Hastelloy B-3je B-2 s vyřešeným problémem křehnutí. Kontrolovaný chrom (1,0-3,0 %), železo (1,0-3,0 %) a uhlík udržovaný na maximu 0,01 % zpomalují srážení křehké beta fáze Ni4Mo.

V Hastelloy B-2 se Ni4Mo začíná tvořit během několika minut kolem 700-870 stupňů Celsia, s nejrychlejší kinetikou blízko 750 stupňů Celsia. B-3 potřebuje několik hodin blízko 650 stupňů Celsia, než se objeví škodlivá druhá fáze a fáze, která se nakonec vytvoří, je pomaleji rostoucí Ni3Mo.
Obě slitiny poskytují rychlost koroze nižší než 0,1 mm/rok v čisté kyselině chlorovodíkové až do teploty asi 70 stupňů Celsia při jakékoli koncentraci. B-3 táhne vpřed ve vroucí kyselině, ve svařované konstrukci a v kyselině nesoucí stopy železitých iontů.
Hastelloy B-3 běžně vstupuje do provozu ve svařeném stavu. B-2 často vyžaduje úplné rozpouštěcí žíhání blízko 1 066 stupňů Celsia, po kterém následuje ochlazení vodou.
Žádná ze slitin netoleruje oxidační činidla. Železité nebo měďnaté ionty, kyselina dusičná, vlhký chlor a chlornan vyžadují místo toho Hastelloy C-276 nebo C-22.
B-3 obvykle stojí o 10–25 % více na kilogram, ale odstranění povinného tepelného zpracování po svařování obvykle zlevňuje výrobu hotového zařízení.
Hastelloy B-2 vs B-3: porovnání chemického složení
Tabulka 1. Limity složení podle specifikací produktu ASTM B333 / B335 (typické publikované limity mlýnů).
|
Prvek (hmotnostní %) |
Hastelloy B-2 (UNS N10665) |
Hastelloy B-3 (UNS N10675) |
Proč na změně záleží |
|
nikl (Ni) |
Zůstatek (~64 %, zbytek) |
minimálně 65,0 |
Kovová matrice; nese molybden v pevném roztoku |
|
molybden (Mo) |
26.0 - 30.0 |
27.0 - 32.0 |
Prvek, který umožňuje odolnost HCl; v obou se držel vysoko |
|
Chrom (Cr) |
1,0 max |
1.0 - 3.0 |
klíčový doplněk B-3; stabilizuje FCC matrici a zpomaluje řazení Ni4Mo |
|
železo (Fe) |
2,0 max |
1.0 - 3.0 |
Znovu vyváženo v B-3, aby se srážecí dráha posunula směrem k Ni3Mo |
|
mangan (Mn) |
1,0 max |
3,0 max |
Vyrostlo v B-3 pro zpracovatelnost za tepla |
|
kobalt (Co) |
1,0 max |
3,0 max |
Zbytkový prvek, ovládaný |
|
Wolfram (W) |
- |
3,0 max |
Zbytkový prvek, ovládaný |
|
hliník (Al) |
- |
0,50 max |
Dezoxidace a omezená odolnost proti oxidaci |
|
titan (Ti) |
- |
0,20 max |
Váže zbytkový uhlík, takže karbidy na hranicích zrn{0}}nemohou vysrážet semena |
|
uhlík (C) |
max. 0,02 |
max. 0,01 |
Poloviční v B-3, aby se odstranila dráha karbidové senzibilizace |
|
křemík (Si) |
0,10 max |
0,10 max |
U obou se udržuje velmi nízká kvůli svařitelnosti |
|
Fosfor (P) / síra (S) |
0,04 / 0,03 max |
0,03 / 0,01 max |
Utaženo v B-3; síra a fosfor podporují krakování za tepla |
|
Vanad, niob, měď, tantal |
- |
Každý maximálně 0,20 |
Kontrolované zbytky v B-3 |
Ekvivalentní označení: Hastelloy B-2=UNS N10665, W.Nr. 2.4617, EN NiMo28, GB NS322. Hastelloy B-3=UNS N10675, W.Nr. 2.4600, EN NiMo29Cr, JIS NW 6750, GB NS3203.
Hastelloy B-2 vs B-3: porovnání technických vlastností
Tabulka 2. Minima pokojové-teploty podle specifikace desky ASTM B333; korozní hodnocení jsou kvalitativním inženýrským konsensem.
|
Vlastnost / kritérium |
Hastelloy B-2 (N10665) |
Hastelloy B-3 (N10675) |
Výhoda |
|
Hustota |
9,22 g/cm3 |
9,22 g/cm3 |
Neutrální |
|
Rozsah tání |
1,330 - 1,380 stupňů C |
1,370 - 1,418 stupňů C |
Neutrální |
|
Pevnost v tahu, minimální |
760 MPa (110 ksi) |
760 MPa (110 ksi) |
Neutrální |
|
Mez kluzu (0,2% offset), minimum |
350 MPa (51 ksi) |
350 MPa (51 ksi) |
Neutrální |
|
Prodloužení, minimální |
40% |
40% |
Neutrální |
|
Tepelná vodivost |
~10.6 W/m.K |
11.2 W/m.K |
Neutrální |
|
HCl odolnost, žíhaná, čistá kyselina |
Vynikající |
Vynikající |
Neutrální |
|
Odolnost HCl, vroucí / koncentrovaná |
Dobrý |
Velmi dobré |
B-3 |
|
Tolerance stop Fe3+ v HCl |
Chudý |
Mírný |
B-3 |
|
Tepelná stabilita, 500 - 900 stupňů C |
Špatné (rychlé Ni4Mo) |
Vynikající (potlačeno) |
B-3 |
|
Odolnost vůči linii nože-/útoku HAZ |
Nízká po svařování |
Vysoký |
B-3 |
|
Tepelné zpracování po-svaru |
Často vyžadováno |
Obvykle se nevyžaduje |
B-3 |
|
Obtížnost výroby |
Vysoký |
Mírný |
B-3 |
|
Výplňový kov |
ERNiMo-7 (W.Nr. 2.4615) |
ERNiMo-10 (DIN 2.4695 drát) |
Neutrální |
|
Cena materiálu za kilogram |
Základní linie |
Obvykle +10-25 % |
B-2 |
|
Instalované náklady na svařované zařízení |
Často vyšší |
Často nižší |
B-3 |
|
Magnetický? |
Ne (plně austenitický FCC) |
Ne (plně austenitický FCC) |
Neutrální |
Jaký je skutečný rozdíl mezi Hastelloy B-2 a Hastelloy B-3?
