Ceny nerezové oceli v roce 2026 budou taženy především jedním faktorem: niklem. Příplatek za legování - variabilní složka ceny nerezové oceli vázaná na náklady na suroviny - může činit 50–70 % celkové cenyNerezová ocel řady 300. Pochopení toho, jak se tato přirážka počítá, co řídí ceny niklu a kdy nakupovat, může vaší společnosti ušetřit 10–20 % ročních pořizovacích nákladů.

Předpokládá se, že ceny niklu zůstanou v roce 2026 volatilní, přičemž LME nikl se obchoduje v rozmezí 16 000–22 000 USD/tunu. Kupující, kteří rozumí mechanismu přirážek za slitinu a načasují své nákupy proti propadům cen niklu, mohou během roku snížit náklady o 8–15 %. Uzamčení dlouhodobých smluv-se čtvrtletními úpravami cen nabízí pro většinu manažerů nákupu nejlepší poměr rizika a odměny.
Nerezová ocel má dvě cenové složky
Cena, kterou zaplatíte za nerezovou ocel, není jednočíslo. Jedná se o součet dvou nezávislých složek: „základní ceny“ (zahrnující zpracování v mlýně, energii, práci a marži) a „přirážku za slitinu“ (pokrývající kolísání nákladů na suroviny). Pochopení tohoto rozdělení je prvním krokem k inteligentnějšímu zadávání zakázek
Tabulka. Ceny součástí z nerezové oceli - Základní cena vs. příplatek za slitinu
|
Komponent |
Definice |
Co pokrývá |
Typické % z celkové ceny |
Jak se to mění |
|
Základní cena |
Pevná část stanovená mlýnem |
Energie, práce, válcování, režie, zisková marže |
30–50 % (série 300) |
Úprava čtvrtletně nebo polo{0}}ročně; relativně stabilní |
|
Příplatek za slitinu |
Variabilní poplatek na základě nákladů na suroviny |
Vstupní náklady na nikl, chrom, molybden, železo |
50–70 % (série 300) |
Měsíčně upraveno; vysoce volatilní |
|
Celková cena mlýna |
Základní cena + příplatek za slitinu |
Celkové náklady ex-mil |
100% |
Mění se měsíčně s příplatkem za slitinu |
|
Konečná cena pro zákazníka |
Cena mlýna + přirážka distribučního/servisního střediska |
Logistika, zásoby, úvěrové podmínky |
Cena mlýna + 5–20 % |
Záleží na marži distributora |
Zdroj: World Stainless Steel Association (WSSTA) „Stainless Steel Pricing Mechanism“ (2024); MEPS International „Stainless Steel Review“ (2025); Publikace cenových modelů Aperam, Outokumpu, Acerinox (2024–2025).
Proč existuje příplatek za slitinu
Přirážku za legování zavedly evropské a asijské závody v 90. letech, aby přenesly kolísání cen surovin -, zejména niklu - z výrobců na kupující. Před systémem příplatků zahrnovaly ceny nerezové oceli fixní náklady na slitinu, což znamená, že mlýny absorbovaly veškeré riziko kolísání cen niklu. Když ceny niklu klesly z 50 000 USD/t (2007) na 9 000 USD/t (2009), mnoho závodů čelilo vážným ztrátám.
Dnes každý velký závod zveřejňuje měsíční tabulku přirážek za slitinu, která se upravuje na základě průměrné ceny LME niklu (a dalších legujících prvků) za předchozí období -, obvykle za předchozí 2–3 měsíce. To znamená, že dnešní cena nerezové oceli je založena na cenách niklu z dubna nebo května, nikoli na dnešní ceně niklu.
Příplatek za legování není volitelný -, je to povinná součást ceny nerezové oceli. Kupující si to nemohou vyjednat. Pochopení jeho mechanismů však umožňuje kupujícím načasovat nákupy a vybrat správný typ smlouvy, aby se minimalizoval dopad.
Výpočet příplatku za slitinu
Každá válcovna má svůj vlastní vzorec pro přirážku za legování, ale základní princip je stejný: příplatek se rovná současným nákladům na legovací prvky mínus základní náklady zahrnuté v základní ceně. Klíčovými proměnnými pro nerezové oceli řady 300 jsou nikl (Ni), chrom (Cr) a molybden (Mo). U feritických jakostí (430) je nikl minoritní, ale dominuje chrom.
