických tun výrobků z nerezové oceli. Pro rok 2026 se očekává, že objem exportu poroste meziročně o 5–8 % a dosáhne 4,0–4,5 milionů metrických tun, a to díky konkurenčním cenám, lepší kvalitě produktů a rostoucí poptávce z jihovýchodní Asie, Středního východu a rozvíjejících se trhů. |

Tento článek poskytuje komplexní přehled čínského exportního trhu z nerezové oceli v roce 2026, analyzuje objemy exportu, klíčové cílové trhy, produktový mix, konkurenční výhody, obchodní překážky, standardy kvality a strategie nákupu pro mezinárodní kupující. Všechny datové tabulky obsahují explicitní citace zdrojů na podporu rozhodování o nákupu.
Výroba 2025:Čína v roce 2025 vyrobila ~38-40 milionů metrických tun nerezové oceli (~62% celosvětové produkce)
Objem exportu:Vyvezeno ~3,8–4,2 milionu metrických tun (~10 % produkce)
Klíčové trhy:Nejlepší exportní destinace: Jihovýchodní Asie (35 %), Střední východ (18 %), Evropa (12 %)
Produktový mix:Hlavní exportní produkty: svitky/plechy (45 %), trubky/trubky (25 %), tyče/dráty (20 %)
Cenová výhoda:Cenová výhoda oproti evropským mlýnům: o 15–30 % nižší (liší se podle jakosti a objemu)
Kvalitní:Kvalita: Hlavní čínské mlýny nyní splňují normy ASTM, EN, JIS s 95-98% shodou
Čínský průmysl z nerezové oceli
Výrobní kapacita a výkon
Tabulka 1: Čínská surová výroba z nerezové oceli vs. globální (2020–2026)
|
Rok |
Čína surová produkce SS (Mt) |
Globální produkce (Mt) |
China Share |
Meziroční růst |
|
2020 |
30.1 |
50.8 |
59.3% |
+2.1% |
|
2021 |
32.6 |
52.4 |
62.2% |
+8.3% |
|
2022 |
33.9 |
53.1 |
63.8% |
+4.0% |
|
2023 |
36.2 |
55.8 |
64.9% |
+6.8% |
|
2024 |
37.8 |
57.2 |
66.1% |
+4.4% |
|
2025 (odhad) |
39.5 |
58.5 |
67.5% |
+4.5% |
|
2026 (projekt) |
41.5 |
60.0 |
69.2% |
+5.1% |
Čínská výroba nerezové oceli rostla od roku 2020 složenou roční mírou růstu (CAGR) přibližně 4,5 %, což ve stejném období výrazně překonalo celosvětový růst o 2,8 %. Dominance země je poháněna integrovanými dodavatelskými řetězci, úsporami z rozsahu a neustálými investicemi do tavicích a válcovacích kapacit.
Hlavní čínští výrobci nerezové oceli
Tabulka 2: Hlavní čínští výrobci nerezové oceli (odhadovaná produkce 2025)
|
Výrobce |
Odhad 2025 Výstup (Mt) |
Hlavní produkty |
Zaměření exportu |
Klíčové certifikace |
|
Tsingshan Holding Group |
6.5-7.0 |
Cívky, desky, trubky, nikl |
Jihovýchodní Asie, Střední východ |
ASTM, EN, JIS, NORSOK |
|
Baosteel (Baowu) Nerez |
4.5-5.0 |
Svitky, plechy, desky |
Evropa, Severní Amerika, Asie |
ASTM, EN, JIS, PED |
|
Taiyuan Iron & Steel (TISCO) |
3.8-4.2 |
Talíře, cívky, speciální jakosti |
Evropa, Asie, Střední východ |
ASTM, EN, JIS, LR, DNV |
|
Zhangjiagang Pohang (ZPSS) |
2.5-2.8 |
Za studena-válcované svitky, plechy |
Asie, Evropa, Amerika |
ASTM, EN, JIS, RoHS |
|
Jiuquan železo a ocel (JISCO) |
2.0-2.3 |
Desky, cívky, trubky |
Jihovýchodní Asie, Střední východ |
ASTM, EN, JIS |
|
Lianzhong (Guangxi) Nerez |
1.8-2.0 |
Za tepla-válcované svitky, plechy |
Jihovýchodní Asie, Afrika |
ASTM, EN, JIS |
|
Zhejiang Jiuli (Kingland) |
1.5-1.8 |
Trubky, trubky, tvarovky |
Globální (speciální zaměření) |
ASTM, EN, JIS, NACE |
|
Ostatní mlýny (kombinované) |
15.0-17.5 |
Různé |
Různé |
Různé |
Trendy objemu a hodnoty exportu (2020–2026)
Čínský vývoz nerezové oceli prokázal pozoruhodnou odolnost navzdory globálnímu obchodnímu napětí, anti{0}}dumpingovým opatřením a pandemii COVID-19. Následující tabulky kvantifikují trendy.
