Inconel 718 (UNS N07718)je jednou z nejrozšířenějších superslitin sráženého -vytvrditelného niklu-chromu v leteckém, ropném a plynárenském průmyslu a v energetice. Mezi mnoha specifikacemi pokrývajícími tuto slitinu jsou AMS 5662 a AMS 5663 dvě z nejčastěji uváděných -, přesto představují výrazně odlišné materiálové podmínky a slouží různým účelům v dodavatelském řetězci.

Pochopení rozdílů mezi AMS 5662 a AMS 5663 je zásadní pro inženýry, nákupčí a odborníky na nákup, aby se vyhnuli nákladným chybám ve specifikaci a zajistili, že díly budou fungovat tak, jak byly navrženy.
Co je Inconel 718?
Inconel 718 je slitina na bázi niklu s vysokou-pevností-odolnou proti korozi-, známá pro svou vynikající svařitelnost, odolnost proti oxidaci a mechanické vlastnosti při teplotách až 700 stupňů (1290 stupňů F).
Jeho klíčové chemické složení zahrnuje:
- Nikl + kobalt: 50,0 – 55,0 %
- Chrom: 17,0 – 21,0 %
- Železo: Rovnováha
- Niob + Tantal: 4,75 – 5,50 %
- Molybden: 2,80 – 3,30 %
- Titan: 0,65 – 1,15 %
- Hliník: 0,20 – 0,80 %
Přídavek niobu vytváří během precipitačního vytvrzování gama-dvojitou-základní ( ″) intermetalickou fázi, což je primární zpevňovací mechanismus zodpovědný za výjimečnou pevnost slitiny při vysokých-teplotách.
Přehled AMS 5662
AMS 5662 je specifikace SAE pro letectví a kosmonautiku pro Inconel 718 ve stavu-žíhaném v roztoku. To znamená, že materiál je dodáván ve změkčeném, zpracovatelném stavu - „nejsyrovějším“ a nejměkčím stavu z řady AMS 718.
-
Dodáváno pouze v roztoku-ošetřeném
- Nižší pevnost v tahu a mez kluzu ve srovnání se starým materiálem
- Maximální tažnost a obrobitelnost
- Určeno pro stárnutí po-obrábění koncovým uživatelem
-
Součásti vyžadující rozsáhlé složité obrábění
- Výkovky a sochory, které po opracování zestárnou
- Předlisky a polotovary{0}}pro letectví a kosmonautiku
- Díly, které budou svařeny a poté tepelně-zpracovány
-
Roztokové žíhání: 1700–1850 stupňů F (927–1010 stupňů)
- Chlazení: Rychlé chlazení vzduchem nebo olejem
- Stárnutí: Není zahrnuto v této specifikaci
Přehled AMS 5663
AMS 5663 je specifikace SAE pro letectví a kosmonautiku pro Inconel 718 ve stavu srážením -tvrzeným (dvojitým- stárnutím). Je to nejčastěji specifikovaná podmínka pro kritické letecké součásti, kde je vyžadována maximální pevnost a odolnost proti únavě.
-
Dodáváno v plně tepelně -ošetřeném stavu (ošetření roztokem + vyzrálé).
- Vysoká pevnost v tahu a mez kluzu při dodání
- Vynikající odolnost proti korozi a únavě
- K provozu-připraveno - není potřeba žádné další tepelné zpracování
-
Kotouče turbínových proudových motorů a kotouče kompresorů
- Hřídele motoru a nástrčné hřídele
- Turbínové kroužky a zádržné kroužky
- Vysokopevnostní spojovací prvky a šrouby
- Součásti ústí podmořských ropných a plynových vrtů
- Letecké konstrukční držáky a kování
-
Roztokové žíhání: 1700–1850 stupňů F (927–1010 stupňů), kalení vzduchem nebo olejem
- Stárnutí Krok 1: 1325 stupňů F (718 stupňů) po dobu 8 hodin, chlazení pece při 100 stupňů F/h na 1150 stupňů F
- Stárnutí Krok 2: Udržujte při teplotě 1150 stupňů F (621 stupňů) po dobu 8 hodin, poté ochlaďte vzduchem
Dvojitý cyklus stárnutí vytváří jemně distribuovanou ″ a ′ strukturu precipitátu, která poskytuje špičkovou pevnost a mikrostrukturální stabilitu.
Srovnání-vedle{1}}po boku
| Vlastnictví | AMS 5662 (ošetřené roztokem) | AMS 5663 (precipitační kalený) |
|---|---|---|
| Stav | Roztok žíhán | Ošetření roztokem + dvojité stárnutí |
| Pevnost v tahu (min) | 150 ksi (1034 MPa) | 185 ksi (1276 MPa) |
| Mez kluzu (min) | 75 ksi (517 MPa) | 150 ksi (1034 MPa) |
| Prodloužení (min) | 30% | 12% |
| Tvrdost (typická) | ~35 HRC | ~40+ HRC |
| Úroveň síly | Spodní | Vysoký |
| Zpracovatelnost | Vynikající | Snížená |
Obrábění precipitací-kalené AMS 5663 je výrazně náročnější:
- Řezné rychlosti musí být sníženy na 40–80 SFM
- Životnost nástroje je podstatně kratší díky vyšší tvrdosti
- Rychlost podávání by měla být agresivní, aby se zabránilo{0}}tvrdnutí práce
- Je vyžadována vysokotlaká{0} chladicí kapalina
- Hlavní obrábění by mělo být vždy prováděno ve stavu AMS 5662
- Obecný osvědčený postup: dokončete všechny hrubovací a většinu dokončovacích operací, dokud je materiál ve stavu ošetřeném roztokem AMS 5662-, poté proveďte tepelné zpracování precipitačním kalením, aby byly splněny požadavky AMS 5663. Na materiálu AMS 5663 by měly být prováděny pouze drobné dokončovací operace, broušení a operace s těsnou{4}}tolerancí.