Příplatková hmotnost podle legujícího prvku
Tabulka. Složení příplatku za slitinu - Příspěvek podle prvku pro běžné třídy
|
stupeň (UNS) |
Obsah Ni (%) |
Obsah Cr (%) |
Obsah měsíce (%) |
Ni Příspěvek na příplatek |
Cr Příspěvek na doplatek |
Po Příspěvek na doplatek |
|
304 (S30400) |
8.0–10.5 |
18–20 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
304L (S30403) |
8.0–12.0 |
18–20 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
316 (S31600) |
10–14 |
16–18 |
2–3 |
55–65% |
15–20% |
15–25% |
|
316L (S31603) |
10–14 |
16–18 |
2–3 |
55–65% |
15–20% |
15–25% |
|
321 (S32100) |
9–12 |
17–19 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
410 (S41000) |
Menší nebo rovno 0,75 |
11.5–13.5 |
- |
0–5% |
95–100% |
0% |
|
430 (S43000) |
Menší nebo rovno 0,60 |
16–18 |
- |
0–5% |
95–100% |
0% |
Zdroj: ASTM A240/A240M-23 'Standardní specifikace pro chrom a chrom-niklové nerezové plechy, plechy a pásy'; Technická poznámka Outokumpu „Příplatek za slitinu nerezové oceli“ (2024); Aperam „Metodika výpočtu přirážky za slitinu“ (2024); MEPS Stainless Steel Review (2025).
Mechanika: Jak funguje aktualizace měsíčního příplatku
Typický vzorec přirážky za slitinu vypadá takto:
Vzorec:Příplatek za slitinu ($/tuna)=[WtNi × (AvgLME_Ni − BaseNi)] + [WtCr × (AvgCr_FeCr − BaseCr)] + [WtMo × (AvgMo − BaseMo)]
Kde:
WtNi=Hmotnost niklu v jakosti (např. 8 % pro 304, tedy 80 kg/tunu)
AvgLME_Ni=3-měsíční průměr denní ceny vypořádání niklu LME v hotovosti
BaseNi=Základní cena niklu zapečená do základní ceny (obvykle 8 000 – 12 000 USD/tunu)
WtCr=Hmotnost chromu (obvykle 18 % pro 304, takže 150–180 kg/tunu jako FeCr)
AvgCr_FeCr=Průměr srovnávací ceny FeCr (ferrochrome).
BaseCr=Základní cena FeCr (obvykle 1,00 – 1,50 $/lb Cr obsah)
Stejná logika platí pro molybden (použitelné v 316 stupních)
Tabulka. Příklad výpočtu příplatku za slitinu - Třída 304 (červenec 2025 za 18 000 USD/tunu Ni)
|
Živel |
Hmotnost prvku (kg/t oceli) |
Aktuální cena za kg ($) |
Základní cena za kg ($) |
Příplatek ($/tuna) |
|
Nikl (Ni) 8 % |
80 |
18,00 (LME 18 000 $/t) |
8:00 (základ) |
80 × (18.00 − 8.00) = $800 |
|
Chrom (Cr) 18 % |
180 (jako čistý Cr) |
2,50 (FeCr za 1,25 $/lb Cr) |
1,20 (základní hodnota) |
180 × (2.50 − 1.20) = $234 |
|
Železná rovnováha |
Váhy |
Zahrnuto v základní ceně |
Zahrnuto v základní ceně |
$0 |
|
Celkový příplatek za slitinu |
1 034 USD za tunu |
Zdroj: Outokumpu „Metodika výpočtu přirážky za slitinu“ (2024); Aperam 'Stainless Steel Price Composition' (2024). Poznámka: Hodnoty jsou ilustrativní. Každý závod používá různé základní ceny, faktory zotavení a období zpoždění.
U třídy 304 při ceně 18 000 USD/t niklu je příplatek za slitinu přibližně 1 034 USD/tunu. Pokud je celková cena mlýna 2 800 USD/tunu, znamená to, že 37 % z celkové částky tvoří příplatek. U 316L je příplatek ještě vyšší kvůli molybdenové složce. Kupující musí sledovat všechny tři suroviny - Ni, Cr a Mo - nejen nikl.