Objem exportu podle roku
Tabulka 3: Objem a hodnota vývozu nerezové oceli do Číny (2020–2026)
|
Rok |
Objem exportu (Mt) |
Exportovat hodnotu (mld. USD) |
Prům. Exportní cena (USD/t) |
Meziroční změna hlasitosti |
|
2020 |
2.85 |
6.8 |
2,386 |
-5,2 % (dopad COVID) |
|
2021 |
3.42 |
9.1 |
2,660 |
+20.0% |
|
2022 |
3.65 |
10.8 |
2,959 |
+6.7% |
|
2023 |
3.78 |
10.2 |
2,698 |
+3.6 % (pokles ceny) |
|
2024 |
3.95 |
10.9 |
2,759 |
+4.5% |
|
2025 (odhad) |
4.10 |
11.5 |
2,805 |
+3.8% |
|
2026 (projekt) |
4.35 |
12.5 |
2,874 |
+6.1% |
Objem exportu podle kategorie produktu (2025)
Tabulka 4: Čínský vývoz nerezové oceli podle kategorie produktu (odhad 2025)
|
Kategorie produktu |
Objem exportu (Mt) |
Podíl celkem |
Prům. Exportní cena (USD/t) |
Hlavní destinace |
|
Svitky/plechy válcované za tepla- |
1.45 |
35.4% |
2,450 |
Jihovýchodní Asie, Střední východ |
|
Svitky/plechy válcované za studena- |
1.20 |
29.3% |
3,100 |
Evropa, Severní Amerika, Asie |
|
Trubky a trubky |
0.85 |
20.7% |
3,450 |
Střední východ, jihovýchodní Asie, Afrika |
|
Tyče, tyče, drát |
0.35 |
8.5% |
2,850 |
Jihovýchodní Asie, Evropa |
|
Talíře (těžké) |
0.15 |
3.7% |
3,200 |
Střední východ, stavba lodí |
|
Armatury, příruby, ventily |
0.08 |
2.0% |
4,800 |
Severní Amerika, Evropa, Střední východ |
|
Ostatní (výkovky atd.) |
0.02 |
0.5% |
5,200 |
Speciální aplikace |
Hlavní exportní trhy a destinace
Tabulka 5: Čína exportní destinace z nerezové oceli podle regionu/země (odhad 2025)
|
Region / Země |
Objem dovozu z Číny (Mt) |
Podíl na celkovém vývozu Číny |
Prům. Cena (USD/t) |
Růstový trend |
|
Jihovýchodní Asie (celkem) |
1.43 |
34.9% |
2,720 |
Silný (meziročně +8-12 %) |
|
Vietnam |
0.52 |
12.7% |
2,680 |
Silný |
|
Thajsko |
0.38 |
9.3% |
2,750 |
Mírný |
|
Indonésie |
0.22 |
5.4% |
2,650 |
Velmi silný (dodavatelský řetězec niklu) |
|
Malajsie |
0.16 |
3.9% |
2,780 |
Mírný |
|
Ostatní (Filipíny, Singapur) |
0.15 |
3.7% |
2,800 |
Mírný |
|
Střední východ (celkem) |
0.74 |
18.0% |
2,980 |
Silný (meziročně +6-10 %) |
|
Spojené arabské emiráty |
0.28 |
6.8% |
3,050 |
Silný |
|
Saúdská Arábie |
0.22 |
5.4% |
2,920 |
Silný (projekty Vize 2030) |
|
Katar, Kuvajt, Omán |
0.24 |
5.9% |
2,950 |
Mírný |
|
Evropa (celkem) |
0.49 |
12.0% |
3,150 |
Slabé (meziročně +1-3 %, tarify) |
|
Itálie |
0.12 |
2.9% |
3,200 |
Mírný |
|
Německo |
0.10 |
2.4% |
3,280 |
Slabé (obchodní překážky) |
|
Turecko |
0.15 |
3.7% |
2,980 |
Silné (re-exportní centrum) |
|
Severní Amerika |
0.33 |
8.0% |
3,400 |
Klesající (-5 až -10 % meziročně) |
|
Spojené státy |
0.12 |
2.9% |
3,650 |
Klesající (tarify) |
|
Mexiko |
0.11 |
2.7% |
3,250 |
Mírný |
|
Kanada |
0.10 |
2.4% |
3,350 |
Mírný |
|
Jižní Asie |
0.41 |
10.0% |
2,860 |
Silný (meziročně +10-15 %) |
|
Indie |
0.28 |
6.8% |
2,820 |
Silný |
|
Pákistán, Bangladéš |
0.13 |
3.2% |
2,950 |
Silný |
|
Afrika |
0.28 |
6.8% |
2,920 |
Roste (+8-12 % meziroční) |
|
Egypt |
0.10 |
2.4% |
2,980 |
Silný |
|
Jižní Afrika, Nigérie |
0.18 |
4.4% |
2,880 |
Rostoucí |
|
Jižní Amerika |
0.22 |
5.4% |
3,050 |
Střední (meziročně +3-5 %) |
|
Ostatní |
0.20 |
4.9% |
3,100 |
Smíšený |
Proč je jihovýchodní Asie nejlepší destinací