- Precipitační-vytvrzený stav (AMS 5663) je citlivější na praskání HAZ. Svařování přímo na zestárlý materiál s sebou nese vyšší riziko deformací-stárnutí.
Osvědčené postupy v oboru:
- Kdykoli je to možné, svařujte ve stavu AMS 5662 (ošetřené roztokem).
- Proveďte ošetření po-svařovacím roztoku + precipitační stárnutí, abyste obnovili vlastnosti AMS 5663
- Pro opravy použijte TIG (GTAW) s plnivem ERNiCrMo-1
- Pomalá ″ kinetika precipitace Inconelu 718 z něj činí i ve starém stavu jednu z nejlépe svařitelných precipitačních-vytvrzených superslitin - výrazně lepší než Waspaloy, Rene 41 a A286.
AMS 5663 Mechanické vlastnosti při zvýšených teplotách:
| Teplota | Pevnost v tahu (typická) | Mez kluzu (typická) | Prodloužení |
|---|---|---|---|
| Pokojová teplota (21 stupňů) | 200 ksi (1379 MPa) | 170 ksi (1172 MPa) | 20% |
| 400 stupňů F (204 stupňů) | 190 ksi (1310 MPa) | 162 ksi (1117 MPa) | 19% |
| 800 stupňů F (427 stupňů) | 183 ksi (1262 MPa) | 158 ksi (1089 MPa) | 18% |
| 1000 stupňů F (538 stupňů) | 181 ksi (1248 MPa) | 156 ksi (1075 MPa) | 17% |
| 1200 stupňů F (649 stupňů) | 170 ksi (1172 MPa) | 148 ksi (1020 MPa) | 15% |
| 1300 stupňů F (704 stupňů) | 155 ksi (1069 MPa) | 135 ksi (931 MPa) | 14% |
Jak AMS 5662, tak AMS 5663 pokrývají stejnou chemii slitiny -, rozdíl je zcela v tepelně-zpracovaném stavu. Po stárnutí na AMS 5663 jsou vlastnosti zvýšené-teploty stejné bez ohledu na počáteční podmínky.
Jak si vybrat: AMS 5662 vs AMS 5663
Vyberte AMS 5662, pokud:
- Pořizujete tyčový materiál, výkovky nebo sochory pro obrábění
- Vaše součásti projdou složitými obráběcími operacemi
- Máte v plánu provádět tepelné zpracování stárnutím-ve vlastní domácnosti
- Před konečným tepelným zpracováním musíte součást svařit
- Chcete maximální tažnost pro tvářecí operace
- Vyrábíte předlisky nebo polotovary-díly
Vyberte AMS 5663, pokud:
Klíčová rizika výběru špatné specifikace
-
Díly budou výrazně podpevněné
- Předčasné selhání ve službě s vysokým-zátěžem nebo-vysokou teplotou
- Bezpečnostní rizika v kritických leteckých aplikacích
- Odmítnutí zákazníkem nebo OEM
-
Zbytečně vyšší cena materiálu
- Obtížnost při obrábění a tváření
- Kratší životnost nástroje a vyšší výrobní náklady
- Potenciální rozměrové zkreslení během operací po{0}}obrábění
Požadavky na praxi tavení
Jak AMS 5662, tak AMS 5663 vyžadují VIM + VAR (vakuové indukční tavení + vakuové obloukové přetavování) dvojité-tavení pro rotační hardwarové aplikace. To zajišťuje:
- Přesné ovládání chemie
- Minimální segregace
- Čistá, homogenní mikrostruktura
- Konzistentní mechanické vlastnosti od středu k povrchu
- Pro nejnáročnější rotační součásti (kotouče motoru, hřídele turbíny) může být specifikováno trojité{0}}zpracování taveniny (VIM + ESR + VAR), aby byla zajištěna vyšší čistota a únavová životnost.
Závěrečné shrnutí
AMS 5662 a AMS 5663 jsou dvě strany téže mince -, pokrývají stejnou chemii slitiny Inconel 718, ale představují různé body ve výrobním řetězci.
- AMS 5662 je výchozím bodem: měkký, obrobitelný a připravený pro následné-zpracování.
- AMS 5663 je cílová čára: plně tepelně -zpracovaná, vysoká-pevnost a připravena k provozu-.
Typický výrobní postup je: obstarání AMS 5662 → opracování součásti → provedení precipitačního tvrzení → dodání podle požadavků AMS 5663.
Po pochopení těchto rozdílů mohou technici a týmy zásobování činit informovaná rozhodnutí, která vyváží výkon, vyrobitelnost a náklady - a zajistí, že správný materiál bude určen pro správnou aplikaci.