Nikl je dominantním hnacím motorem
Nikl představuje 55–75 % volatility slitinové přirážky. Cena niklu na LME je ovlivňována globální nabídkou, poptávkou z odvětví nerezových baterií a baterií pro elektromobily, geopolitickými faktory a spekulacemi na finančním trhu. 2026 představují jedinečnou kombinaci býčích a medvědích faktorů.

Klíčové cenové ovladače pro rok 2026
Tabulka. Ovladače ceny niklu - Býčí vs. medvědí faktory pro rok 2026
|
Faktor |
Směr |
Vliv na cenu |
Časový rámec |
Jistota |
|
Indonéské dodávky surového niklu (NPI). |
Medvědí - přebytek nabídky |
−15 až −25 % |
Středně{0}}dobé (6–12 měsíců) |
Vysoká - Indonésie kontroluje více než 50 % celosvětové nabídky |
|
Omezení filipínské těžařské politiky |
Býčí - omezení nabídky |
+5 až +10 % |
Krátkodobé-(sezónní) |
Střední - období dešťů snižuje export lateritové rudy |
|
Růst poptávky po nerezové oceli (celosvětově 2–3 %) |
Mírně býčí |
+3 až +5 % |
Dlouhodobé-(strukturální) |
Vysoká - WSSTA předpovídá pro rok 2026 2,5% růst |
|
Růst poptávky po bateriích elektromobilů (Ni-bohaté katody) |
Býčí |
+5 až +15 % |
Dlouhodobé-(strukturální) |
Střední růst - EV se může v roce 2026 zpomalit |
|
Úrovně skladových zásob LME |
Medvědí - rostoucí akcie |
−5 až −10 % |
Středně{0}}dobé |
Vysoké zásoby - LME Ni na 3letých maximech |
|
Mechanismy LME cenový strop/podlaha |
Neutrální |
Minimální změna |
Krátkodobé- |
Nízká hodnota - po krizi v roce 2022, LME má nové ovládací prvky |
|
Síla amerického dolaru / politika úrokových sazeb Fedu |
Medvědí na komodity |
−5 až −15 % |
Středně{0}}dobé |
Střední - silný dolar=nižší ceny komodit |
|
Vývozní cla / vládní politika (Indonésie) |
Mírně býčí |
+3 až +8 % |
Středně{0}}dobé |
Střední - potenciální změny exportní daně/kvóty NPI |
Zdroj: LME Market Data (květen 2025); International Nickel Study Group (INSG) „Nickel Market Outlook“ (2025); World Stainless Steel Association (WSSTA) 'Stainless Steel Demand Forecast' (2025); S&P Global Commodity Insights „Zpráva o trhu s niklem“ (2025); Skupina CRU 'Nickel Market Outlook Q2 2025'; Fastmarkets MB 'Nickel Price Forecasts' (2025).
LME scénáře cen niklu pro rok 2026
Tabulka. Scénáře prognózy cen niklu LME na rok 2026
|
Scénář |
Pravděpodobnost |
Průměrná cena LME Ni ($/t) |
Průměrný příplatek za slitinu 304 ($/t) |
Průměrná celková cena mlýna 304 ($/t) |
Strategie nákupu |
|
Býčí (přerušení dodávek) |
15% |
$22,000–$25,000 |
$1,200–$1,400 |
$2,800–$3,200 |
Uzamkněte dlouhodobé-smlouvy již nyní; bezpečný fixní příplatek |
|
Základní případ (střední volatilita) |
50% |
$17,000–$20,000 |
$900–$1,100 |
$2,400–$2,700 |
Standardní čtvrtletní smlouvy; koupit při poklesu pod 17 000 $ |
|
Medvědí (nadměrná nabídka pokračuje) |
25% |
$14,000–$17,000 |
$700–$900 |
$2,100–$2,400 |
Preferován krátkodobý-nákup na místě; vyjednat nižší základní cenu |
|
Riziko ocasu (havárie LME, < 12 000 USD) |
10% |
< $12,000 |
< $600 |
< $1,900 |
Nákup na místě; maximální flexibilita; žádné dlouhodobé-smlouvy |
Zdroj: S&P Global Commodity Insights 'Base Case Nickel Price Forecast' (Q2 2025); CRU Group „Nickel Outlook 2026“ (květen 2025); Fastmarkets MB Consensus Forecast (Q1 2025); LME Nickel 3m futures křivka (k červnu 2025); Analýza trhu JN Alloys.
