Odolnost Super Duplex 2507 Chloride SCC: prahové hodnoty vs 316L a 904L

Sep 01, 2026

Zanechat vzkaz

RYCHLÁ ODPOVĚĎ

 

316L by se nemělo spoléhat na více než zhruba 1000 ppm chloridu, jakmile teplota kovu překročí asi 50–60 stupňů (122–140 stupňů F); k polním poruchám došlo při mnohem nižších koncentracích všude tam, kde se mohou chloridy koncentrovat odpařováním.

 

Vyšší obsah niklu a molybdenu v 904L ji vyčleňuje z nejcitlivějšího sortimentu složení na SCC-, což mu dává materiálně vyšší toleranci vůči chloridům než 316L, ale jako plně austenitický stupeň není imunní a stále vyžaduje případ{3}}od{4}}kontroly štěrbiny a teploty.

 

Super duplex 2507(UNS S32750) je dimenzován pro koncentrace chloridů až do zhruba 50 000 ppm - v podstatě plné-mořské vody a více než - v širokém teplotním rozsahu, protože její duální austenit-feritová mikrostruktura a PREN zhruba 42 přerušují mechanismus praskání, který omezuje ostatní dva druhy.

 
Chloridové korozní praskání (SCC) je jedním z mála poruchových režimů, které mohou převést součást z nerezové oceli z „vizuálně jemné“ na „netěsnost“ téměř bez varování, protože praskliny jsou často zvenčí neviditelné, dokud součást selže. U potrubí, trubkovnic a tlakových zařízení vystavených chloridové -vodě obsahující - chladicí vodě, mořské vodě, vyrobené vodě nebo dokonce koncentrovanému kondenzátu na izolovaném vedení - je výběr jakosti skutečně volbou toho, kolik chloridů a tepla materiál snese, než se hodiny rozběhnou.
 
Super Duplex 2507 Chloride SCC Resistance
 
Tento článek porovnává tři týmy zásobování jakosti, které proti sobě neustále váží: 316L (UNS S31603), 904L (UNS N08904) a super duplex 2507 (UNS S32750), a stanovuje prahové limity, metalurgické důvody, které je za nimi vedou, a standardy, kterými se řídí výběr.
 

Co způsobuje praskání koroze způsobené chloridy v nerezové oceli?

 

Chlorid SCC potřebuje tři podmínky najednou - napětí v tahu, citlivou mikrostrukturu a chlorid-obsahující vodu nad prahovou teplotou - a odstranění kteréhokoli ze tří zastavení; výběr slitiny je nejspolehlivějším způsobem odstranění druhého.

 

Chlorid SCC se tvoří, když se tahové napětí (zbytkové při svařování nebo tváření nebo aplikované v provozu) spojí s chloridovým- elektrolytem při zvýšené teplotě na citlivé austenitické mikrostruktuře. Chloridové ionty lokálně rozkládají pasivní film oxidu chromu-a v jednofázových austenitických nerezových ocelích se výsledný anodický útok šíří podél transgranulární dráhy téměř bez viditelné ztráty kovu a vytváří rozvětvené trhliny, které mohou proniknout zdí během týdnů.

 

Copsonova křivka, dlouho -zavedený vztah v metalurgii nerezové oceli, ukazuje, že náchylnost k tomuto mechanismu není u všech austenitických jakostí konstantní: vrcholí u slitin s přibližně 8–10 % niklu a klesá, jak obsah niklu dále stoupá, až se nakonec blíží imunitě u slitin s vysokým -niklem. Vzhledem k tomu, že obsah niklu 316L (10–14 %) se nachází v blízkosti tohoto citlivého pásma, zatímco obsah niklu 904L (23–28 %) je daleko za ním, začínají tyto dva druhy z velmi odlišných pozic, než se vůbec uvažuje o molybdenu, dusíku nebo mikrostruktuře.

 

Jaké chloridové a teplotní prahové hodnoty platí pro 316L?

 

S 316L by se mělo zacházet jako s chloridy-s omezením zhruba nad 1 000 ppm a 50–60 stupňů a skutečný-prah je často nižší, kdekoli se mohou chloridy koncentrovat.