Jihovýchodní Asie se stala největším trhem pro vývoz čínské nerezové oceli z několika důvodů: (1) Rychlá industrializace a rozvoj infrastruktury; (2) Blízkost čínských přístavů (5-10 dní dodání oproti. 30-45 dnům z Evropy nebo Severní Ameriky); (3) Rostoucí poptávka střední třídy po spotřebičích, zařízeních na zpracování potravin a stavebnictví; a (4) Zóna volného obchodu ASEAN-Čína (ACFTA) snižující cla na výrobky z nerezové oceli.
Co Čína vyváží
Tabulka 6: Čínský vývoz nerezové oceli podle stupně/série (odhad 2025)
|
Stupeň / série |
Objem exportu (Mt) |
Podíl celkem |
Prům. Exportní cena (USD/t) |
Klíčové aplikace |
|
Řada 200 (201, 202) |
0.90 |
22.0% |
1,850 |
Dekorativní, kuchyňské vybavení, vnitřní panely |
|
Řada 300 (304, 304L) |
2.05 |
50.0% |
2,950 |
Potravinářské, chemické, obecné |
|
Řada 300 (316, 316L) |
0.62 |
15.1% |
4,200 |
Námořní, chemické, farmaceutické |
|
Řada 400 (430, 410) |
0.35 |
8.5% |
1,920 |
Automobilový průmysl, spotřebiče, tepelně-odolné |
|
Duplex (2205, 2507) |
0.08 |
2.0% |
5,800 |
Odsolování, chemické tankery, podmoří |
|
Slitiny niklu (625, C276) |
0.06 |
1.5% |
22,500 |
Letectví, chemické zpracování, námořní |
|
Další specialita |
0.04 |
1.0% |
8,500 |
Výroba energie, jaderná, lékařská |
Tabulka 7: Kvalitativní úrovně čínského vývozu nerezové oceli
|
Úroveň kvality |
Popis |
Cena vs. evropské mlýny |
Typičtí kupující |
Záruka / Zpráva o zkoušce mlýna |
|
Prémiové (úroveň 1) |
Nejlepší čínské mlýny (TISCO, Baosteel, Tsingshan) - certifikace ASTM/EN/JIS, plná MTR |
o 10-20% nižší |
EPC dodavatelé, ropa a plyn, chemické závody |
EN 10204 3.1/3.2, plná sledovatelnost |
|
Standardní (úroveň 2) |
Střední-frézy - s certifikací ASTM, standardní MTR, dobrá kvalita povrchu |
o 20-30% nižší |
Obecná výroba, zpracování potravin, HVAC |
EN 10204 2.1/2.2, základní sledovatelnost |
|
Ekonomická (úroveň 3) |
Menší frézy - základní vyhovění ASTM, omezená kontrola kvality, variabilní povrch |
o 30-45% nižší |
Stavební, dekorativní, -nekritické aplikace |
Základní MTR, omezená záruka |
Konkurenční výhody a struktura nákladů
Analýza výhodnosti nákladů
Tabulka 8: Srovnání struktury nákladů - Čínská vs. Evropská továrna na nerezovou ocel (304L cívka, základ z roku 2025)
|
Nákladová složka |
čínský mlýn (USD/t) |
Evropský mlýn (USD/t) |
Rozdíl |
Čína výhoda |
|
Suroviny (Ni, Cr, Fe, Mo) |
1,650 |
1,720 |
-70 USD |
4 % (lepší přístup k rudě) |
|
Energie (elektřina, plyn) |
180 |
320 |
-140 USD |
44 % (nižší náklady na energii) |
|
Práce |
85 |
280 |
-195 USD |
69 % (rozdíl v nákladech práce) |
|
Odpisy (capex amortizace) |
120 |
250 |
-130 USD |
52 % (starší/nižší-nákladové rostliny) |
|
Režie a administrativa |
95 |
310 |
-215 USD |
69% |
|
Náklad (vnitrostátně do přístavu) |
25 |
N/A |
- |
V ceně |
|
Celkové náklady na konverzi (ex-nezpracované-mat) |
505 |
1,160 |
-655 USD |
o 56 % nižší |
|
Celkové náklady na bránu závodu FOB |
2,155 |
2,880 |
-725 USD |
o 25 % nižší |
|
Plus: Námořní doprava do Evropy/NA |
+450 |
0 (domácí) |
+450 |
Snižuje výhodu |
|
Srovnání dodaných nákladů |
2,605 |
2,880 |
-275 USD |
O 10 % nižší doručení |