B-3 není jiný korozní systém. To jeOcel B2s metalurgií znovu vyváženou tak, aby slitina přežila svou vlastní výrobu. Stejné chemické složení niklu-molybdenu, v podstatě stejná odolnost vůči kyselině chlorovodíkové a zcela odlišná odezva na teplotní okno 500–900 stupňů Celsia.
Rodina B je příběh tří{0}}generací a každá generace opravila způsob selhání té předchozí. Původní Hastelloy B (UNS N10001, 20. léta 20. století) obsahovalo 4-6 % železa a 1 % křemíku a nemohlo být použito ve-svařovaném stavu, protože oblast ovlivněná teplem svaru- vysrážela karbidy na hranicích zrn a ztratila odolnost proti korozi. B-2 (60. léta) to vyřešil snížením uhlíku na 0,02 %, křemíku na 0,10 % a železa na maximum 2 %. Fungovalo to a B-2 se stal klasickým materiálem pro kolony s kyselinou chlorovodíkovou.
Ale B-2 nesl druhý, pomalejší problém: protože jeho matrice je tak silně zatížena molybdenem, je metastabilní. Po několika minutách ve středním teplotním rozsahu se přeskupí do uspořádaných intermetalických sloučenin. B-3 (90. léta 20. století) byl navržen speciálně tak, aby napadl tento mechanismus a používal chrom a železo jako záměrné legovací přísady spíše než jako nečistoty, které mají být minimalizovány. Přečtěte si tabulku složení znovu s ohledem na to a logika návrhu bude zřejmá: molybden zůstal vysoko, uhlík opět klesl a chrom a železo byly záměrně posunuty nahoru.
Proč Hastelloy B-2 ztrácí tažnost mezi 550 a 900 stupni Celsia?
Protože niklová matrice pojme mnohem více molybdenu při 1150 stupních Celsia, než dokáže pojmout při 750 stupních Celsia. Přebytek vychází z roztoku jako uspořádaný Ni4Mo, známý jako beta fáze. Tvoří se jako tvrdé, křehké destičky, které nukleují na hranicích zrn a dislokacích, a k zahájení procesu stačí několik minut blízko 750 stupňů Celsia.

Pomůže jednoduchá analogie. Molybden v niklu se chová jako cukr rozpuštěný v horkém čaji. Při teplotě rozpouštěcího-žíhání nikl vše pohodlně drží. Slitinu ochlaďte na pásmo 500-900 stupňů Celsia a nikl již nedokáže pojmout tolik molybdenu, takže přebytek se oddělí jako krystaly, podobně jako cukr krystalizuje na dně chladicí nádoby. V B-2 jsou tyto krystaly Ni4Mo.
Tato jediná metalurgická událost způsobí dvě různé poruchy, a proto jsou problémy B-2 často chybně diagnostikovány:
- Mechanická porucha. Ni4Mo destičky jsou tvrdé a křehké. Ničí prodloužení při pokojové teplotě a energii nárazu, takže citlivá součást B-2 může prasknout během tváření, během hydrotestu nebo během tepelného přechodu v provozu.
- Selhání koroze. Sraženina je -bohatá na molybden, takže matrice bezprostředně kolem ní je-spotřebována. V kyselině chlorovodíkové tyto ochuzené pásy korodují přednostně. Ve svařovaném spoji se to projevuje jako útok na nožovou-čáru, úzká, hluboká drážka probíhající podél svařovací čáry v zóně zasažené teplem-.
- Praktickým důsledkem je, že rychlost chlazení tímto oknem je důležitá stejně jako špičková teplota. Tenký list B-2 rychle kalený přes pás může projít čistý. Tlustý plech B-2, který se pomalu ochlazuje, víceprůchodový svar, který opakovaně zaparkuje tepelně ovlivněnou zónu v pásmu, ani cyklus odlehčení pnutí udržovaný na 650 stupních Celsia po dobu několika hodin. To je důvod, proč jsou standardní pokyny pro B-2 jednoznačné: ošetřete roztokem při teplotě asi 1 066 stupňů Celsia, rychle zchlaďte a neuvádějte slitinu do dlouhodobého provozu mezi zhruba 538 a 816 stupni Celsia.
|
Poznámka k poli:Nejběžnější selhání B-2, které vidíme, vůbec není problém s korozí-. Jedná se o svařovanou trysku, připojovací podložku nebo opravnou záplatu, která nebyla nikdy znovu-žíhána, kde tepelně-dotčená oblast během výroby zkřehla a poté praskla nebo došlo k napadení linie nože v provozu. |
Jak Hastelloy B-3 potlačuje srážení Ni4Mo?
B-3 útočí na problém na čtyřech frontách najednou. Zvedne okno molybdenu, přidá 1-}3 % chrómu a 1–3 % železa, aby se změnil způsob řazení, sníží uhlík na maximum 0,01 % s titanem, který je k dispozici pro navázání zbytku, a udržuje síru velmi nízko pro tažnost za tepla. Rychle se tvořící beta fáze Ni4Mo je z velké části nahrazena pomalu se tvořící fází Ni3Mo.
Chrom 1,0-3,0 % stabilizuje plošnou- kubickou matrici a zpomaluje řazení atomů niklu a molybdenu na krátké vzdálenosti, které osazují Ni4Mo. Objednávání je prvním krokem srážek, takže zpomalení zdržuje vše po proudu.
Železo 1,0-3,0 % mění termodynamiku konkurenčních precipitátů. V bilanci B-3 se Ni3Mo stává preferovanou uspořádanou fází místo Ni4Mo a Ni3Mo roste mnohem pomaleji.