 

What Chloride and Temperature Thresholds Apply to 316L

 

Průmyslové pokyny běžně uvádějí 1 000 ppm chloridu jako praktický strop pro nepřetržitý, ne{2}}kyselý provoz s 316/316 l nad mírnou teplotou, protože k dokumentovaným poruchám provozu došlo při hladinách chloridů hluboko pod touto hodnotou, jakmile je přítomen koncentrační mechanismus.

Nezávislé pokyny pro chloridové SCC poznamenávají, že austenitické třídy jako 316L jsou známé tím, že praskají při nízkých koncentracích chloridů, jakmile teplota překročí přibližně 55 stupňů, což je číslo široce používané jako pravidlo --stropu palce pro tuto skupinu tříd.

 

Riziko selhání je umocněno koncentrací odpařování: mokré/suché rozhraní, štěrbina těsnění nebo izolace, která zachycuje vlhkost proti horkému kovu, může zvýšit hladinu chloridů v množství od několika stovek ppm až po desítky tisíc ppm na kovovém povrchu, což je důvod, proč jsou poruchy 316L tak často způsobeny izolovaným potrubím, štěrbinami ve svarech, spíše než samotnými objemovými oblastmi procesu.

 

Zdroj: Rolled Alloys, "What Is Stress Corrosion Cracking"; Stainless Steel World, "Duplexní nerezové oceli a chloridové SCC - jak jsou odolné?"

 

Jak změní obsah 904L s vyšším obsahem niklu a molybdenu svůj práh?

 

904L toleruje podstatně více chloridu a tepla než 316L, protože jeho vyšší obsah niklu jej posouvá za vrchol citlivosti Copsonovy křivky, ale zůstává jednofázovým austenitickým stupněm a není imunní.

 

904L byl vyvinut jako superaustenitická třída speciálně pro prodloužení odolnosti nad 316/317 v agresivním, chloridem-kontaminovaném kyselém prostředí a jeho přísady 23–28 % niklu, 4–5 % molybdenu a 1–2 % mědi, všechny působí stejným směrem: nikl potlačuje mechanismus SCC přímo tím, že se pohybuje{10} molybdenovou slitinou za rozsah složení molybdenu. a měď zvyšují odolnost proti důlkovému a štěrbinovému napadení, které tak často iniciuje chloridové SCC trhliny na prvním místě.

 

Vlastní výrobci 904L jasně říkají, že se jedná o stupeň zlepšení, nikoli o změnu druhu: 904L nabízí „dobrou odolnost proti praskání chloridovou korozí, i když ne úplnou odolnost“, jak bylo prokázáno laboratorním testem chloridu hořečnatého se silným varem. V praxi to znamená, že 904L představuje silnou cestu upgradu z 316L pro provoz s chloridy, který nedosahuje požadavků na duplexní nebo super{5}}duplexní výkon - mořskou vodou-chlazené trubkovnice výměníku tepla a buničina-bělicí zařízení jsou typickými aplikacemi -, ale nenesou totéž blízko{{10} chloridové s tolerancí a duplexní štěrbinový blank geometrii, aplikované napětí a teplotu je stále třeba kontrolovat případ od případu.

 

Zdroj: Technický list ATI 904L; SSINA, "Chloride Stress Corrosion Craking"

 

Proč je Super Duplex 2507 považován za prakticky imunní vůči chloridovému SCC?

 

Mikrostruktura 2507 zhruba 50/50 austenit-ferit přerušuje cestu transgranulárního krakování, která omezuje austenitické třídy, a dodává jí odolnost vůči koncentracím chloridů až do zhruba 50 000 ppm - daleko za pevností mořské vody.