Tabulka 8 ukazuje, že čínské závody na výrobu nerezové oceli mají významnou nákladovou výhodu v nákladech na přeměnu (o 56 % nižší než evropské závody), což je způsobeno nižšími náklady na energii, mzdovými náklady a režií. Námořní přeprava však tuto výhodu pro vzdálené trhy částečně kompenzuje. Pro blízké trhy (jihovýchodní Asie, Střední východ) je výhoda z hlediska nákladů 15–25 %. Pro vzdálené trhy (Severní Amerika, severní Evropa) se výhoda scvrkne na 5-15 %.
Žádné-cenové konkurenční faktory
Dodací lhůta:Velké čínské závody nabízejí 4-8 týdenní dodací lhůty pro standardní třídy (srovnatelné se západními závody).
Flexibilita MOQ:Minimální objednací množství (MOQ) jen 1-2 metrické tuny pro standardní jakosti (nižší než typické 5-10t MOQ evropských závodů).
Dokumentace:Tier 1 Mills poskytují EN 10204 3.1/3,2 MTR, možnosti kontroly třetí stranou- a plnou sledovatelnost.
Logistická infrastruktura:Hlavní přístavy (Shanghai, Ningbo, Zhangjiagang) mají vyhrazené exportní terminály z nerezové oceli s kapacitou 500,000+ t/měsíc.
Zákaznický servis (soft Factor):Komunikace založená na WeChat/WhatsApp{0}}, vstřícné prodejní týmy a ochota vyjednávat o ceně a platebních podmínkách.
Obchodní politika, cla a bariéry
Hlavní obchodní překážky podle regionů
Tabulka 9: Hlavní obchodní překážky ovlivňující čínský vývoz nerezové oceli (2025–2026)
|
Region / Země |
Typ obchodní bariéry |
Sazba / opatření |
Dotčené produkty |
Dopad na čínský export |
|
Spojené státy |
§ 232 Sazebník |
25 % ad valorem |
Všechny výrobky z nerezové oceli |
Výrazný export - klesl od roku 2018 o 60 %. |
|
Spojené státy |
Anti{0}}dumping (AD) |
Liší se podle mlýna (15–76 %) |
Nerezový plech, trubka |
Těžké - konkrétní mlýny silně penalizovány |
|
Evropská unie |
Ochranná opatření |
10,4–25 % (kvóta + tarif) |
Nerezové svitky, plechy |
Mírné - kvóty umožňují některé exporty |
|
Evropská unie |
Anti{0}}dumping (AD) |
14,5–19,3 % (vybrané mlýny) |
Za tepla-válcované SS cívky |
Střední - ovlivněné mlýny mohou změnit-trasu |
|
Indie |
Anti{0}}dumping (AD) |
309–1 851 USD/t (různé) |
Ploché výrobky z nerezové oceli |
Dotčena významná - hlavní destinace |
|
Indie |
Certifikace BIS |
Povinná licence BIS |
Všechny výrobky z nerezové oceli |
Střední - administrativní překážka |
|
Jihovýchodní Asie (ASEAN) |
Preferenční tarify (ACFTA) |
0-5% (为中国产品) |
Všechny výrobky z nerezové oceli |
Pozitivní - podporuje export do Číny |
|
Turecko |
Ochranné opatření |
6-15 % (podle kvóty) |
Nerezové cívky, desky |
Střední - Turecko je re-vývozní centrum |
|
Brazílie |
Anti{0}}dumping (AD) |
250-850 USD/t |
Nerezové plechy, svitky |
Střední - menší trh |
|
Austrálie |
Anti{0}}dumping (AD) |
120-680 USD/t |
Nerezová trubka, trubka |
Malý - malý trh |
Exportní daňové úlevy a vládní podpora
Čínská vláda podporuje vývoz nerezové oceli prostřednictvím-systému slev na dani z přidané hodnoty (DPH). Od roku 2026 je sazba vývozní slevy DPH pro většinu výrobků z nerezové oceli (HS kódy 7218-7222) 9–13 %, což znamená, že vývozci mohou získat zpět 9–13 % z 13% DPH zaplacené z domácích nákupů. To efektivně snižuje cenu FOB o 9–13 % ve srovnání s domácím prodejem, což poskytuje významnou konkurenční výhodu.
