Flux-Cored Arc Welding (FCAW) slitin niklu: Produktivita vs. obchod s kvalitou-

Jul 30, 2026

Zanechat vzkaz

Proč je FCAW nejlepší i nejrizikovější volbou pro slitiny niklu

 

Flux-Cored Arc Welding (FCAW) je -poloautomatický svařovací proces- s nejvyšší produktivitou dostupný pro slitiny niklu. Dokáže nanést 3--5 kg ​​svarového kovu za hodinu – pětinásobek výkonu GTAW (TIG) – a přitom produkovat svary, které splňují stejné požadavky na pevnost v tahu, průtažnost a Charpyho rázovou houževnatost jako GTAW.

 

Flux-Cored Arc Welding FCAW of Nickel Alloys

 

FCAW na slitinách niklu je však nemilosrdný: nedbalý výběr režimu oblouku, špatný ochranný plyn nebo volná regulace teploty mezi průchody vytváří poréznost a horké trhliny, které by GTAW nikdy netolerovala. Tato příručka vám poskytuje data, rozhodovací kritéria a procedurální zábradlí pro produktivní použití FCAW bez obětování koroze a mechanického výkonu, pro které jsou slitiny niklu specifikovány.

 

Základy FCAW: Dva režimy, dvě filozofie

 

Který režim FCAW byste měli použít pro slitiny niklu?

 

FCAW funguje ve dvou odlišných režimech a volba mezi nimi je tím nejdůležitějším rozhodnutím v jakémkoli postupu FCAW z nikl-slitiny:

 

Režim

Stínění

Obloukový charakter

Vhodnost slitiny niklu

FCAW-S (vlastní-stínění)

Žádný vnější plyn – tok se rozkládá a vytváří stínění CO, CO₂, N₂

Hluboké pronikání; agresivní; turbulentní

Omezené použití; pouze pro venkovní/větrné prostředí; omezeno na méně-kritické aplikace

FCAW-D (dvojitý-štít)

Externí ochranný plyn (typicky 75--80% Ar + zbytek CO₂) + jádro s tokem

Hladký oblouk; kontrolované; menší rozstřik

Preferovaný režim pro všechny kritické a semi{0}}kritické niklové slitiny

 

Proč je FCAW-S zřídka specifikován pro službu kritických slitin niklu

 

FCAW-S vytváří vlastní stínění rozkladem tavidla, čímž vzniká atmosféra bohatá na dusík-. Slitiny niklu jsou vynikajícími absorbéry dusíku -- a dusík ve svarové lázni vytváří křehké nitridy a póry. FCAW-Svary ve slitinách niklu běžně vykazují úrovně porozity dusíku 200--500 ppm ve srovnání s 30--80 ppm u FCAW-D. FCAW-S není přijatelný pro jakoukoli aplikaci, kde bude svar vidět korozivní média, tlak nebo teplotní extrémy. FCAW-S se příležitostně používá pro dočasné polní sváry nebo venkovní montáže, kde jsou plynové lahve nepraktické, ale i tehdy musí být kritéria přijatelnosti výrazně zpřísněna.

 

Srovnání produktivity: FCAW vs GTAW vs GMAW vs SMAW

 

FCAW vs GTAW vs GMAW vs SMAW

 

O kolik rychlejší je FCAW ve srovnání s jinými procesy?

 

FCAW-D nanáší na slitiny niklu 3--5x více svarového kovu za hodinu než GTAW a 1.5--2x více než GMAW.

 

Čísla za výhodou produktivity FCAW jsou založena na fyzice. Kombinace rychlosti podávání drátu, proudové hustoty a pracovního cyklu vytváří rychlosti nanášení, kterým se žádný manuální nebo poloautomatický proces nemůže vyrovnat při výrobě tlustostěnných- slitin niklu.

 

Proces

Depoziční rychlost (kg/h)

Rychlost pojezdu (mm/min)

Účinnost (%)

Vyžaduje se úroveň dovedností

GTAW (TIG)

0.5 -- 1.5

80 -- 180

55 -- 65%

Vysoká -- vyžaduje specializovanou manipulaci s hořákem

GMAW-S (krátký-oblouk)

1.5 -- 2.5

200 -- 350

65 -- 75%

Střední - ale přenos sprejem omezený na nikl

GMAW-P (pulzní)

2.0 -- 3.5

250 -- 400

70 -- 80%

Střední-Vysoká – vyžaduje vyladění parametrů

SMAW (hůl)

0.8 -- 2.0

100 -- 250

50 -- 60%

Střední -- těžký struskový systém

FCAW-S (vlastní-stínění)

2.0 -- 4.0

200 -- 400

70 -- 80%

Nízká-Střední – ale omezení kvality

FCAW-D (dvojitý-štít)

3.0 -- 6.0

300 -- 600

75 -- 85%

Střední – nejproduktivnější kritický proces

 

Skutečná čísla zpracovatelů: FCAW-D na 20mm desce Inconel 625

 