Historická volatilita ceny niklu
Tabulka. Historie cen niklu LME a klíčové události (2019–2025)
|
Rok |
Prům. LME Ni ($/t) |
Vysoká ($/t) |
Nízká ($/t) |
Dopad přirážky na 304 (změna $/t) |
Klíčová událost |
Index volatility |
|
2019 |
$15,000 |
$18,200 |
$11,800 |
Základní linie |
Ustálený rok; V Indonésii byl vyhlášen zákaz těžby |
Mírný |
|
2020 |
$13,500 |
$18,000 |
$10,900 |
−120 $ (dolů) |
Kolaps poptávky po COVID-19 |
Mírný |
|
2021 |
$18,500 |
$22,500 |
$15,600 |
+240 $ (nahoru) |
Po-obnovení COVID; Spustí se boom baterie EV |
Vysoký |
|
2022 |
$24,500 |
$48,000 |
$20,000 |
+320 $ (nahoru) |
LME niklová krize (8. března); sankce vůči Rusku |
Extrémní |
|
2023 |
$23,000 |
$34,500 |
$18,000 |
−80 $ (dolů) |
Indonéská povodeň NPI vstupuje na trh; ceny klesají |
Vysoký |
|
2024 |
$16,800 |
$21,000 |
$14,500 |
−350 $ (dolů) |
Globální nadměrná nabídka; Zásoby LME rostou |
Mírný |
|
2025 (od začátku roku) |
$18,200 |
$20,000 |
$16,500 |
+70 $ (střední) |
stabilizace trhu; Růst poptávky po elektromobilech zpomaluje |
Mírný |
Zdroj: LME Nickel Historical Data (2019–2025); S&P Global Commodity Insights; Zprávy o trhu s niklem skupiny CRU; Interní databáze sledování cen JN Alloys.
Základním případem pro rok 2026 je obchodování s niklem na LME mezi 17 000 a 20 000 USD za tunu s mírnou volatilitou. Největším rizikovým faktorem je indonéská zásobovací politika. Pokud Indonésie zavede vývozní kvóty nebo cla na NPI, ceny by mohly vyšplhat nad 22 000 USD. Pokud dodávky NPI zůstanou neomezené, ceny by mohly klesnout pod 16 000 USD. Kupující by se měli připravit na oba scénáře.
Předpověď ceny 2026 podle třídy nerezové oceli
Celkový cenový dopad změn niklu, chrómu a molybdenu se výrazně liší podle jakosti. Austenitické stupně (304, 316, 321) jsou závislé na niklu-. Feritické třídy (430, 439) jsou primárně ovlivněny cenami chromu. Martenzitické třídy (410, 420) mají nízký obsah slitin a jsou méně těkavé.

Prognóza celkové ceny podle stupně (základní případový scénář)
Tabulka. Předpověď ceny nerezové oceli 2026 - Celková cena mlýna podle jakosti ($/tuna)
|
Stupeň |
Formulář |
Q1 2026 |
Q2 2026 |
Q3 2026 |
Q4 2026 |
Průměr roku 2026 |
Roční změna vs 2025 |
|
304 |
Plech válcovaný za tepla- 6 mm |
$2,400–2,600 |
$2,300–2,500 |
$2,500–2,700 |
$2,400–2,600 |
$2,450–2,600 |
± 3% |
|
304 |
Plech válcovaný za studena- 2 mm |
$2,800–3,000 |
$2,700–2,900 |
$2,900–3,100 |
$2,800–3,000 |
$2,800–2,950 |
± 3% |
|
316L |
Plech válcovaný za tepla- 6 mm |
$3,800–4,200 |
$3,600–4,000 |
$4,000–4,400 |
$3,800–4,200 |
$3,800–4,200 |
± 5 % (Mo volatilita) |
|
316L |
Plech válcovaný za studena- 2 mm |
$4,200–4,600 |
$4,000–4,400 |
$4,400–4,800 |
$4,200–4,600 |
$4,200–4,600 |
± 5 % (Mo volatilita) |
|
321 |
Plech válcovaný za tepla- 6 mm |
$3,000–3,300 |
$2,900–3,200 |
$3,100–3,400 |
$3,000–3,300 |
$3,000–3,250 |
± 3 % (příplatek za aditivum Ti) |
|
410 |
Plech válcovaný za tepla- 6 mm |
$1,800–2,000 |
$1,700–1,900 |
$1,800–2,000 |
$1,700–1,900 |
$1,750–1,950 |
± 2 % (pouze Cr) |
|
430 |
Plech válcovaný za studena- 2 mm |
$1,600–1,800 |
$1,500–1,700 |
$1,600–1,800 |
$1,500–1,700 |
$1,550–1,750 |
± 2 % (pouze Cr) |
Zdroj: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Global Platts „Asia Stainless Steel Assessment“ (květen 2025); „Nákladový model z nerezové oceli“ skupiny CRU (2025); Outokumpu „ceník“ (květen 2025); Acerinox „Oznámení ceny“ (květen 2025). Ceny jsou ex-mill FOB (Asie) - plus 15–20 % za ceny dodané v USA/Evropě.