 

Why Is Super Duplex 2507 Considered Virtually Immune to Chloride SCC

 

Super duplex 2507 (UNS S32750) není jednoduše vyšší -legovanou verzí austenitické třídy; jeho dvoufázová-mikrostruktura mění samotný mechanismus praskání. Feritová fáze má tělesnou -centrovanou- kubickou krystalickou strukturu a vyšší energii vrstvení- než austenit a chloridová trhlina SCC iniciující v jednom zrnu austenitu je fyzicky zablokována nebo vychýlena, když dosáhne okolního feritu. Vzhledem k tomu, že ferit obvykle tvoří 40–50 % mikrostruktury, souvislá transgranulární cesta trhliny takového druhu, která se nerušeně šíří skrz 316L nebo 904L, se jednoduše nemůže vytvořit stejným způsobem.

 

Tato strukturální výhoda je posílena složením: 2507 nese 24–26 % chrómu, 3–5 % molybdenu a 0,24–0,32 % dusíku, což mu dává ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi (PREN) zhruba 42 - značně nad 904L přibližně 34 a více než 70 % je u 24L často vyšší než 316. chloridová trhlina SCC, vyšší PREN má dvojí funkci: zvyšuje teplotu a koncentraci chloridů potřebnou k tomu, aby se jáma vůbec nastartovala, navíc k mikrostrukturální odolnosti vůči šíření trhliny, jakmile už trhlina existuje. Kombinovaný efekt je důvodem, proč jsou superduplexní a superaustenitické třídy popsány v datech dodavatelů o korozi jako použitelné v koncentracích chloridů až do zhruba 50 000 ppm - značně nad zhruba 19 000 ppm obsahu chloridů v mořské vodě - a jako „virtuálně imunní“ vůči chloridovým SCC v ne{20}provozní a 94L doacidické úrovni 316} dosah.

 

Zdroj: Rolled Alloys, "What Is Stress Corrosion Cracking"; Sandmeyer Steel, "Alloy 2507 Duplex Stainless Steel Plate"

 

Jak se porovnávají složení a PREN ve třech stupních?

 

PREN 2507 zhruba 42 je asi o 75 % vyšší než u 316L a asi o 25 % vyšší než u 904L a mezera je způsobena téměř výhradně dusíkem a chromem spíše než samotným molybdenem.

 

Ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi (PREN) se vypočítá jako %Cr + 3.3×%Mo + 16×%N, a přestože bylo vyvinuto k přímému hodnocení odolnosti proti důlkové korozi než odolnosti vůči SCC, úzce koreluje s prahovou hodnotou chloridové SCC, protože důlková korelace je obvyklou událostí iniciace trhliny-. Níže uvedená tabulka shrnuje jmenovité rozsahy složení ASTM A240 a typické PREN pro každou jakost.

 

Vlastnictví

316L (UNS S31603)

904L (UNS N08904)

Super Duplex 2507 (UNS S32750)

Chrom (Cr)

16.00 – 18.00%

19.00 – 23.00%

24.00 – 26.00%

nikl (Ni)

10.00 – 14.00%

23.00 – 28.00%

6.00 – 8.00%

molybden (Mo)

2.00 – 3.00%

4.00 – 5.00%

3.00 – 5.00%

dusík (N)

Menší nebo rovno 0,10 %

Menší nebo rovno 0,10 %

0.24 – 0.32%

měď (Cu)

-

1.00 – 2.00%

Menší nebo rovno 0,50 %

Mikrostruktura

Plně austenitické

Plně austenitické

~50% austenitu / ~50% feritu

Typické PREN

≈ 24

≈ 34

≈ 42

Zdroj: ASTM A240 jmenovité rozsahy složení podle jakosti; Hodnoty PREN na data duplexní koroze Sandmeyer Steel (316L, 904L) a PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N vypočtené z nominálního složení ASTM A240 pro rok 2507.

 

Co ukazuje test varu ASTM G36 MgCl2?

 

ASTM G36 je užitečný nástroj hodnocení, nikoli předpověď stavu služby-: prostředí s 155° vroucím chloridem hořečnatým je mnohem přísnější než téměř jakákoli skutečná chloridová aplikace, takže třída G36, která nesplňuje požadavky, není automaticky nevhodná pro použití s ​​chloridy při mírných-teplotách.