Výrobna trubek porovnávající GTAW vs FCAW-D pro svařování 20 mm trubky Inconel 625 (6-inch NB) s tupým spojem s V-drážkou 20 mm Schedule 80 NB, zaznamenala následující časy na spoj:

 

Společný / Proces

Root Pass (GTAW)

Fill & Cap (FCAW-D)

Celková doba svařování

Úspora času

Kořenový průchod (V-drážka, 20 mm)

GTAW: 45 min

GTAW (povinný kořen)

Root musí být GTAW

-

Plnicí průchody (4 průchody)

GTAW: 120 min

FCAW-D: 35 min

Úspora: 85 min na spoj

85 minut (71 %)

Cap pass

GTAW: 25 min

FCAW-D: 10 min

Úspora: 15 min na spoj

15 minut (60 %)

Celkem na kloub

GTAW celkem: 190 min

Hybridní: 90 min

Celková úspora: 100 min

o 53 % rychlejší

 

Hybridní přístup (GTAW root + FCAW-D fill/cap) se stal standardním postupem obchodu. Zachycuje vynikající pronikání kořenů GTAW a nulovou-porozitu kořenového průchodu a poté se přepne na FCAW-D pro objem průchodů výplně a uzávěru. Tento přístup je nyní standardem ve většině velkých obchodů na výrobu slitin niklu po celém světě.

 

Kvalitní-výhody: Kde FCAW zaostává za GTAW

 

FCAW-D zavádí čtyři měřitelná rizika kvality ve srovnání s GTAW – všechna jsou kontrolovatelná správným postupem.

 

Riziko

FCAW-D Typická úroveň

Typická úroveň GTAW

Závažnost

Ovladatelné?

Pórovitost (N₂ ze strhávání plynu)

50--200 ppm plynu孔 (strhávání vzduchu)

<30 ppm

Vysoká -- snižuje únavovou životnost a omezení tlaku

Ano (čistota plynu, průtok, vzdálenost trysek)

Silikátové ostrůvky / Struskové vměstky

Občasné tenké vrstvy oxidu křemičitého mezi průchody

Nulová struska

Střední – detekovatelné pomocí UT/RT

Ano (drátěný kartáč mezi průchody)

Růst zrn HAZ (více-průchod)

Stejné jako GTAW (stejný rozsah tepelného příkonu)

Stejný

Nízká hodnota -- 625 není náchylná k-senzibilizaci

Částečně (interpassová regulace teploty)

Přilnavost rozstřiku (odplyňování)

0,5 - 3 % hmotnosti svaru jako rozstřik

Téměř nula

Nízký -- rozstřik na hotovém povrchu ovlivňuje korozi

Ano (ladění parametrů, typ drátu)

 

 

FCAW-D svarový kov v Inconel 625 konzistentně splňuje stejné požadavky na pevnost v tahu, průtažnost a Charpy jako GTAW – pokud je postup správně specifikován.

 

Obava, že FCAW produkuje sváry nižší-kvalitní než GTAW, je částečně mýtus a částečně-závisí na postupu. Moderní postupy FCAW-D pro slitiny niklu, pokud jsou správně provedeny, produkují svarový kov s identickými nebo lepšími mechanickými vlastnostmi jako ekvivalentní postupy GTAW. Klíčovými proměnnými jsou: klasifikace přídavného kovu, složení ochranného plynu a regulace tepelného příkonu.

 

Vlastnictví

ASTM B443 obecný kov (žíhaný)

ERNiCrMo-3 FCAW-D (typické)

ERNiCrMo-3 GTAW (typické)

Splňuje Spec?

Pevnost v tahu

827 MPa min

860--1034 MPa

860--1000 MPa

Ano

Mez kluzu (0,2 %)

414 MPa min

450--620 MPa

450--580 MPa

Ano

Prodloužení

30 % min

35--55%

35--50%

Ano

Charpy V-zářez při -196 stupních

Neuvedeno

80--130 J

90--140 J

překračuje

Tvrdost (HV)

170--220 HV

180--230 HV

180--220 HV

Ano

Rychlost koroze (ASTM G48 metoda C, 5 % NaCl, 22 h)

<0.5 mm/yr

<0.05 mm/yr (weld zone)

<0.05 mm/yr

Ano

Poznámka: Výše ​​uvedené hodnoty rychlosti koroze pocházejí z 90-denního ponorného testu ASTM G48 Metoda C. Oba svařence FCAW-D a GTAW vykazovaly ekvivalentní odolnost proti korozi, protože přídavný kov ERNiCrMo-3 převyšuje základní kov v obsahu Mo a Cr, čímž kompenzuje jakékoli drobné mikrostrukturální rozdíly mezi těmito dvěma procesy. Zdroj: Údaje o postupu svařování niklové slitiny Lincoln Electric, 2023.

 

Ochranný plyn: Rozhodující proměnná v kvalitě FCAW-D

 

75--80% Argon + 20--25% CO₂ je optimální vyvážení pro niklovou slitinu FCAW-D – vyrovnává stabilitu oblouku, penetraci a nízkou poréznost. Přímý CO₂ nebo směsi s vysokým obsahem CO₂ způsobují poréznost; čistý argon snižuje rozstřik, ale zhoršuje smáčení.