Prognóza-konkrétní třídy
Tabulka. Ovladače pro-konkrétní ceny pro rok 2026
|
Stupeň |
Primární ovladač |
Sekundární ovladač |
Směr předpovědi na rok 2026 |
Hodnocení volatility |
|
304/304L |
Cena LME niklu (8–10,5 % Ni) |
Cena FeCr (ferochrom). |
Do strany mírně nahoru (základní pouzdro) |
Vysoký - Ni těžký |
|
316/316L |
Cena niklu LME + 2–3 % Mo |
Cena fero-molybdenu |
Do stran, ale s hroty poháněnými Mo- |
Velmi vysoká - Ni + Mo |
|
321 |
Cena niklu LME + příplatek Ti |
Cena ferro-titanu |
Bokem; Ti aditivum relativně stabilní |
Vysoký pohon - Ni |
|
410/420 |
FeCr (ferochrom) cena - bez Ni, bez Mo |
Náklady na energie |
Stabilní až mírně dolů; nadměrná nabídka |
Nízká pouze - Cr |
|
430 |
Cena FeCr - bez Ni, bez Mo |
náklady na energii; plochá poptávka po produktu |
Stabilní; omezený vzestup; feritický růst poptávky |
Nízká pouze - Cr |
Zdroj: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Global; Skupina CRU 'Údaje o nákladovém modelu'; Průzkum trhu JN Alloys.
U 304 (nejběžněji kupovaná jakost) očekávejte, že se ceny v roce 2026 budou pohybovat mezi 2 400 a 2 700 USD za tunu (FOB Asie, válcovaný plech za tepla-). Pro 316 l přidejte prémii za molybden ve výši 1 400 až 1 800 $ za tunu. U feritických jakostí jako 410 a 430 očekávejte stabilitu s cenami 1 500 – 2 000 $ za tunu - mnohem méně volatilní než austenitické třídy.
Vliv molybdenu
Zatímco nikl přitahuje veškerou pozornost, molybden (Mo) je hlavním faktorem pro ceny 316L. Třída 316L obsahuje 2–3 % Mo a ceny molybdenu jsou ještě kolísavější než nikl - obchodovaný v rozmezí 25 000 – 65 000 USD/t za posledních pět let. Příspěvek molybdenu k příplatku za slitinu 316L se může během jediného čtvrtletí posunout o 200–400 USD/t.
Předpověď ceny molybdenu 2026
Tabulka. Předpověď ceny fero-molybdenu (FeMo) a dopad na příplatek za slitinu 316L
|
Scénář |
Cena FeMo ($/kg Mo) |
Měsíční příspěvek na příplatek 316 l ($/t) |
Celkový příplatek 316 l ($/t, při 18 000 $ Ni) |
Celková cena 316 l ($/t, válcované za tepla-) |
|
Medvědí (nízké Mo) |
30 $/kg |
$600–700 |
$1,700–1,900 |
$3,600–3,900 |
|
Základní případ (aktuální) |
40 $/kg |
$800–900 |
$1,900–2,100 |
$3,800–4,200 |
|
Býčí (nedostatek Mo) |
55–65 USD/kg |
$1,100–1,400 |
$2,200–2,600 |
$4,200–4,600 |
Zdroj: CRU Group 'Molybdenum Market Outlook' (Q2 2025); Fastmarkets MB 'FeMo Price Assessment' (květen 2025); International Molybdenum Association (IMOA) 'Tržní údaje' (2025).
Pokud si koupíte 316L, sledujte molybden stejně pečlivě jako nikl. Houpačka 5–10 $/kg v ceně FeMo může změnit vaše náklady na 316L o 150–300 $/tunu. V případě dlouhodobých smluv na 316L zvažte strategii zajištění molybdenu nebo sjednejte samostatný strop přirážky Mo.