Standardy kvality a certifikace
Soulad se standardy
Tabulka 10: Dodržování standardů společností Chinese Mill Tier (hodnocení 2025)
|
Norma |
Rozsah |
Míra souladu čínského mlýna (Tier 1) |
Míra shody s čínskými mlýny (Tier 2) |
Poznámky |
|
ASTM A240/A240M |
SS desky, plechy, svitky |
98% |
85-90% |
Nejčastěji pro export |
|
ASTM A312/A312M |
SS bezešvé/svařované trubky |
95% |
80-88% |
Široce přijímáno |
|
EN 10088-2 |
Technické dodací podmínky SS |
92% |
75-85% |
evropský trh |
|
JIS G4304/G4305 |
SS desky, plechy (Japonsko) |
98% |
90% |
Japonský standard |
|
NORSOK M-630 |
SS pro offshore/marine |
70 % (vybrané mlýny) |
30% |
Prémiový trh |
|
NACE MR0175 |
SS za kyselou obsluhu |
85 % (vybrané mlýny) |
50% |
Ropa a plyn |
|
PED 2014/68/EU |
Směrnice o tlakových zařízeních |
90% |
60% |
Evropské tlakové nádoby |
|
ABS/DNV/GL/LR |
Certifikace námořní třídy |
88% |
55% |
Stavba lodí |
Mill Test Reports (MTR) a sledovatelnost
Společným problémem mezi mezinárodními kupujícími je pravost a úplnost zpráv o zkouškách mlýnů (MTR). Čínské závody výrazně zlepšily kvalitu MTR od roku 2020. Tier 1 nyní standardně poskytují EN 10204 3.1 nebo 3,2 MTR s úplnou chemickou analýzou, mechanickými vlastnostmi, záznamy o tepelném zpracování a sledovatelností k tavnému teplu. U kritických aplikací by kupující měli specifikovat EN 10204 3.2 a před odesláním vyžadovat kontrolu SGS nebo TUV v závodě.
Požadavek MTR:Vždy zadejte EN 10204 3.1 minimum; 3.2 pro kritické aplikace.
Kontrola třetí{0}strany:Kontrola SGS, TUV, BV nebo DNV v lisovně (před-zásilkou). Cena: 800-2 500 USD za kontrolní návštěvu.
Sledovatelnost:Požadujte plnou sledovatelnost (číslo tavného tepla, číslo plátu, válcovací šarže).
Zvláštní případy:U jaderných, leteckých nebo vysokotlakých aplikací proveďte audit systému kvality závodu osobně.
Výhled do budoucna: 2026-2030
Růst objemu exportu:Očekává se, že čínský export nerezové oceli poroste z ~4,1 mil. t (2025) na ~5,5 mil. t (2030), CAGR ~6 %.
Indonéský dodavatelský řetězec:Indonéská výroba nerezové oceli (Tsingshan atd.) bude stále více sloužit jako exportní základna „China Plus One“ s nižší celní expozicí.
Adaptace na obchodní bariéru:Obchodní bariéry v USA a EU budou přetrvávat, což bude nutit čínské závody k diverzifikaci do Afriky, jižní Asie a Latinské Ameriky.