 

Shielding Gas The Decisive Variable in FCAW-D Quality

 

Směs plynu

Stabilita oblouku

Průnik

Úroveň porozity

Doporučené použití

100% CO₂

Chudý

Vynikající (hluboké)

Vysoká (CO孔 + N孔)

Nedoporučuje se pro slitiny niklu

80 % Ar / 20 % CO₂

Dobrý

Dobrý

Nízká – střední

Obecný-účel; nejlepší cena/výkon

75 % Ar / 25 % CO₂

Velmi dobré

Velmi dobré

Nízký

Preferováno pro kritické služby

70 % Ar / 30 % He / 0--2 % CO₂

Vynikající

Dobrý

Velmi nízká

Nejlepší kvalita; prémiové náklady

100% Argon

Veletrh

střední (mělký)

Velmi nízká

Omezené -- může způsobit nedostatečné spojení na tlustých částech

N₂ added (>5%)

N/A

N/A

VYSOKÉ -- Poréznost dusíku

Nikdy nepřidávejte dusík do niklového FCAW stínění

 

Proč je přidávání dusíku do niklové slitiny FCAW stínění katastrofální

 

Přetrvává mylná představa, že protože slitiny niklu obsahují sloučeniny bez dusíku-, přidání N2 do ochranného plynu je neškodné. To není pravda. Dusík v atmosféře oblouku je absorbován přímo do lázně roztaveného niklu, kde vytváří křehké sraženiny nitridu niklu (Ni₃N) a poréznost dusíku. V jednom zdokumentovaném případě výrobce přidal 8 % N2 do směsi Ar/CO2 za účelem „zlepšení stability oblouku“ a vyrobil svarový kov s úrovněmi poréznosti dusíku 1 200 – 2 500 ppm – zcela vyřaditelný. Do stínění FCAW nebo GTAW z niklové slitiny není nikdy přijat žádný přídavek dusíku.

 

Průtok, vzdálenost trysek a vítr: Praktické ovládání

 

Průtok: 25--40 l/min (1--1,5 cfm) pro trysku 12--20 mm; zvýšení pro prostředí s průvanem

 

Vzdálenost trysky-do{1}}pracovní plochy: maximálně 15–25 mm – více než 25 mm, účinnost ochrany proti strhávání okolního vzduchu proti kapkám o 40–60 %

 

Rychlost větru nad 5 mph (8 km/h): Použijte zadní štít s ochranným plynem nebo se přesuňte do chráněné oblasti; nad 8 mph, GTAW nebo FCAW-S pouze s maximální opatrností

 

Před prvním použitím každý den hadici a regulátor pročistěte – kontaminace vlhkostí způsobuje ve sváru vodíkovou poréznost

 

Tepelný vstup a regulace teploty Interpass

 

Udržujte tepelný příkon mezi 0,8 a 2,5 kJ/mm a interpass teplotu pod 150 stupňů (300 stupňů F) – stejné limity jako GTAW. Vyšší depoziční rychlost FCAW neumožňuje vyšší tepelný příkon.

 

Heat Input Interpass Temperature Control

 

Parametr

Inconel 625 / Incoloy 800

Inconel 718 (třída PH)

Hastelloy C-276

Odůvodnění

Rozsah tepelného příkonu

0.8 -- 2.5 kJ/mm

0.6 -- 2.0 kJ/mm

0.8 -- 2.2 kJ/mm

Omezuje růst a deformaci zrna HAZ

Maximální interpass teplota

150 stupňů (300 stupňů F)

150 stupňů (300 stupňů F)

150 stupňů (300 stupňů F)

Zabraňuje kumulativnímu růstu zrn ve více{0}}průchodových svarech

Preferovaná šířka korálku: výška

2.5:1 -- 3.5:1

minimálně 3:1

2.5:1 -- 3:1

Široké korálky snižují průchody, ale mohou způsobit nedostatečné spojení

Počet průchodů

Preferováno více tenkých průchodů

Je vyžadováno více průchodů

Více průchodů

Tenké průchody o=nižší celkový tepelný příkon na průchod

Stringer vs vazba

Stringer preferován

Stringer preferován

Stringer preferován

Vazba způsobuje akumulaci tepla a možné zkapalnění

 

Vzorec tepelného vstupu pro FCAW (s funkčním příkladem)

 

Tepelný příkon (kJ/mm)=(Napětí × Proud × 60) ÷ (Pojezdová rychlost mm/min × 1 000)

 

Parametr

Symbol

Typická hodnota (FCAW-D, drát 1,2 mm)

Jednotka

Napětí

V

24 -- 32

Volty (V)

Rychlost podávání drátu

WFS

6 -- 12

m/min

Aktuální (cca)

I

160 -- 280

Zesilovače (A)

Rychlost cestování

TS

300 -- 600

mm/min

Příklad: 26V × 220A × 60 ÷ (400 mm/min × 1000)

AHOJ

0.86

kJ/mm

 

Výběr výplňového kovu pro slitinu niklu FCAW

 

AWS A5.34 (FCAW-specifické) a AWS A5.14 (GTAW/GMAW-kompatibilní) definují primární přídavné kovy pro niklovou slitinu FCAW. Pro maximální kompatibilitu vždy používejte výplně s hodnocením FCAW- (certifikované Tig- a Arc-).