Uhlík maximálně 0,01 % plus titan až 0,20 % odstraňuje karbidový zkrat. V B-2 fungují karbidy na hranicích zrn- jako hotová nukleační místa; s téměř žádným volným uhlíkem k jejich tvorbě, srážení musí začít od nuly ve vnitřku zrna, což trvá mnohem déle.
Molybden 27,0-32,0 % udržuje odolnost vůči kyselině chlorovodíkové nedotčenou. To je bod, který většině lidí uniká: B-3 si nevykoupil tepelnou stabilitu obětováním molybdenu. Stabilitu koupila vyvážením vedlejších prvků kolem jádra s vysokým obsahem molybdenu.
Mangan až 3,0 % a hliník až 0,50 % zlepšují zpracovatelnost za tepla a deoxidaci, takže B-3 lze tvarovat a válcovat za tepla bez trhání, které trápilo dřívější slitiny B.
Za povšimnutí stojí i síra. B-3 to omezuje na 0,01 % oproti 0,03 % pro B-2. Síra a další prvky s nízkou teplotou tání se segregují na hranicích zrn a způsobují praskání za tepla během svařování a zpracování za tepla, takže toto utahování je výrobní rezervou, nikoli korozí.
Co vlastně ukazuje srovnání kinetiky srážení?
Na základě transformace času-teploty-B-2 začne srážet Ni4Mo během několika minut v rozsahu 700-870 stupňů Celsia, s nejrychlejší kinetikou blízko 750 stupňů Celsia. B-3 potřebuje několik hodin expozice v blízkosti 650 stupňů Celsia, než se objeví škodlivá druhá fáze. To je posun zhruba o jeden až dva řády v čase a to je celý důvod, proč lze B-3 použít jako svařovaný.

Srážky sledují C-křivku. Při vysoké teplotě existuje malá termodynamická hnací síla; při nízké teplotě atomy difundují příliš pomalu. Někde uprostřed sedí nos křivky, kde jsou srážky nejrychlejší. Pro B-2 tento nos sedí přímo na vrcholu teplot, kterými prochází zóna ovlivněná svarem. B-3 tlačí nos na mnohem delší časy. Níže uvedená tabulka to převádí do výrobní reality.
Tabulka 3. Interpretace chování B-2 versus B-3 čas-teplota-transformace relevantní pro výrobu-.
|
Scénář tepelné expozice |
Chování Hastelloy B-2 |
Chování Hastelloy B-3 |
|
Jeden průchod GTAW; teplem-ovlivněná zóna projde 700–870 °C během několika sekund |
Začíná měřitelné řazení; riziko útoku nožem-čáry v horké HCl |
Žádná škodlivá fáze; jako-svařovaná služba přijatelná |
|
Vícevrstvý svar na tlustém plechu; tepelně-zóna ovlivněná{1}}vstupem do pásma mnohokrát |
Kumulativní Ni4Mo; po-žíhání svařovacího roztoku povinné pro kritické služby |
Tolerantní; kumulativní expozice obvykle nevyžaduje opětovné{0}}žíhání |
|
Úleva od stresu při 650 stupních C po dobu 1-8 hodin |
Výrazná křehkost; neprovádějte |
Obecně tolerováno, ale stále se nedoporučuje jako rutinní krok |
|
Tváření za tepla při 950-1200 stupních C s následným pomalým chlazením |
Musí následovat úplné rozpouštěcí žíhání a rychlé zchlazení |
Tolerantnější; kódová práce stále specifikuje úplné žíhání roztoku |
|
Dlouhodobý-provoz při 550–800 °C |
Zakázáno; tažnost a odolnost proti korozi se zhoršují |
Vyhněte se nátlakové{0}}službě; přechodná expozice je přijatelná |
|
Rozpouštěcí žíhání při 1 050-1 100 stupních C s chlazením vodou |
Obnovuje tvárnost a odolnost proti korozi |
Obnovuje tvárnost a odolnost proti korozi |
Která slitina lépe odolává kyselině chlorovodíkové, B-2 nebo B-3?
V rozpouštěcím-žíhání jsou v čisté kyselině chlorovodíkové ekvivalentní. Obě se typicky pohybují pod 0,1 mm/rok od pokojové teploty do asi 70 stupňů Celsia při jakékoli koncentraci a pod 0,5 mm/rok ve většině podmínek varu. B-3 vítězí, jakmile do hry vstoupí svary, vyšší teploty nebo nečistoty.
Kyselina chlorovodíková porazí téměř každý běžný technický kov. Ničí nerezovou ocel, napadá většinu slitin niklu-chromu a koroduje titan. Nikl-molybdenový systém přežívá, protože molybden tvoří stabilní, hustý pasivní film v redukující kyselině (-bez kyslíku). Pasivní film na bázi chrómu-, díky kterému nerezová ocel funguje, v tomto prostředí jednoduše nelze udržovat, protože nejsou přítomny žádné oxidační látky, které by ji udržovaly v opravě.
Protože obě slitiny obsahují zhruba 28 % molybdenu, obě tvoří stejný ochranný film a obě poskytují stejný výsledek. Níže uvedená tabulka uvádí praktickou obálku sdílenou dvěma druhy v čisté kyselině.