Upgrade kvality:Čínské závody úrovně 1 investují do špičkových- jakostí (superaustenitické, superduplexní, slitiny niklu), aby se posunuly v hodnotovém řetězci nahoru.
ESG a uhlíková stopa:Čínské závody přijímají zprávy ESG, snižování uhlíkové stopy a iniciativy v oblasti zelené oceli, aby splnily evropské a globální požadavky kupujících.
Digitalizace:Digitalizace zpracování objednávek,-sledování výroby v reálném čase a předpovídání kvality-na základě umělé inteligence zmenší mezeru v poskytování služeb oproti západním závodům.
Předpokládaný objem exportu podle regionu (2030)
Tabulka 13: Předpokládaný objem vývozu nerezové oceli do Číny podle regionů (2025–2030)
|
Kraj |
Export 2025 (Mt) |
Předpokládaný rok 2030 (Mt) |
CAGR |
Klíčový faktor růstu |
|
Jihovýchodní Asie |
1.43 |
2.10 |
+8.0% |
Výrobní PZI, infrastruktura |
|
Střední východ |
0.74 |
1.15 |
+9.2% |
Projekty vize 2030, odsolování, petrochemie |
|
Jižní Asie (Indie atd.) |
0.41 |
0.72 |
+11.9% |
Industrializace, urbanizace |
|
Afrika |
0.28 |
0.52 |
+13.2% |
Infrastruktura, těžba, urbanizace |
|
Evropa |
0.49 |
0.55 |
+2.3% |
Pomalý růst kvůli obchodním bariérám |
|
Severní Amerika |
0.33 |
0.30 |
-1.9% |
Klesá kvůli tarifům a přeskupování |
|
Jižní Amerika |
0.22 |
0.32 |
+7.8% |
Těžba, petrochemie, infrastruktura |
|
Ostatní |
0.20 |
0.34 |
+11.2% |
Diverzifikace na nové trhy |
|
CELKOVÝ |
4.10 |
5.50 |
+6.1% |
Často kladené otázky
Q1: Je čínská nerezová ocel nižší kvality než evropská nebo japonská nerezová ocel?
U čínských mlýnů Tier 1 (TISCO, Baosteel, Tsingshan, ZPSS) je kvalita ekvivalentní evropským a japonským mlýnům. Tito výrobci používají stejné vybavení, podobné parametry procesu a exportují na globální trhy s 95-98% úspěšností prvního-provedení kontroly. Klíčem je specifikovat správnou frézu a používat kontrolu třetí strany-. Frézy Tier 2 a Tier 3 mají více variabilní kvalitu a jsou nejlepší pro nekritické aplikace.
Q2: Jak zajistím, že čínská nerezová ocel, kterou kupuji, splňuje normy ASTM/ASTM?
Ve své objednávce uveďte EN 10204 3.1 nebo 3.2 Mill Test Report (MTR). Vyžadovat před-kontrolou zásilky společností SGS, TUV, BV nebo DNV. Požadujte, aby MTR zahrnovalo úplnou chemickou analýzu, mechanické vlastnosti, záznamy o tepelném zpracování a sledovatelnost tavného tepla. Pro kritické aplikace proveďte vlastní nezávislé testování na vzorku (10 % desek/cívek je běžných). Jinie Technology poskytuje všechny tyto služby jako součást naší podpory nákupu.
Q3: Jaká je typická dodací lhůta pro čínské exportní objednávky z nerezové oceli?
U standardních jakostí (304L, 316L svitky/listy) je dodací lhůta obvykle 4–8 týdnů od potvrzení objednávky do přístavu FOB China. Pro desky a trubky je dodací lhůta 6-12 týdnů. U speciálních jakostí (duplex, slitiny niklu) může být dodací lhůta 12–20 týdnů. Urychlené objednávky (2-4 týdny) jsou někdy možné se stávajícími zásobami mlýna, ale s prémií 5-15%.
Q4: Existují minimální objednací množství (MOQ) pro čínský vývoz nerezové oceli?
Ano, ale jsou obecně nižší než evropské nebo japonské mlýny. U mlýnů Tier 1 je MOQ typicky 1-5 metrických tun pro standardní jakosti (svitky: 1 cívka ~ 2-3 t; desky: 1 kus). U trubek a tvarovek je MOQ obvykle 500–1 000 kg. Obchodní společnosti jako Jinie Technology mohou agregovat malé objednávky od více kupujících, aby splnily MOQ.