 

Výplň (AWS A5.34)

Ekvivalent A5.14

Kryté slitiny

Nejlepší pro

Ochranný plyn

ERNiCrMo-3

ERNiCrMo-3

Inconel 625, 601, většina slitin Ni-Cr-Mo

Obecný-účel; nejběžnější FCAW niklové plnivo

75--80% Ar / zbytek CO₂

ERNiCrMo-4

ERNiCrMo-4

Hastelloy C-276, C-22

Vysoce redukční média; HCl, H2SO4 služby

75--80% Ar / zbytek CO₂

ERNiCrMo-10

ERNiCrMo-10

Hastelloy C-2000, C-22

Oxidující prostředí; HNO3, smíšené kyseliny

75--80% Ar / zbytek CO₂

ERNiCrMo-14

ERNiCrMo-14

625, 718; servis mořské vody

Zlepšená tažnost; námořní aplikace

75--80% Ar / zbytek CO₂

ERNiCr-3

ERNiCr-3

Inconel 600, 601

vysokoteplotní -oxidace; odpovídající složení

75--80% Ar / zbytek CO₂

ERNiFeCr-2

ERNiFeCr-2

Incoloy 800, 800H, 825

Odpovídající složení pro slitiny Fe-Ni-Cr

75--80% Ar / zbytek CO₂

ERNiCrCoMo-1

ERNiCrCoMo-1

Inconel 617

Ultravysoko{0}}teplotní (1100 stupňů +) letecké aplikace

80 % Ar / 20 % CO₂

 

Skladování a manipulace s drátem FCAW: Skrytá proměnná kvality

 

Dráty FCAW skladujte v originálních uzavřených obalech; absorpce vlhkosti způsobuje vodíkovou poréznost (testováno podle přílohy AWS A5.34)

 

Nepoužívejte drát, který vykazuje na vnějším povrchu rez, důlky nebo změnu barvy – vlhkost tavidla zhoršuje kvalitu svaru

 

Výměna cívky: před opětovným spuštěním vyčistěte vedení drátu a kontaktní hrot; tavidlo na uříznutém konci předchozí cívky může být kontaminováno

 

Pro kritickou službu (NACE, ASME sekce VIII, jaderná energie): specifikujte plněný drát-na AWS A5.34 s certifikátem shody a chemickou zprávou pro číslo tepla/šarže

 

Kontrolní seznam pro zajištění kvality niklové slitiny FCAW

 

Přeběhnout

Primární příčina

Detekce

Prevence / Náprava

1. Pórovitost (kulatý plyn孔)

Stahování vzduchu z nedostatečného pokrytí plynem; vlhkost v tavidle nebo na základním kovu

RT / UT / vizuální (povrch) na obrobených plochách

Zvyšte průtok plynu; zkontrolujte těsnost; pečicí drát podle specifikace; používat venku větrný štít

2. Lineární nedostatek-spojení-

Nedostatečný přívod tepla; příliš{0}}rychlé cestování; špatný úhel elektrody; geometrie těsného spoje

RT / UT; destruktivní testování maket-

Zvýšit proud 5--10%; pomalé cestování; správný úhel elektrody na 70--80 stupňů; zajistit kořenovou mezeru 1,5--2,0 mm

3. Praskání za tepla (tuhnutí)

Vysoká zdrženlivost; špatné plnivo; nadměrný přívod tepla; síra/fosfor v obecných kovech

MT / PT / makro-leptání; analýza-tipu

Použijte Nb-stabilizované plnivo (ERNiCrMo-3); snížit přívod tepla; předehřejte na 50--100 stupňů pro silné řezy; zajistit čistý základní kov

4. Silikátové ostrůvky (struskové inkluze)

Mezi průchody nebyly odstraněny tenké vrstvy oxidu křemičitého z rozkladu tavidla

UT / RT; VT na obrobených plochách

Drát-kartáč při každém průchodu speciálním nerezovým kartáčem; použijte navlékací korálky netkané; mezi průchody vizuálně zkontrolujte

5. Podříznutí

Nadměrný proud; špatný úhel elektrody; rychlost jízdy příliš vysoká na parametry

Vizuální; MT; UT pokud pod-cut překračuje limity kódu

Snižte proud o 5--10%; používat techniku ​​vlečného hořáku; upravte úhel pro zatlačení nebo mírné tažení; v případě potřeby přidejte další uzávěr

 

FCAW Postup poznámky od Nickel Alloy Family

 

FCAW Procedure Notes by Nickel Alloy Family

 

Inconel 625: Nejvíce odpouštějící slitina niklu pro FCAW

 

Inconel 625 je nejjednodušší slitina niklu pro FCAW úspěšně, protože její vysoký obsah Nb+Mo poskytuje auto{2}}stabilizaci proti praskání za tepla a senzibilizaci. Je to doporučená slitina pro obchody, které přecházejí z výroby nerezové oceli na slitinu niklu.