 

ASTM G36 vyhodnocuje odolnost proti SCC vystavením namáhaných vzorků vroucímu roztoku chloridu hořečnatého udržovanému na konstantní teplotě 155,0 stupně ± 1,0 stupně, záměrně zvolenému jako zrychlené, nejhorší-případové prostředí spíše než jako simulace jakýchkoli specifických podmínek závodu. Při tomto testu standardní austenitické třídy, jako je 316L, rychle praskají, často během několika hodin.

 

What Does the ASTM G36 Boiling MgCl2 Test Show

 

Výrobci 904L popisují její odolnost přímo v pojmech G36: slitina vykazuje „dobrou odolnost proti praskání chloridovou korozí, i když ne úplnou odolnost, jak bylo posouzeno extrémně těžkým“ testem vroucím chloridem hořečnatým -, což znamená, že 904L v tomto testu překonává 316L, ale stále může prasknout při dostatečném čase a namáhání. Typy Super duplex fungují opět mnohem lépe, což je v souladu s jejich mnohem vyšším PREN a dvoufázovou -strukturou, i když žádná třída by neměla být prodávána jako absolutně odolná proti prasklinám v takto náročném testovacím prostředí.

 

Praktickým přínosem pro autory specifikací je považovat G36 za srovnávací hodnotící nástroj pro výběr jakosti a kvalifikaci kvality - nikoli jako náhradu- za skutečnou provozní teplotu a koncentraci chloridů, které součást uvidí. Komponenta 316L pracující při 40 stupních ve zředěné chloridové vodě není ani vzdáleně ekvivalentní testovacímu kuponu G36 při 155 stupních v téměř-nasyceném MgCl2 a prahová data v následující části více reprezentují skutečné provozní limity.

 

Zdroj: Rozsah ASTM G36-24; Technický list ATI 904L

 

Jak se mění prahové hodnoty chloridů s provozní teplotou?

 

Tyto tři druhy se neliší jen v tom, kolik chloridu tolerují -, ale liší se v tom, jak rychle se tato tolerance zhroutí, když teplota stoupá, a jako první zmizí okraj 316L.

 

Prahová hodnota chloridového SCC není nikdy jedno číslo; je to křivka, která obchoduje koncentraci chloridů s teplotou. Níže uvedená matice shrnuje reprezentativní,-nekyselé servisní pokyny pro každý stupeň. Mělo by být chápáno jako plánovací nástroj, nikoli jako kódová-tabulka shody - skutečné limity také závisí na použitém a zbytkovém napětí, pH, rozpuštěném kyslíku a geometrii štěrbiny a úplný výběr materiálu by měl odkazovat na příslušný konstrukční kód a údaje o korozi pro konkrétní kapalinu.

 

Servisní teplota

316L

904L

Super duplex 2507

Menší nebo rovno 50 stupňům (122 stupňů F)

Obecně nízké riziko pod ~1000 ppm Cl⁻

Nízké riziko daleko za stropem 316L

Nízké riziko při plném obsahu chloridu mořské vody (~19 000 ppm) a dále

50–100 stupňů (122–212 stupňů F)

Riziko SCC prudce stoupá nad ~1 000 ppm; 55–60 stupňů je široce používaný práh opatrnosti

Materiálně lepší marže než 316L; stále potřebuje kontrolu štěrbiny a stresu

Odolný vůči koncentracím chloridů až do zhruba 50 000 ppm na dodavatelská data o korozi

100–150 stupňů (212–302 stupňů F)

I stopový, odpařovací-koncentrovaný chlorid může prasknout 316 l; obecně se vyhnout

Snížená marže; je vyžadováno hodnocení případu-od{1}}případového inženýrství

Stále odolný vůči -chloridu kyseliny; Místo toho se mohou řídit limity sour-service (H₂S) podle NACE MR0175/ISO 15156

Vroucí MgCl₂, 155 stupňů (ASTM G36)

Selhání rychle - hodin, nikoli týdnů

Vylepšené oproti 316L, ale ne imunní podle údajů výrobce

Vysoká odolnost; náročnost testu znamená, že ani u 2507 není zaručena odolnost proti praskání-při vysokém namáhání

 

Zdroj: Rolled Alloys chloride SCC Guide; Stainless Steel World duplex SCC recenze; Technický list ATI 904L; ASTM G36-24

 

Mění NACE MR0175/ISO 15156-3 a NORSOK M-001 výběrový kalkul?