Tabulka 4. Reprezentativní vlastnosti kyseliny chlorovodíkové pro roztok-žíhané B-2 a B-3 v čisté odvzdušněné kyselině.
|
koncentrace HCl |
Teplota |
Typická rychlost koroze (oba stupně) |
Hodnocení |
|
1 - 10 % (zředěný) |
Pokojová teplota do 70 stupňů C |
< 0.05 mm/year |
Vynikající |
|
10 - 20% |
Pokojová teplota do 70 stupňů C |
< 0.1 mm/year |
Vynikající |
|
20 - 37 % (koncentrované) |
Pokojová teplota |
< 0.1 mm/year |
Vynikající |
|
1 - 10 % (zředěný) |
Vroucí, přibližně . 105 stupňů C |
< 0.3 mm/year |
Velmi dobré |
|
10 - 20% |
Vroucí, přibližně . 110 stupňů C |
0.3 - 0.5 mm/rok |
Dobrý |
|
37 % (koncentrovaný) |
Vroucí, přibližně . 110 stupňů C |
0.5 - 1.0 mm/rok |
Mírný; ověřit kupónovým testem |
|
Jakákoli koncentrace s Fe3+ nebo Cu2+ |
Žádný |
Rychlé selhání, často > 10 mm/rok |
Nepoužívejte |
|
Hranice designu:Vroucí 37% kyselina chlorovodíková sedí na okraji obálky B-slitiny. Pokud je to vaší povinností, proveďte před provedením test ponorného kupónu ve vaší vlastní kyselině (postup ASTM G31) a porovnejte se zirkoniem, které překonává oba stupně B v čisté horké HCl, ale je mnohem méně tolerantní ke kontaminaci fluorem a železem. |
Jak se liší B-2 a B-3, když kyselina chlorovodíková nese železité znečištění?
B-3 to snáší lépe, ale ani jedna slitina by neměla být specifikována pro kyselinu chlorovodíkovou, která obsahuje oxidační ionty. Jakmile je kontaminace železitým, měďnatým nebo rozpuštěným kyslíkem součástí procesního toku, přejděte k Hastelloy C-276 nebo Hastelloy C-22.
Železné ionty jsou katodický depolarizátor. Přijímají elektrony na kovový povrch, a tím ničí pasivní film bohatý na molybden- rychleji, než jej kyselina dokáže znovu vytvořit. Účinek je dramatický: již 50 ppm trojmocného železa může posunout rychlost koroze z méně než 0,1 mm/rok na více než 10 mm/rok u obou jakostí. B-3 si vede lépe než B-2 ze dvou důvodů. Jeho 1-3% chrómu dává povrchovému filmu o něco lepší zotavení a, co je kritické, nemá žádnou zkřehlou tepelně ovlivněnou zónu ochuzenou o molybden, ve které by se mohl útok soustředit.
Tabulka 5. Reprezentativní laboratorní data trendu. Ceny jsou pouze orientační; vždy ověřte pomocí kupónů ve svém vlastním toku procesů.
|
Hladina Fe3+ v 10% HCl při 60 stupních C |
Rychlost koroze B-2 (mm/rok) |
Rychlost koroze B-3 (mm/rok) |
Výrok |
|
0 ppm (čistá kyselina) |
0.13 |
0.10 |
Obojí provozuschopné |
|
100 ppm |
0.45 |
0.18 |
B-2 hraniční; B-3 přijatelné |
|
500 ppm |
2.10 |
0.40 |
B-2 selže; B-3 přijatelné |
|
1 000 ppm |
> 5.00 |
0.85 |
B-2 nevhodné; B-3 přednostně |
|
100 ppm ve 20% HCl při varu |
> 10.0 |
1.80 |
B-2 katastrofálně selhává |
Ve skutečných závodech jsou hladiny železa nad 500 ppm běžné, protože kyselina chlorovodíková snadno přijímá železo z potrubí, čerpadel a skladů z uhlíkové oceli. Pokud nemůžete zaručit ultra-čistou kyselinu a nepřetržitě ji sledovat, B-3 je bezpečnější specifikace. A pokud je oxidační kontaminace nevyhnutelná, není správnou odpovědí ani třída B: použijte C-276.
Vyžaduje Hastelloy B-3 tepelné zpracování po svařování?
Ne, ne pro použití s čistou kyselinou chlorovodíkovou, a to je největší výhoda výroby B-3. Naproti tomu B-2 obvykle vyžaduje úplné rozpouštěcí žíhání v blízkosti 1 050 až 1 100 stupňů Celsia s následným zchlazením vodou.
Tepelné zpracování po-svaření na velké nádobě je drahé a riskantní. Potřebuje dostatečně velkou pec pro celou výrobu, přináší zkreslení, které může vyžadovat přeo{2}}zaoblení a nové{3}}opracování přírub, vyžaduje, aby byla položka přepravována dvakrát, a pomalé nebo nedostatečné kalení může způsobit, že součást bude horší než dříve. Každý z těchto kroků představuje plán a riziko kvality. B-3 odstraní krok.
B-3 je stále žíhaný roztokem ve specifických situacích:
- Použití kyseliny fluorovodíkové nebo smíšené proudy HCl + HF, kde se normálně doporučuje rozpouštěcí žíhání.
- Vařící koncentrovaná HCl na hranici tlaku s vysokým{0}}následkem, kde vlastník chce maximální marži.
- Těžká práce za studena: B-3 práce-tvrdne rychle, takže deformace za studena nad zhruba 10–15 % obecně vyžaduje střední nebo konečné rozpouštěcí žíhání, aby se obnovila tažnost.
- Kód, specifikace klienta nebo návrh licencovaného procesu, který to nařizuje.
- Opravte svary na silných sekcích, kde je vysoká pevnost a výrobce chce snížit zbytkové napětí.
Jaké svařovací materiály a postupy by měly být použity pro B-2 a B-3?
Svařte B-2 s ERNiMo-7; svar B-3 s ERNiMo-10 (DIN 2.4695 holý drát, DIN 2.4696 obalené elektrody). U obou typů používejte nízký tepelný příkon, udržujte mezipropustnou teplotu pod 100-120 stupňů Celsia a nepředehřívejte nad rámec toho, co je potřeba k odvedení vlhkosti.
Na tmelu a postupu záleží, protože dobrý obecný kov může být zničen špatným svarem.