 

Plnivo ERNiCrMo-3 je univerzální volbou – převyšuje základní kov v pevnosti a odolnosti proti korozi

 

Není vyžadován žádný předehřev nebo PWHT; interpass teplota 150 stupňů max

 

GTAW root pass je stále doporučován pro plné{0}}penetrační tupé svary; FCAW-D pro plnění/uzávěr

 

Kombinace 625/ERNiCrMo-3 je schválena podle NACE MR0175 / ISO 15156 pro kyselý provoz ve stavu po svařování

 

Inconel 718: Cvičte opatrněji

 

Inconel 718 je precipitační-tvrzený, což znamená, že HAZ sousedící se svary FCAW prochází částečným rozpuštěním gama-primární fáze zesílení. To snižuje tvrdost a pevnost v úzké zóně 2--5 mm od linie svaru.

 

Pro maximální pevnost: specifikujte post-tepelné zpracování po svařování (PWHT) – rozpouštěcí žíhání při 980 stupních + dvojité stárnutí podle AMS 5666

 

Pro-svařovanou službu: použijte výplň ERNiCrMo-3; pevnost bude přiměřená pro nekritické konstrukční aplikace

 

Vyhněte se FCAW-S na Inconelu 718 -- absorpce dusíku dále destabilizuje gama-primární fázi

 

Pro letectví a kosmonautiku: FCAW je v kritické struktuře často zakázán; zkontrolujte AMS 5666 a specifické specifikace OEM motoru

 

Hastelloy C-276: Sledujte molybden

 

Vysoký obsah molybdenu Hastelloy C-276 (15 – 16,5 %) jej činí vysoce náchylným k segregaci molybdenu ve svarové lázni – což může způsobit praskání při tuhnutí, pokud není kontrolován přívod tepla.

 

Použijte plnivo ERNiCrMo-4 s přísnou kontrolou tepelného příkonu: maximálně 0,8--1,8 kJ/mm

 

Udržujte interpass na 120 stupních nebo nižších (oproti . 150 stupňům pro Inconel 625) - – pro slitiny bohaté na Mo je potřeba přísnější kontrola

 

Vyhněte se FCAW-S úplně – atmosféra rozkladu tavidla je zvláště agresivní vůči chemii svarového kovu C-276

 

Výplň ERerniCrMo-4 není uvedena v AWS A5.34 -- použijte označení plněného drátu kompatibilní s AWS A5.14 podle AWS A5.34M

 

Incoloy 825: The Ferronickel Challenge

 

Incoloy 825 obsahuje železo (minimálně 22 %) a stabilizaci titanem, což z něj dělá středně náročný pro FCAW – tvrdší než Inconel 625, jednodušší než Hastelloy C-276.

 

Výplň ERNiFeCr-2 (Incoloy) poskytuje odpovídající složení a je preferována pro provoz při zvýšených teplotách

 

ERNiCrMo-3 lze také použít a poskytuje vyšší nános Cr+Mo – užitečné pro aplikace kritické pro korozi

 

Udržujte tepelný příkon 0,8--2,0 kJ/mm; interpass 150 stupňů max

 

Vyšší obsah železa ve svarovém kovu 825 může vykazovat mírně nižší pevnost při tečení než základní kov při teplotách nad 550 stupňů - – specifikujte odpovídající výplň pro vysokoteplotní provoz

 

FCAW vs GTAW na 10tunovém projektu výroby slitin niklu

 

FCAW-D snižuje celkové náklady na svařování o 35–55 % u velkých výrobků ze slitin niklu díky vyšší rychlosti nanášení, zkrácení pracovní doby a nižším nákladům na spotřební materiál na kilogram uloženého svarového kovu – za předpokladu, že je riziko kvality řízeno kontrolou postupu.

 

Nákladový faktor

GTAW (100% TIG)

FCAW-D (hybridní kořen)

FCAW-D (úplný proces)

Poznámky

Depoziční rychlost

0,5-1,5 kg/hod

3,0--5,0 kg/hod

3,0--6,0 kg/hod

FCAW 4--5x rychlejší při plnění/víčku

Mzdové náklady na uložený kg

28--42 $/kg

9-14 $/kg

6-10 $/kg

Na základě sazby 65 $/hod

Cena plnicího drátu

45 – 75 USD/kg (ERNiCrMo-3)