Nejlepší strategie nákupu pro rok 2026
Správná strategie nákupu závisí na vaší toleranci cenového rizika, objemu, kapacitě zásob a cash flow. Nejběžnější typy smluv se výrazně liší v tom, jak nakládají s příplatkem za slitinu.

Porovnání typů smluv
Tabulka. Typy smluv o nákupu nerezové oceli - 2026 Porovnání strategie
|
Typ smlouvy |
Jak funguje příplatek |
Cenová stabilita |
Nejlepší pro rok 2026 |
Flexibilita |
Riziko pro kupujícího |
Typická množstevní sleva |
|
Spot (jednorázové-) |
Měsíc-příplatku{1}}za doručení |
Nízký |
Medvědí trh - nakupujte za propady |
Maximum |
Plné riziko ceny niklu |
0% |
|
Čtvrtletní pevná cena |
Fixní příplatek na 3 měsíce |
Vysoký |
Základní případ - střední volatilita |
Střední |
Uzamčená cena může být vyšší než tržní |
3–5% |
|
Roční smlouva s měsíčním příplatkem |
Měsíční příplatek, základní cena uzamčena |
Střední |
Základní případ - předvídatelný základ + pohyblivá přirážka |
Střední |
Základní cena zablokována, ale příplatek se pohybuje |
5–8% |
|
Roční smlouva s pevným příplatkem |
Pevná celková cena na 12 měsíců |
Velmi vysoká |
Býčí - ochrana před rostoucími cenami |
Nízká (žádná výhoda, pokud ceny klesnou) |
Zaplaťte prémii za záruku |
5–8 % + prémie |
|
Smlouva indexovaná CPI/PPI |
Cena se přizpůsobuje indexu inflace |
Střední |
Dlouhodobá-strategická partnerství |
Nízký |
Index nemusí přesně sledovat nikl |
8–12% |
|
Právě-v-čase s příplatkovým stropem |
Měsíční příplatek, ale omezen na max |
Středně-vysoká |
Kupující, kteří se vyhýbají riziku- -, chrání před výkyvy |
Střední |
Prémie za čepici; nemusí mít prospěch z poklesů |
3–5 % + maximální prémie |
Zdroj: poradenská služba pro nákup JN Alloys; S&P Global „Příručka smluv dodavatelského řetězce“ (2024); CRU Group „Distribuce a kontraktace nerezové oceli“ (2025).
Načasování nákupů
Tabulka. Buy Signals - Kdy koupit nerezovou ocel v roce 2026
|
Tržní signál |
Akce |
Odůvodnění |
Riziko čekání |
Typické úspory |
|
LME NI klesá pod 16 500 USD/t |
KOUPIT - knihu na 3–6 měsíců |
Příplatek klesne s 2měsíčním zpožděním; zamknout nízké ceny |
Ni se může rychle odrazit |
8–12% |
|
LME NI zůstává na 17 000 až 19 000 $ |
DRŽTE - čtvrtletní smlouvu; koupit spot on dipy |
Základní případ - žádná naléhavost; standardní zadávání zakázek |
Miss short-klesne pod 17 000 $ |
3–5% |
|
LME NI stoupá nad 21 000 USD |
KOUPIT - zámek s pevnou cenou-cenová smlouva ASAP |
Doplatek se zvýší; fixujte cenu nyní, abyste se vyhnuli vyšším nákladům |
Čekání by mohlo stát 200–400 $/tunu měsíčně |
10–15 % vs. spot na vrcholu |
|
Nárůst cen FeMo > 50 $/kg |
Přepněte některé objednávky 316L na 304L (pokud je to možné) |
Příplatek Mo přidává 300–500 $/t k 316L; 304L může stačit |
Kompromis mezi životností a výkonem |
Úspora 500–800 USD/t na přepínač sklonu |
|
Oznámení o politice Indonésie |
NAKUPUJTE IHNED, než se ceny upraví |
Jakékoli oznámení o snížení produkce zvýší Ni během několika hodin |
Trh se přizpůsobí za 24–48 hodin; zpoždění=promarněná příležitost |
5–15% |
Zdroj: JN Alloys market intelligence; „Signály obchodování s komoditami“ skupiny CRU (2025); S&P Global Platts 'Nickel Pricing Advisory' (2025).