Tabulka 6. Souhrn svařovací praxe. Vždy kvalifikujte WPS/PQR podle skutečného spoje a tloušťky.
|
Parametr |
Hastelloy B-2 |
Hastelloy B-3 |
|
Výplňový kov (GTAW / GMAW) |
ERNiMo-7 (W.Nr. 2.4615) |
ERNiMo-10 (odpovídající výplň Haynes 233) |
|
Krytá elektroda (SMAW) |
ENiMo-7 |
Přizpůsobovací elektroda B-3 (DIN 2.4696) |
|
Předehřejte |
Žádné, kromě odstranění vlhkosti |
Žádné, kromě odstranění vlhkosti |
|
Maximální interpass teplota |
120 stupňů C |
Doporučená teplota 100°C |
|
Přívod tepla |
Nízký; navlékací korálky |
Nízký; navlékací korálky |
|
Společná příprava |
Zbruste 25 mm každou stranu na lesklý kov; single-V pod úhlem přibližně 70 stupňů |
Stejný |
|
Stínění |
argon; zpětné čištění na kořenových průchodech |
argon; zpětné čištění na kořenových průchodech |
|
Tepelné zpracování po-svaru |
Často požadované: rozpouštěcí žíhání 1 050-1 100 stupňů C, zchlazení vodou |
Obvykle se nevyžaduje |
|
Hygiena obchodu |
Specializované nástroje, brusné kotouče-bez železa, oddělené skladování od uhlíkové oceli |
Stejný |
Jedno pravidlo týkající se znečištění si zaslouží důraz: nikdy nebruste slitinu třídy B-na kotouči, který se dotkl uhlíkové oceli, a nikdy s ním nemanipulujte pomocí popruhů nebo řetězů z uhlíkové oceli. Zabudované železné částice při provozu reziví a vytvářejí důlky, které mohou překvapivě rychle proděravit stěnu.
Jsou Hastelloy B-2 a B-3 zaměnitelné ve stávajícím zařízení na výrobu kyseliny chlorovodíkové?
Fyzicky ano, procedurálně ne. Nahrazení B-3 za B-2 je téměř vždy přijatelné a obvykle prospěšné. Nahrazení B-2 za B-3 není možné, pokud znovu nekvalifikujete postup svařování a obnovíte tepelné zpracování po svařování.

Před jakoukoli náhradou si projděte následující kontrolní seznam.
Kód návrhu. Potvrďte přípustné napětí pro konkrétní číslo UNS při vaší návrhové teplotě v aktuální části ASME sekce II, část D. Hodnoty pro N10665 a N10675 nejsou totožné, takže nepředpokládejte rovnou výměnu při zvýšené teplotě.
Postup svařování. Zásadní proměnnou je změna obecného kovu nebo přídavného kovu. Znovu-kvalifikujte WPS a PQR a všimněte si, že svařování základny B-3 s plnivem ERNiMo-7 vytváří nános se stabilitou podobnou B-2, což maří účel.
Stav tepelného zpracování. Pokud byl stávající předmět B-2 dodán žíhaný a kalený, potvrďte, že náhrada B-3 je dodávána stejným způsobem.
Dokumentace. Vyžadujte certifikát o zkoušce frézy podle EN 10204 3.1 (3.2 pro kritický servis) a 100% pozitivní identifikaci materiálu při každém ohřevu.
Galvanická izolace. Slitiny třídy B-jsou katodické vůči uhlíkové oceli a hliníku. Izolujte podpěry, příruby a upevňovací prvky pomocí nevodivých -těsnění, objímek a podložek.
Procesní chemie. Pokud se stream od původní specifikace změnil, znovu-zkontrolujte otázku ohledně oxidace-iontů, než si něco-objednáte.
Kdy má Hastelloy B-2 ještě smysl?
Ve třech situacích: starší oprava a výměna, čisté nesvařované -svařování při mírné teplotě a projekty, u kterých je řídící specifikace nařízena B-2. Mimo tyto případy je B-3 lepší koupě.
B-2 je opravdu dobrá slitina. Jednoduše má úzké procesní okno a toto okno lze snadno respektovat v těchto aplikacích:
- Výměna vnitřních částí za stávající kolonu B-2, podnos nebo rozdělovač, kde by míchání druhů způsobilo dokumentaci a galvanické bolesti hlavy.
- Obráběné součásti, které nikdy nezaznamenají tepelný cyklus sváru: vřetena ventilů, hřídele čerpadel, clony, jímky teploměrů, malé armatury.
- Vyzdívky a dilatační spáry z tenkých{0}}plechů, které lze po tvarování plně{1}}žíhat a ochlazovat vodou- v obchodě vybaveném k tomu.
- Projekty, které se řídí licencovaným návrhem procesu, standardem vlastníka nebo existující specifikací aktiv, která výslovně uvádí B-2.
- Čistý, nízko{0}}teplotní, nesvařovaný-redukující-kyselinový servis, kde dodatečné náklady na B-3 nic nenahradí.
Jak vypadá srovnání nákladů v průběhu životního cyklu zařízení?
B-3 stojí asi o 10–25 % více na kilogram. U svařovaných zařízení celkové instalované náklady obvykle upřednostňují B-3, protože eliminuje žíhání po svařování a s tím spojené riziko přepracování.
Cena materiálu je pouze jeden řádek na faktuře. Níže uvedená tabulka ukazuje, kam se peníze skutečně pohybují.
Tabulka 7. Nákladové ovladače. Procenta jsou typická pozorování trhu a měla by být potvrzena na základě aktuálních cenových nabídek závodů a výrobců.
|
Nákladový faktor |
Hastelloy B-2 |
Hastelloy B-3 |
|
Cena základního materiálu za kg |
Základní linie |
Obvykle +10-25 % |
|
Tepelné zpracování po-svaru |
Často vyžadováno; pec, doprava, korekce zkreslení |
Obvykle eliminováno |
|
Oprava svarů a přepracování NDE |
Vyšší, protože chyby v zóně ovlivněné teplem-jsou běžné |
Spodní |
|
Harmonogram výroby |
Delší, s problematickým{0}}zpracováním |
Kratší |
|
Riziko poruchy v dotčené zóně -provozního tepla- |
Materiálně vyšší |
Nízký |
|
Náklady na životní cyklus svařované nádoby |
Často celkově o 25-30 % vyšší |
Obvykle celkově nižší |
Existuje druhá, hůře{0}}kvantifikovatelná-úspora: volitelnost. Plavidlo B-3 lze opravit v terénu svarem a vrátit do provozu. Nádoba B-2, která potřebuje svar, často potřebuje tepelné zpracování, které nemůže pojmout obrat závodu.