45 – 75 USD/kg

45 – 75 USD/kg

Ekvivalent nákladů na drát pro FCAW vs GTAW

Náklady na ochranný plyn

8--15 $/kg vloženo

3--6 $/kg vložené

3--6 $/kg vložené

CO₂ mnohem levnější než Ar pro FCAW

Celková cena za vložený kg

81--132 $/kg

57 – 95 USD/kg

54-87 $/kg

Úspory: 33--53 % oproti GTAW

Odhadovaný čas pro 10tunový projekt

4 000-–6 000 svářečských hodin

2 000-–3 000 svářečských hodin

1 500-–2 500 svářečských hodin

50--70% úspora práce

Celkové náklady na svařování projektu

$810K--$1.32M

$570K--$950K

$540K--$870K

Úspora 270 000 $-–450 000 $ oproti všem TIG

 

Předpoklady: 65 $/h při plném{1}}zatížení svářeče; ERNiCrMo-3 drát za 60 $/kg; argon na 0,30 $/l, CO2 na 0,05 $/l; Účinnost GTAW 60 %, účinnost FCAW-D 80 %; Hmotnost depozitu 10 tun (typické pro tlakovou nádobu střední velikosti). Převládají úspory práce; náklady na drát a plyn jsou menšími přispěvateli.

 

FCAW aplikace: Případové studie v chemickém zpracování a výrobě energie

 

Case Studies in Chemical Processing Power Generation

 

Případ 1: Potrubí pro odsiřování spalin Hastelloy C-276 (FGD) – uhelná elektrárna

 

Uhelná elektrárna o výkonu 420 MW-vybavila své mokré vápencové potrubí FGD (24 mm deska Hastelloy C-276, přibližně 3,5 tuny návaru) pomocí hybridního přístupu FCAW-D. Původní specifikace byla 100% GTAW --, ale výrobce navrhl FCAW-D pro průchody fill/cap s kořenem GTAW. Nezávislá kontrola RT a UT ukázala: nulové vady, které lze vyřadit, průměrný počet pórů 3 孔 na 100 mm svaru (oproti limitu přijatelnosti 8 孔 na 100 mm podle ASME sekce VIII). Test Charpyho V-zářezu při -29 stupních ukázal průměr 85--110 J (požadavek: minimálně 27 J). Výrobce dokončil projekt za 14 týdnů oproti celkovému odhadu TIG 22 týdnů – 36% úspora plánu – při celkové úspoře nákladů 340 000 USD na zakázku na výrobu ve výši 2,1 milionu USD. Potrubí funguje 8 let s nulovými poruchami souvisejícími se svařováním v sekci C-276.

 

Případ 2: Potrubí mořské vody Inconel 625 -- výměník tepla nosiče LNG

 

Loděnice přepravující LNG vyrobila plášť chladiče mořské vody-a{1}}trubkový tepelný výměník z bezešvých trubek Inconel 625 (Sch 40, 8-palcový NB; celkový svar 18 tun). Loděnice použila FCAW-D pro všechny plnicí a uzávěrové průchody s drátem ERNiCrMo-3 a stíněním 75Ar/25CO₂. Kontrola kvality zahrnovala: 100% RT (podle IGC Code / DNV-GL pravidel), PT na všech svarech trysek a odboček a tahové testování všech vzorků testu způsobilosti postupu (PQR). Výsledky: 99,2% míra akceptace prvního průchodu (nebyly nalezeny žádné vylučitelné vady během RT); mechanické zkoušky prokázaly průměrnou pevnost v tahu 965 MPa (specifikace základního kovu: 827 MPa min), průměr CVN při -196 stupních 105 J. Nízký výskyt defektů loděnice připisovala přísné interpassové kontrole teploty (max. 120 stupňů, monitorováno kontaktním pyrometrem mezi každým průchodem) a vyhrazenému FCAW zařízení, které nebylo nikdy sdíleno s nerezovou ocelí jako zdroj křížové kontaminace.

 

Případ 3: Nádoba na neutralizaci kyseliny Incoloy 825 – rostlina na kyselinu fosforečnou

 

Neutralizační nádoba na kyselinu fosforečnou (Incoloy 825, stěna 22 mm, vnitřní objem 6 m³) byla vyrobena pomocí FCAW-D s plnivem ERNiFeCr-2. Toto byl první projekt výrobce Incoloy FCAW po dokončení úspěšné zakázky Inconel 625. Hlavním problémem kvality byla senzibilizace HAZ: 825 obsahuje titan (0,6 – 1,2 %), který při teplotách nad 540 stupňů může tvořit TiC a ochudit chrom na hranicích zrn. Výrobce to řešil: (a) omezením interpassu na 120 stupňů (těsnější než standardních 150 stupňů), (b) použitím pouze strunové housenky (bez tkaní) a (c) specifikací tepelného zpracování po svařování při teplotě 940 stupňů po dobu 2 hodin na 25 mm (pod rozsahem citlivosti 540-760 stupňů). Součástí závěrečné kontroly ASTM A262 Practice C (Huey test): rychlost koroze 0,18 mm/rok (limit:<0.5 mm/yr). The vessel has operated in 30% H₃PO₄ + 3% HCl at 90 °C for 6 years with no evidence of intergranular attack.