 

Ano pro služby sour nebo offshore: tyto normy přidávají k prahové hodnotě chloridového SCC požadavky na tvrdost, ferit-a kvalifikaci PREN a mohou učinit superduplex 2507 povinným i tam, kde by samotný chloridový SCC nebyl.

 

Chloridový SCC a sulfidové stresové krakování (SSC) jsou příbuzné, ale odlišné mechanismy a specifikace potrubí na moři nebo kyselého-plynu se obvykle řídí podle přísnějšího z nich. NACE MR0175/ISO 15156-3 stanoví kvalifikační požadavky pro duplexní a super duplexní nerezové oceli v H₂S-službě obsahující službu, obvykle včetně maximální tvrdosti (často 310 HV10), pásma obsahu feritu (běžně 35–65 %) a v mnoha specifikacích operátora může být kvalifikováno {} minimálně za {1} PREN nominální PREN služby . 2507 přibližně 42 tuto laťku pohodlně vymaže; 904L a 316L nejsou duplexní jakosti a jsou kvalifikovány podle samostatných ustanovení stejné standardní rodiny, obecně s přísnějšími limity chloridů a napětí pro kyselé aplikace.

 

Pokyny pro výběr materiálu NORSOK M-001 jsou založeny na stejné logice ze strany návrhu: váže přípustné třídy materiálů s očekávaným obsahem chloridů, teplotou a parciálním tlakem H₂S a posouvá návrhy směrem k vyšším -třídám duplexu PREN a super duplexu, protože kterákoli z těchto tří proměnných se zvyšuje. Pro součást vystavenou současně teplé mořské vodě, vyrobené vodě nebo kyselému plynu se často stávají rozhodujícím faktorem při rozhodování 316L-verze 904L-verzus-2507 normy pro kyselou-službu a offshore normy -, nikoli prahová hodnota chloridového SCC v izolaci -.

 

Zdroj: NACE MR0175/ISO 15156-3 duplexní kvalifikační kritéria; Rám pro výběr materiálu NORSOK M-001

 

Stojí Super Duplex 2507 za prémiovou cenu nad 316 l a 904 l?

 

Pro všechny aplikace, kde je marže 316L chloridů marginální nebo 904L vyžaduje vyhodnocení případ-od{3}}případu, je 2507 obvykle nižší celkových-nákladů, jakmile se započítá kontrola, prostoje a riziko selhání -, i když je jeho nákupní cena nejvyšší ze tří.

 

Is Super Duplex 2507 Worth the Cost Premium Over 316L and 904L

 

V přepočtu na-kilogram má 2507 obvykle nejvyšší nákupní cenu ze všech tří druhů, což je dáno obsahem molybdenu a niklu a superduplexními-specifickými výrobními kontrolami. Nákupní cena je však nesprávným základem pro srovnání, jakmile je riziko chloridového SCC na stole, protože porucha chloridového SCC je jen zřídka jednoduchá oprava: obvykle to znamená neplánované odstavení, vyšetřování kořenové-příčiny a výměnu vadného dílu a často sousedního potrubí, které sdílelo stejnou servisní historii. 2507 vyšší pevnost také často umožňuje tenčí stěnu při stejném jmenovitém tlaku, což kompenzuje část{6} nákladů na instalaci

 

Praktické rozhodovací pravidlo používané v celém průmyslu je přímočaré: specifikujte 316L pouze tam, kde obsah chloridů a teplota zůstávají pohodlně uvnitř jeho vedení ~1000 ppm / ~55 stupňů bez reálného mechanismu koncentrace; specifikujte 904L, kde expozice chloridům jasně překračuje marži 316L, ale zůstává v rámci demonstrované výkonnostní obálky 904L a nevztahuje se na ni žádný požadavek na kyselou-duplexní službu; a specifikujte super duplex 2507 všude tam, kde se obsah chloridů blíží síle mořské vody, kde je zvýšená teplota, štěrbiny jsou nevyhnutelné nebo kde platí kritéria NACE/NORSOK sour-a offshore.