Kromě kyseliny chlorovodíkové: jak se B-2 a B-3 srovnávají v jiných médiích?
V čistých redukčních kyselinách jsou si tyto dvě blízké a B-3 je v každém případě bezpečnější výchozí nastavení. V oxidačních médiích oba selhávají a je vyžadován Hastelloy C-276 nebo C-22.
Médium po médiu:
Kyselina sírová (čistá, -neoxidující)
Obě slitiny dobře odolávají čisté kyselině sírové při střední koncentraci a teplotě; ve vroucí 10% kyselině zůstávají rychlosti pod 0,1 mm/rok. B-3 si lépe poradí s nečistotami. Nad zhruba 60% koncentrací nebo s přítomností jakýchkoli oxidačních látek se přesuňte na C-276.
Kyselina fosforečná
Oba odolávají čisté kyselině fosforečné. Pro mokrý-proces kyseliny fosforečné nesoucí fluoridy a chloridy dává vyšší molybden B-3 výhodu v nejagresivnějších fázích, ačkoli C-276 a C-22 zůstávají obvyklou specifikací pro oxidační procesní proudy.
Kyselina octová, mravenčí a další organické kyseliny
Oba jsou vynikající za redukčních podmínek. B-3 je preferován pro svařované reaktory při výrobě kyseliny octové, acetanhydridu, methylmethakrylátu a ethylenglykolu právě proto, že tyto nádoby jsou svařeny a B-3 snáší cyklus svařování.
Kyselina bromovodíková
Oba jsou vynikající; B-3 je specifikováno, když je zařízení svařeno. Toto je běžná, ale nedostatečně diskutovaná aplikace, protože HBr se chová velmi podobně jako HCl a eliminuje téměř každou alternativní slitinu.
Kyselina fluorovodíková a směs HCl + HF
B-3 lze použít, ale před servisem se obvykle doporučuje rozpouštěcí žíhání. Mnoho návrhářů dává přednost C-276 nebo Monel pro proudy obsahující fluor, takže ověřte na základě vaší specifické hladiny fluoridu a teploty.
Oxidační média: kyselina dusičná, kyselina chromová, chlornan, vlhký chlór, chlorid železitý nebo měďnatý
Ani slitina. Film bohatý na molybden-, který tak dobře funguje při redukci kyseliny, je zničen oxidačními činidly. Specifikujte Hastelloy C-276 pro smíšené a středně oxidační účely nebo Hastelloy C-22 pro silně oxidující.
Tabulka 8. Matice výběru médií pro rodinu B a její obvyklé náhražky.
|
Střední |
Hastelloy B-2 |
Hastelloy B-3 |
Pokud není vhodný, použijte |
|
Čistá HCl, jakákoli koncentrace a teplota |
Vynikající |
Vynikající |
- |
|
Čistá H2SO4, střední koncentrace |
Vynikající |
Vynikající |
- |
|
Nečistá nebo horká H2SO4 |
Chudý |
Spravedlivé k dobru |
C-276 |
|
Čistá H3PO4 |
Dobrý |
Dobrý |
- |
|
Mokrý-proces H3PO4 s fluoridy |
Veletrh |
Dobrý |
C-276 / C-22 |
|
Kyselina octová, mravenčí, organické kyseliny (redukující) |
Vynikající |
Vynikající |
- |
|
HBr |
Vynikající |
Vynikající |
- |
|
HF a HCl + HF |
Veletrh |
Dobré s žíháním |
C-276 / Monel |
|
Oxidující kyseliny a soli |
Nevhodný |
Nevhodný |
C-276 / C-22 |
Jaké jsou tvrdé provozní limity obou slitin
Bez oxidačních činidel a bez{0}}dlouhodobého provozu v období srážek 550–900 stupňů Celsia. Na vzduchu je pro oba stupně praktický strop asi 540 stupňů Celsia; v redukčním plynu nebo vakuu jsou přípustné podstatně vyšší teploty.

Limity, které způsobují skutečné selhání, jsou tyto:
- Oxidující ionty. Zhruba 50 ppm železitých nebo měďnatých iontů může zvýšit rychlost koroze kyselinou chlorovodíkovou o dva řády. Udržujte železo a měď mimo systém: žádná uhlíková ocel nebo měděné potrubí proti proudu, žádná rez, žádná měděná těsnění.
- Služba střední-teploty. Ani jednu ze slitin nedržte při zatížení mezi 550 a 900 stupni Celsia. Zejména B-2 má omezený dlouhodobý provoz kolem 538-816 stupňů Celsia.
- Strop atmosférické teploty. V oxidačních atmosférách, jako je vzduch, plánujte strop blízko 540 stupňů Celsia. Ve vakuu nebo redukčních atmosférách se B-3 používá mnohem výše, a proto se objevuje ve vakuových pecích.
- Horká-kontaminace práce. Zahřívání pro kování nebo tváření za tepla se musí vyhýbat kontaktu se sírou, fosforem, olovem a dalšími kovy s nízkým bodem tavení--, za použití paliva s nízkým-sírou a čisté, mírně redukující atmosféry pece. Plamen nesmí dopadnout přímo na obrobek.
- Galvanická spojka. Třídy B jsou ušlechtilé ve srovnání s uhlíkovou ocelí a hliníkem. Elektricky je izolujte, nebo se z levnějšího kovu stane obětní anoda.
- Chloridové korozní praskání. Obě slitiny jsou účinně imunní vůči chloridům-indukovaným SCC, protože mají vysoký obsah niklu, což je jedna z jejich nedoceněných výhod oproti nerezové oceli.
Jak by měli inženýři specifikovat Hastelloy B-3 v roce 2026?
Uveďte slitinu číslem UNS, formu produktu číslem ASTM, stav tepelného zpracování a požadovanou dokumentaci. Neobjednávejte pouze na obchodní jméno.
Kompletní specifikace nákupu B-3 obsahuje následující prvky:
- Označení materiálu: UNS N10675, W.Nr. 2.4600, GB NS3203. Křížově-zkontrolujte všechny tři na certifikátu mlýna.