Otázka 5: Jak cla a antidumpingová cla ovlivňují čínský dovoz nerezové oceli do mé země?
Cla a anti{0}}dumpingová (AD) cla se v jednotlivých zemích liší. USA mají 25% cla podle oddílu 232 plus cla AD (15-76% se liší podle výrobního závodu). EU má ochranná opatření (10,4–25 % nad kvótu). Indie má clo AD ve výši 309–1 851 USD/t. Jihovýchodní Asie (ASEAN) má v rámci ACFTA cla 0–5 %. Obraťte se na celní úřad nebo se obraťte na Jinie Technology pro analýzu sazeb pro konkrétní zemi.
Q6: Mohu získat stejné certifikace (PED, NORSOK, NACE) od čínských závodů?
Ano, čínské mlýny Tier 1 mohou poskytovat certifikace PED, NORSOK M-630, NACE MR0175 a námořní třídy (ABS, DNV, LR). Ne všechny mlýny však mají všechny certifikace. Před objednáním specifikujte své požadavky na certifikaci a ověřte aktuální certifikát mlýna. Jinie Technology spravuje databázi, které čínské závody mají jaké certifikace.
Q7: Jaké platební podmínky jsou typické pro čínské exportní objednávky z nerezové oceli?
Běžné platební podmínky: (1) 30% záloha + 70% před odesláním (nejběžnější pro nové vztahy); (2) Akreditiv (LC) na viděnou (upřednostňují kupující); (3) 30% záloha + 70% proti kopii nákladního listu (B/L) (pro navázané vztahy). U objednávek nad 500 000 USD může být LC za 30-60 dní smluvně možné. Nikdy neplaťte 100% zálohu neověřenému dodavateli.
Q8: Jak zvládnu logistiku a celní odbavení pro čínský dovoz nerezové oceli?
Většina čínských dodavatelů nabízí podmínky FOB (Free on Board) nebo CIF (Cost, Insurance, Freight). Za FOB si sjednáte námořní dopravu a pojištění z čínského přístavu. V případě CIF dodavatel zajišťuje dopravu do vašeho přístavu. Využijte zkušeného speditéra obeznámeného s dovozem nerezové oceli (těžké, -citlivé na rez). Celní odbavení vyžaduje obchodní fakturu, balicí list, MTR a osvědčení o původu. Jinie Technology poskytuje plnou logistickou podporu včetně rezervace nákladu, celní dokumentace a doručení do vašeho skladu.
Q9: Je nerezová ocel „indonéského původu“ skutečně z Číny?
Něco z toho je. Tsingshan Holding Group (čínská společnost) provozuje masivní výrobu nerezové oceli v Indonésii (Morowali). Materiál vyrobený v Indonésii je legitimně indonéského původu a při dovozu do USA, EU nebo na jiné trhy se na něj mohou vztahovat různá (často nižší) cla. Někteří dodavatelé však mohou zkreslovat materiál čínského{5}}původu jako indonéský. Vždy si vyžádejte osvědčení o původu a v případě pochybností ověřte u celního úřadu.
Q10: Jaká je typická cenová výhoda čínské nerezové oceli oproti místní dodávce v mé zemi?
Cenová výhoda se liší podle třídy, množství a vašeho místního trhu. Typické rozsahy: Jihovýchodní Asie: o 15-25 % nižší; Střední východ: o 15–30 % nižší; Evropa: o 10–20 % nižší (pokud to tarify dovolí); Severní Amerika: o 10–15 % nižší (před clem; po clech může být čínský materiál dražší); Jižní Asie: o 20–35 % nižší. Výhoda je větší u standardních jakostí (304L) a menší u speciálních jakostí (duplex, slitiny niklu). Získejte formální cenovou nabídku od Jinie Technology pro váš konkrétní požadavek.
Kontaktujte Jinie Technology
Chcete-li získat podporu při nákupu, kvalifikaci lisovny, ujednání o kontrole třetí{0}}stranou a konkurenční nabídky na výrobky z nerezové oceli a slitin niklu z Číny, kontaktujte náš tým:
E-mail:Market@jnalloy.com
WhatsApp / WeChat:+86 193 3990 0211
webové stránky:www.jnalloy.com
Adresa:Provincie Ťiang-su, Čína
Doba odezvy:Do 4 hodin (pracovní dny), do 24 hodin (víkendy)