 

Která třída se hodí pro kterou aplikaci?

Přizpůsobení aplikace sleduje expozici chloridů a teplotu téměř přímo: mírná nebo přerušovaná expozice upřednostňuje 316L, trvalá střední expozice upřednostňuje 904L a nepřetržitá expozice s vysokým-chloridem nebo pobřežní expozice upřednostňuje 2507.

Aplikace

Typický Best Fit

Proč

Vnitřní technologické potrubí, užitková voda s nízkým-chloridem

316L

Obsah chloridů a teplota obvykle zůstávají v rámci naváděcí obálky 316L

Pobřežní atmosférická expozice, lehká mořská sprška

316L nebo 904L

Přerušovaná, zředěná expozice; 904L přidává okraj tam, kde se vyskytují rozstřiky nebo štěrbiny

Trubky výměníků tepla-chlazené mořskou vodou

904L nebo Super Duplex 2507

Nepřetržitý chloridový kontakt; 2507 preferován tam, kde je vyšší teplota nebo závažnost štěrbiny

Odsolování, vyráběná voda, pobřežní potrubí

Super duplex 2507

Obsah chloridů se blíží nebo překračuje sílu mořské vody, často se zvýšenou teplotou

Služba kyselého plynu / H₂S (NACE MR0175 / ISO 15156-3)

Super Duplex 2507 (kvalifikované teplo)

Splňuje kvalifikační kritéria PREN, tvrdosti a{0}}feritové rovnováhy pro duplexní kyselé služby

Podmořské a hyperbarické svařované sestavy

Super duplex 2507

Kombinuje vysoký PREN s pevností potřebnou pro tenčí a lehčí podmořské komponenty

 

Často kladené otázky

 

Otázka: Může být 316L někdy použit v mořské vodě?

Odpověď: Pouze v mírných, krátkých{0}}trvajících nebo dobře{1}}propláchnutých podmínkách. Nepřetržité nebo stagnující vystavení mořské vodě překračuje 316L chloridové SCC a rozpětí důlků a 904L, duplex nebo super duplex jsou standardní cesty upgradu.

 

Otázka: Je 904L duplexní nerezová ocel?

Odpověď: Ne. 904L je plně austenitická superaustenitická třída. Jeho odolnost vůči chloridům SCC pochází z vysokého obsahu niklu, molybdenu a mědi, nikoli z dvoufázové -mikrostruktury.

 

Otázka: Znamená vyšší PREN vždy lepší odolnost vůči chloridům SCC?

A: PREN byl vyvinut k hodnocení odolnosti proti důlkové a štěrbinové korozi, nikoli přímo k odolnosti proti SCC. Silně koreluje s prahovou hodnotou chloridového SCC, protože důlková trhlina je obvyklou iniciační událostí-praskliny, ale záleží také na mikrostruktuře (duplexní vs. austenitické) a aplikovaném napětí, které nezachycuje samotný PREN.

 

Otázka: Proč 2507 potřebuje požadavek na obsah feritu v kyselé službě?

Odpověď: Obsah feritu mimo kvalifikované pásmo (běžně 35–65 %) může u duplexní nerezové oceli posunout jak mechanické vlastnosti, tak odolnost proti korozi, takže NACE MR0175/ISO 15156-3 jej ověřuje přímo, místo aby jej předpokládal pouze ze samotného nominálního složení.

 

Otázka: Pokud je 2507 téměř imunní vůči chloridovému SCC, proč jej nepoužít všude?

Odpověď: Náklady a zpracovatelnost. 2507 přináší vyšší pořizovací cenu, vyžaduje přísnější kontrolu vstupu svařovacího tepla-k udržení fázové rovnováhy a je zbytečná všude tam, kde expozice chloridům a teplota již bezpečně leží v rozmezí 316 l nebo 904 l.

 

Odeslat dotaz
Pojď k nám
A spusťte své RFQS hned.
Kontaktujte nás