- Specifikace produktu podle formy: ASTM B333 / ASME SB333 pro desky, plechy a pásy; ASTM B335 / ASME SB335 pro tyč; ASTM B622 / ASME SB622 pro bezešvé trubky a trubky; ASTM B619 a B626 / ASME SB619 a SB626 pro svařované trubky a trubky; ASTM B366 / ASME SB366 pro armatury; ASTM B564 / ASME SB564 pro výkovky.
- Stav: roztok žíhán při 1 050-1 100 stupních Celsia, ochlazen vodou.
- Mechanická únosnost: tažnost minimálně 760 MPa, kluznost minimálně 350 MPa, tažnost minimálně 40 %.
- Dokumentace: osvědčení o zkoušce frézování podle EN 10204 3.1 nebo 3.2 pro kritickou službu udržující tlak-; plná tepelná sledovatelnost.
- Ověření: 100% pozitivní identifikace materiálu pomocí XRF nebo OES na každém tavení a každém kusu, provedená při příjmu, nejen ve válcovně.
- Kyselá služba: uveďte shodu s NACE MR0175 / ISO 15156, pokud je kdekoli v systému přítomen sirovodík.
- Svařování: WPS a PQR s plnivem ERNiMo-10, interpass pod 100 stupňů Celsia, bez předehřívání.
- NDE: radiografické nebo automatizované ultrazvukové testování tlakových-svarů, penetrantu barviva na kořenových průchodech, svarů připevnění trysek a jakékoli oblasti, kde byly odstraněny dočasné spoje.
- Čistota: vyhrazené nástroje-bez železa, brusné kotouče a úložiště; žádný kontakt s manipulačním zařízením z uhlíkové oceli.
- Ověření procesu: pokud kyselina není čistá, proveďte test ponořením ASTM G31 ve skutečném procesním proudu před konečným uvolněním materiálu.
Jakou slitinu si mám vybrat? Cesta výběru v šesti-krokech
Odpovězte na pět otázek o streamu a jednu o výrobě a volba je většinou jasná.
- Obsahuje tok oxidující látky (Fe3+, Cu2+, rozpuštěný kyslík, kyselina dusičná, vlhký chlór)? Pokud ano, přestaňte. Použijte Hastelloy C-276 nebo C-22, nikoli slitinu B.
- Je zařízení svařované, nebo bude někdy svařováno v terénu? Pokud ano, zvolte B-3.
- Blíží se kyselina k varu, nebo je koncentrovaná (nad ~20 %)? Pokud ano, zvolte B-3.
- Existuje nějaká možnost kontaminace železem z uhlíkové oceli ve směru proudu? Pokud ano, zvolte B-3 a opravte potrubí proti proudu.
- Je provoz čistý, chladný, nesvařovaný- a je již specifikován jako B-2? B-2 je přijatelný a levnější.
- Ať si vyberete cokoli, požadujte MTR a spusťte PMI. Záměny tříd- mezi B-2 a B-3 jsou zdokumentovaným průmyslovým problémem, protože obě vypadají stejně a stojí rozdílně.
Často kladené otázky
1. Je Hastelloy B-3 lepší než Hastelloy B-2?
Ano, téměř pro všechny novostavby. B-3 odpovídá odolnosti B-2 vůči kyselině chlorovodíkové v žíhaném stavu a přidává výrazně lepší tepelnou stabilitu, snazší výrobu a schopnost uvést do provozu jako-svařované. B-2 zůstává legitimní volbou pro čistou, chladnou, -svařovanou službu s redukcí kyselin a pro podobnou výměnu za starší.
2. Proč se Hastelloy B-2 stane po svařování křehkým?
Svařování vede tepelně-ovlivněnou zónu přes 550-900 stupňů Celsia, kde B-2 rychle vysráží uspořádanou intermetalickou sloučeninu Ni4Mo (beta fáze). Sraženina je tvrdá a křehká a zanechává kolem ní pásy ochuzené o molybden-, což způsobuje jak ztrátu tažnosti, tak korozní napadení nožové linie. Rozpouštěcí žíhání po svařování při teplotě asi 1 066 stupňů Celsia s chlazením vodou rozpouští sraženinu a obnovuje vlastnosti.
3. Potřebuje Hastelloy B-3 tepelné zpracování po svařování?
Ne pro použití s čistou kyselinou chlorovodíkovou. B-3 je speciálně navržen pro-svařované použití. Rozpouštěcí žíhání při 1 050-1 100 stupních Celsia může být stále specifikováno pro použití ve směsi kyseliny chlorovodíkové a fluorovodíkové, pro součásti silně opracované za studena nebo tam, kde to vyžaduje kód nebo specifikace klienta.
4. Při jaké teplotě sráží Hastelloy B-2 Ni4Mo?
Mezi zhruba 550 a 900 stupni Celsia, s nejrychlejšími srážkami kolem 750 stupňů Celsia. Expozice se měří v minutách, nikoli v hodinách, proto k jejímu spuštění stačí tepelný cyklus svařování. B-2 by neměl být používán v dlouhodobém provozu mezi asi 538 a 816 stupni Celsia.
5. Může Hastelloy B-3 nahradit B-2 ve stávající nádobě?
Obvykle ano a obvykle se jedná o upgrade. Před výměnou ověřte přípustné namáhání ASME Section II Část D pro N10675 při vaší návrhové teplotě, znovu -kvalifikujte WPS a PQR pomocí plniva ERNiMo-10 a potvrďte, že náhrada je dodávána ve stavu po žíhání a kalení s plnou certifikací.
6. Jaký přídavný kov se používá pro Hastelloy B-2 a B-3?
B-2 je svařován elektrodami ERNiMo-7 (W.Nr. 2.4615) nebo ENiMo-7. B-3 je svařen ERNiMo-10, s odpovídajícím B-3 drátem označeným DIN 2.4695 a krytými elektrodami DIN 2.4696. Nikdy nepoužívejte povlak ERNiMo-7 na základní kov B-3, pokud záleží na zlepšené tepelné stabilitě spoje.