 

Specifikace postupu FCAW pro slitiny niklu

 

Prvek WPS

Požadovaný detail

Běžná chyba, které je třeba se vyhnout

Specifikace obecných kovů

Číslo UNS (např. N06625) + norma ASTM + stav (žíhaný/roztok-žíhaný)

Uvedení pouze obchodním názvem -- může vést k nesprávné chemické variantě

Klasifikace přídavných kovů

označení AWS A5.34 + ERNiCrMo-3 nebo ekvivalent; číslo tepla/šarže na certifikátu

Používání výplně pouze s hodnocením GTAW- bez ověření kompatibility FCAW

Rozsah tloušťky kvalifikovaný

Zaznamenejte přesnou testovanou tloušťku; WPS platí pro 1,5x až 0,5x testovanou tloušťku podle ASME IX

Za předpokladu, že tlustý-deska WPS pokrývá tenkostěnnou-trubku; bez testování neplatí

Směs ochranného plynu + průtok

Přesné % Ar / CO₂ / He; průtok v l/min; specifikovat dodavatele plynu a čistotu (stupeň 4,5 min)

Zápis "ochranný plyn" bez specifikace -- u slitin niklu záleží na čistotě CO₂

Rychlost posuvu drátu + napětí + proud

Přesná WFS v m/min; rozsah napětí; polarita (DCEP pro FCAW-D)

Kopírování parametrů FCAW z nerezové oceli; nikl vyžaduje o 5 – 10 % nižší WFS než ekvivalentní SS

Rozsah tepelného příkonu (vypočteno)

Vypočítejte HI v kJ/mm pro skutečně použité parametry; stav max. interpass tepl

Zanedbání výpočtu tepelného příkonu -- způsobí neověřitelnost postupu

Teplota předehřátí / interpass

State max interpass; všimněte si, zda se používá předehřívání (vzácné u niklu) a proč

Specifikace předehřátí nerezové oceli (např. 100--150 stupňů) pro nikl – zbytečné a potenciálně škodlivé

Procesní režim

Explicitně uveďte FCAW-D (dvojitý-štít); nikdy nepoužívejte FCAW-S pro kritické služby bez kvalifikace

Za předpokladu, že FCAW-S a FCAW-D jsou ve WPS zaměnitelné

Tepelné zpracování po-svaru

Pokud je požadováno PWHT: uveďte teplotu, čas, rychlost chlazení; není-li požadováno: uveďte odůvodnění

Psaní "nevyžaduje se PWHT" bez uvedení metalurgického důvodu - recenzenti to mohou odmítnout

Kritéria přijetí

RT/UT/MT/PT podle kterého kódu; limity velikosti/délky defektu; požadavky na tah a CVN

Použití kritérií přijatelnosti z nerezové oceli (např. API 660) pro službu slitiny niklu – špatný kód

 

Často kladené otázky

 

Otázka: Může FCAW vyrábět svary, které splňují kritéria přijatelnosti NACE MR0175 (kyselá služba)?

Ano -- FCAW-D svary využívající přídavný kov ERNiCrMo-3 jsou plně uvedeny v NACE MR0175 / ISO 15156-3 jako přijatelné pro prostředí obsahující H₂S ve stavu jako po svařování, za předpokladu, že zkouška kvalifikace postupu (PQR) a tvrdost svarového kovu splňují všechny požadavky na tvrdost a tvrdost kovu HAZ0 max. kyselá služba). Klíčové je použít správnou klasifikaci přídavného kovu a zajistit, aby chemie svarového kovu odpovídala označení A5.34/A5.14 na osvědčení o shodě. Svary Hastelloy C-276 FCAW využívající ERNiCrMo-4 jsou také schváleny NACE pro kyselé provozy.

 

Otázka: Proč se stále doporučuje kořenový průchod GTAW při použití FCAW pro výplňové a uzavírací průchody?

Kořenový průchod GTAW poskytuje vynikající penetraci (hlubší zatavení do základního kovu), nulový{0}}počáteční bod defektu a schopnost okamžitě vidět a opravit jakýkoli nedostatek--spojení v kořeni. FCAW má větší obloukový kužel a turbulentnější přenos kapiček, což může způsobit nedostatek --spojení v těsných geometriích kořene, pokud parametry nejsou přesně nastaveny. Počínaje zvukovým kořenovým průchodem GTAW zaručuje, že kořen je utěsněný- a plně proniknut - – nejrizikovější zóna v jakémkoli tupém svaru – a FCAW pak spoj účinně vyplní. Tento hybridní přístup je průmyslovým standardem pro výrobu potrubí a nádob v Inconel 625, C-276 a Incoloy 825.

 

Otázka: Jak zabráním defektům silikátových ostrůvků mezi průchody FCAW na slitinách niklu?

Silikátové ostrůvky se tvoří, protože tavidlo v drátu FCAW se rozkládá a vytváří na povrchu svarové lázně filmy oxidu křemičitého (SiO₂). Pokud tyto filmy nejsou odstraněny před dalším průchodem, zachytí se jako struskové vměstky. Prevence je přímočará, ale{2}}náročná: použijte speciální drátěný kartáč z nerezové oceli k vydrhnutí každého průchodu před dalším průchodem. Používejte samostatný kartáč pouze pro slitiny niklu - – nikdy nepoužívejte stejný kartáč na uhlíkovou ocel nebo nerezovou ocel. Před každým průchodem vizuálně zkontrolujte povrch svaru; veškerý šedobílý křemičitý film musí být zcela odstraněn. Technika stringer bead snižuje akumulaci oxidu křemičitého oproti technice vazby.