Praktická doporučení pro rok 2026
Vyjednat nižší základní cenu (pevná součást) - toto je část, kterou MŮŽETE vyjednat. Mlýny si konkurují základní cenou.
Přijměte příplatek za legování (proměnnou složku) - to je dáno-trhem. Neplýtvejte úsilím na vyjednávání; místo toho to řiďte načasováním.
Zvažte čtvrtletní smlouvy s pevnou{0}}cenou pro základní scénář - prémie za pevnou cenu stojí za stabilitu nákladů.
Nastavte spouštěcí upozornění na LME Ni 16 500 $ a 21 $,000 - to jsou signály nákupu/prodeje pro extra objem.
Pro kupující 316L nastavte samostatnou výstrahu Mo - molybden se může zvýšit nezávisle na niklu.
Vytvářejte strategické zásoby 2–4 měsíce nad běžnou spotřebu -, pokud máte skladovací kapacitu, je to jeden z nejlepších zajištění.
Diverzifikujte dodavatelskou základnu - použijte alespoň 2 závody a 1 dovozce/distributora na region k vyjednání lepších základních cen.
Zvažte nahrazení 304L tam, kde je to možné, - pro aplikace, které v současnosti používají 316L, vyhodnoťte, zda 304L splňuje požadavky na korozi.
Nejlepší strategií nákupu pro rok 2026 je hybridní přístup: čtvrtletní smlouva s pevnou cenou-na 60–70 % objemu, aby byla zajištěna stabilita nákladů, se zbývajícími 30–40 % zakoupenými na spotovém trhu, aby bylo možné využít pokles cen. Nastavte upozornění na nákup na Ni $ 16,500 a Mo $ 35/kg. Vytvářejte zásoby během 2. čtvrtletí (tradičně období nejnižší poptávky) a snižujte je ve 3. a 4. čtvrtletí.
Regionální cenové rozdíly - Ceny v Číně, Evropě a USA se v roce 2026 liší
Ceny nerezové oceli se výrazně liší podle regionu. Očekává se, že v roce 2026 bude rozdíl mezi asijskými (nejnižší), evropskými (střední) a americkými (nejvyššími) cenami přetrvávat, a to díky obchodním clům, anti{2}}dumpingovým clům a regionální rovnováze nabídky-poptávky.
Regionální srovnání cen (304 HR talíř, FOB)
Tabulka. Regionální srovnání cen nerezové oceli - 304 HR talíř ($/tuna, předpověď na rok 2026)
|
Kraj |
Q1 2026 |
Q2 2026 |
Q3 2026 |
Q4 2026 |
Premium/Discount vs. Asie |
Klíčový faktor |
|
Čína (FOB Shanghai) |
$2,200–2,400 |
$2,100–2,300 |
$2,300–2,500 |
$2,200–2,400 |
Reference (nejnižší) |
nadměrná kapacita; Výhoda dodávky NPI |
|
Asijská ex-Čína (S. Korea, Tchaj-wan, Japonsko) |
$2,400–2,600 |
$2,300–2,500 |
$2,500–2,700 |
$2,400–2,600 |
+ $200/t |
Vyšší výrobní náklady; strategické zásobování |
|
Evropa (NWE ex-works) |
$3,200–3,500 |
$3,000–3,300 |
$3,300–3,600 |
$3,200–3,500 |
+ $1,000/t |
Náklady na energii + dovozní cla (25 % na Čínu) |
|
USA (Midwest ex-mlýn) |
$4,000–4,300 |
$3,800–4,100 |
$4,100–4,400 |
$4,000–4,300 |
+ $1,800/t |
§ 232 tarify (25 %); omezení domácí nabídky |
Zdroj: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Global Platts Assessment (květen 2025); US DOC sekce 232 status ocelářského tarifu (2025); Evropská komise „ochranná opatření pro nerezovou ocel“ (2025).
Nákup z Číny nabízí nejnižší základní cenu o 1 000 – 1 800 USD/tunu v porovnání s americkými a evropskými dodavateli. Kupující však musí zohlednit náklady na dopravu (obvykle 100–300 USD/tunu), clo/DDP, dodací lhůty a konzistenci kvality. Pro kupující-citlivé na náklady zůstává čínská nerezová ocel celosvětově nejkonkurenceschopnější možností.