7. Je Hastelloy B-2 nebo B-3 magnetický?
Ani. Obě jsou plně austenitické slitiny niklu-molybdenu s povrchovou-středovou kubickou krystalickou strukturou a ve stavu žíhaném v roztoku- jsou ne-magnetické.
8. Co je dražší, Hastelloy B-2 nebo B-3?
B-3 stojí zhruba o 10–25 % více na kilogram. Protože však B-2 obvykle vyžaduje rozpouštěcí žíhání po svařování, celkové vyrobené náklady na svařované zařízení B-2 jsou často o 25-30 % vyšší, takže B-3 často vyhrává na instalovaných nákladech.
9. Jaký je čínský GB ekvivalent Hastelloy B-3?
Podle GB/T 15007 Hastelloy B-3 odpovídá NS3203 a Hastelloy B-2 odpovídá NS322. Vždy ověřte označení podle aktuálního certifikátu o zkoušce mlýna, protože seznamy dodavatelů občas obsahují nesprávné kódy jakosti.
10. Vyřazuje se Hastelloy B-2?
Formálně ne, ale už to není výchozí. Nové svařované konstrukce by měly být výchozí B-3. B-2 zůstává široce dostupný a v širokém servisu pro starší údržbu, opravy a aplikace, kde to původní specifikace uvádí.
11. Hastelloy B-3 versus zirkonium pro horkou kyselinu chlorovodíkovou: kdo vyhraje?
Zirkonium překonává oba stupně B v čisté, horké kyselině chlorovodíkové, ale je mnohem citlivější na železité a fluoridové znečištění a stojí podstatně více. Tam, kde nelze zaručit čistotu proudu, je B-3 robustnější a ekonomičtější volbou.
12. Dokáže si B-2 nebo B-3 poradit s kyselinou chlorovodíkovou obsahující železité ionty?
Pouze ve velmi malých množstvích a B-3 je zvládá lépe. Již 50 ppm železitých iontů může zvýšit rychlost koroze nad 10 mm/rok u obou druhů. Při 500 ppm v 10% kyselině při 60 stupních Celsia ukazuje indikativní testování asi 2,1 mm/rok pro B-2 oproti asi 0,4 mm/rok pro B-3. Nad těmito úrovněmi uveďte Hastelloy C-276.
13. Jaká je maximální provozní teplota Hastelloy B-3?
V oxidačních atmosférách, jako je vzduch, je praktický strop asi 540 stupňů Celsia. Při redukci plynu nebo vakua lze B-3 použít podstatně více. U komponentů udržujících tlak je přesto třeba se vyhnout dlouhodobému provozu v období srážek 550–900 stupňů Celsia; výhodou B-3 je, že přechodná expozice během svařování nezpůsobuje křehnutí.
14. Lze Hastelloy B-3 použít v kyselině sírové?
Ano, v čisté -oxidující kyselině sírové při střední koncentraci a teplotě, kde rychlost varu 10% kyseliny zůstává pod 0,1 mm/rok. Není vhodný pro kyselinu sírovou obsahující oxidující nečistoty. Pro použití se smíšenými nebo oxidačními kyselinami použijte Hastelloy C-276 nebo C-22.
15. Zlepšuje vyšší obsah molybdenu v B-3 odolnost vůči kyselině chlorovodíkové?
Ne měřitelný v čisté kyselině, protože oba druhy již tvoří stejný pasivní film-bohatý na molybden a oba běží pod 0,1 mm/rok při okolní teplotě do 70 stupňů Celsia. Vyšší molybdenové okno v B-3 existuje proto, aby posunulo dráhu precipitace směrem k Ni3Mo, nikoli pro zlepšení odolnosti proti korozi.
16. Jaký je rozdíl mezi Ni4Mo a Ni3Mo, jednoduše řečeno?
Oba jsou uspořádané sloučeniny niklu a molybdenu, které se mohou tvořit uvnitř kovových zrn, když se ochlazuje. Ni4Mo je rychle-formující, vysoce křehká forma, která sužuje B-2. Ni3Mo se tvoří mnohem pomaleji a je to fáze B-3, která je navržena tak, aby vyhovovala. Pomalejší srážení znamená, že slitina může projít nebezpečným teplotním pásmem bez poškození.
17. Vyžaduje B-2 a B-3 rozpouštěcí žíhání na základním materiálu?
Ano. Oba se dodávají v rozpouštěcím-žíhání a kalení, obvykle 1 050–1 100 stupňů Celsia, po kterém následuje rychlé kalení vodou. Tím se rozpustí případná sraženina a zmrazí molybden v roztoku. Po každém tváření za tepla nebo těžkém zpracování za studena musí následovat opakované žíhání.
18. Hastelloy B-3 versus C-276: jak si mám vybrat?
Zvolte B-3 pro čisté redukující kyseliny, především kyselinu chlorovodíkovou při jakékoli koncentraci a teplotě. C-276 zvolte, když proud obsahuje oxidující látky, když jsou smíchány kyseliny nebo když nelze vyloučit železité a měďnaté znečištění. Obsah chrómu C-276 mu dává odolnost proti oxidaci, kterou slitiny B záměrně vyměňují.
19. Lze Hastelloy B-3 použít v kyselině fluorovodíkové nebo ve směsi HCl + HF?
Může, ale normálně se před provozem doporučuje rozpouštěcí žíhání a provoz by měl být ověřen testováním, protože chování fluoridů je vysoce specifické pro koncentraci a teplotu. Mnoho návrhářů dává přednost C-276 nebo Monel pro proudy obsahující fluor.
20. Jak ověřím, že jsem skutečně obdržel Hastelloy B-3?
Vyžadujte certifikát frézovací zkoušky podle EN 10204 3.1 nebo 3.2 ukazující UNS N10675 s obsahem chrómu v rozmezí 1,0–3,0 % a uhlíkem 0,01 % nebo méně, poté proveďte 100% pozitivní identifikaci materiálu pomocí XRF nebo OES na každém kusu při příjmu. B-2 a B-3 jsou vizuálně identické a špatně označený materiál je známé průmyslové riziko.