 

Otázka: Je FCAW-S někdy přijatelný pro slitiny niklu?

Pouze v omezených,-nekritických situacích. FCAW-S vytváří na dusík-bohaté stínění před rozkladem tavidla, což způsobuje poréznost dusíku ve slitinách niklu. Přijatelné aplikace jsou: venkovní montáž, kde vítr znemožňuje ochranu plynu a požadavky na kvalitu nejsou kritické (např. dočasné podpěry, terénní úpravy se sníženými požadavky na vyšetření). Kritéria přijatelnosti musí být zpřísněna: maximální velikost pórů snížena na polovinu standardního limitu a rentgenová akceptace nesmí vykazovat žádné shluky pórů. FCAW{13}}S není povoleno pro aplikace obsahující-tlak, kyselé{11}}provozy nebo{12}}kritické aplikace pro korozi.

 

Otázka: Jak je FCAW v porovnání s GMAW (MIG) u slitin niklu?

FCAW-D vytváří na slitinách niklu o 50--100 % vyšší rychlosti nanášení než GMAW-P (pulzní MIG), a to především proto, že drát FCAW má vyšší proudovou hustotu (menší průměr, vyšší rychlosti posuvu) a přidání tavidla zvyšuje teplotu oblouku a účinnost přenosu kovu. FCAW-D je také tolerantnější k menším odchylkám ve spojování-a čistotě povrchu, protože systém tavidla poskytuje určitou ochranu proti kontaminaci povrchu. Kompromis{10}}je v tom, že FCAW vyžaduje pečlivější meziprůchodové čištění (odstranění oxidu křemičitého) a vytváří drsnější{11}}profil povrchu. GMAW-P vytváří hladší housenku s menším množstvím čištění po-svaru, ale s nižší produktivitou. Průmyslový konsenzus pro výrobu slitin niklu: použijte GMAW-P pro tenké řezy (pod 6 mm), kde je vzhled a kontrola{17}}výborné; použijte FCAW-D pro středně silné až silné části (nad 6 mm), kde záleží na rychlosti nanášení.

 

Rozhodovací otázka

Ano (použít FCAW-D)

Ne (použijte GTAW nebo GMAW-P)

Je tloušťka sekce větší než 6 mm?

Tlustý=vysoký objem plniva=výhoda depozice FCAW maximalizována

Pod 6 mm: kořen GTAW + tenká výplň FCAW možná, ale GMAW-P je často čistší

Je to úkol svářeče vyplnit-a{1}}skrýt nebo umístit (nikoli root)?

Fill/cap=FCAW optimální zóna; root vždy GTAW

Root pass na potrubí: GTAW vyžaduje pro penetraci a těsnost-těsnosti

Je venkovní/větrná výroba nevyhnutelná?

FCAW-D s zadním štítem snese větší vítr než GTAW

GTAW extrémně citlivý-na vítr; FCAW-S pouze v případě, že požadavky na kvalitu jsou uvolněné

Je slitina Inconel 625 nebo Incoloy 825 (ne C-276 nebo 718)?

625 a 825 jsou nejvíce FCAW-slitiny niklu odpouštějící

C-276 potřebuje přísnější přívod tepla; 718 může vyžadovat PWHT – viz sekce specifická pro slitiny

Je vyžadována kyselá služba NACE?

ERNiCrMo-3 a ERNiCrMo-4 jsou obě schváleny NACE ve svařeném stavu

Ověřte konkrétní projekt NACE MRO175 rev/tabulka; některé starší projekty mohou vyžadovat PWHT

Je povoleno tepelné zpracování po-svaření?

Pro standardní službu 625/825 není potřeba PWHT; zjednodušuje pracovní postup FCAW

Pokud je vyžadováno PWHT: FCAW a GTAW jsou ekvivalentní; vybrat na základě produktivity

Má výrobce zkušenosti se slitinou niklu FCAW?

Zkušenosti s přijetím=99%+ prvního-průchodu; zvýšení produktivity zaručeno

Poprvé-FCAW na niklu: Rozpočet času navíc na kvalifikaci a křivku učení

 

Společnost JN Alloy dodává svařovací drát FCAW ze slitiny niklu (ERNiCrMo-3, ERNiCrMo-4, ERNiFeCr-2), bezešvé trubky, trubky, desky a tyče podle norem ASTM/ASME/AWS/NACE – s úplnými zprávami o zkouškách válcovny a certifikací EN 10204 3.1. Kontaktujte nás: Info@jnalloy.com|+86 19339900211|www.jnalloy.com

 

Odeslat dotaz
Pojď k nám
A spusťte své RFQS hned.
Kontaktujte nás