Srovnání 254SMO vs 904L Super austenitická nerezová ocel

Jun 05, 2026

Zanechat vzkaz

254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547)a904L (UNS N08904 / EN 1.4539)jsou obě klasifikovány jako superaustenitické nerezové oceli známé pro svou vynikající odolnost proti korozi ve srovnání s konvenčními třídami 316L nebo 317L. Tyto dvě slitiny však zaujímají odlišné výkonnostní úrovně a výběr nesprávné třídy může vést k předčasnému selhání zařízení, nákladným prostojům nebo - stejně důležitým - zbytečným nadměrným výdajům.

 

254SMO vs 904L Super Austenitic Stainless Steel

 

Klíčové informace:

 

254SMO je prvotřídní volbou pro drsná chloridová prostředí, provoz s mořskou vodou a agresivní kyselé aplikace, kde nelze vyjednávat o odolnosti proti důlkové korozi (PREN > 40).

 

904L je nákladově-efektivní dříč pro středně náročné korozní práce, obecné chemické zpracování a aplikace, kde je rozhodující rozpočet, svařitelnost a globální dostupnost.

 

Poznámka:PREN (ekvivalentní číslo odolnosti proti pittingu)=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. Vyšší PREN znamená silnější odolnost vůči důlkové korozi v chloridových-ložiscích.

 

Co jsou superaustenitické nerezové oceli?

 

Superaustenitické nerezové oceli jsou vysoce{0}}výkonnou podtřídou austenitické rodiny, která byla navržena tak, aby překonala korozní omezení standardních jakostí řady 300-. Představte si standardní nerezovou ocel 304 a 316 jako tahouny tohoto odvětví. Super austenitické jsou plnokrevníci – speciálně vyšlechtěni pro nejnáročnější chemická prostředí na planetě.

 

Definující vlastnosti:

 

Obsah niklu obvykle vyšší než 17 % (oproti . 8–12 % u standardních tříd)

 

Obsah molybdenu 4–7 % pro dramaticky zvýšenou odolnost proti důlkové korozi

 

Přídavky dusíku (zejména v 254SMO) pro zpevnění slitiny bez obětování korozního výkonu

 

Plně austenitická mikrostruktura, což znamená vynikající houževnatost i při kryogenních teplotách

 

V žíhaném stavu nejsou-magnetické

 

Jak 254SMO, tak 904L spadají do této elitní třídy, přesto jejich odlišné strategie legování vytvářejí významně odlišné profily výkonu -, jak ukazují tabulky dat v tomto článku.

 

Srovnání chemického složení

 

Nejdůležitější rozdíl mezi těmito dvěma slitinami začíná na atomové úrovni. Níže uvedená tabulka uvádí jmenovité chemické složení podle příslušných specifikací.

 

Tabulka 1: Chemické složení - 254SMO vs. 904L

 

Živel

254SMO (min)

254SMO (max.)

904 l (min)

904 l (max.)

Jednotka

Chrom (Cr)

19.5

20.5

19.0

23.0

%

nikl (Ni)

17.5

18.5

23.0

28.0

%

molybden (Mo)

6.0

6.5

4.0

5.0

%

dusík (N)

0.18

0.22

-

0.10

%

uhlík (C)

-

0.020

-

0.020

%

mangan (Mn)

-

1.00

-

2.00

%

křemík (Si)

-

0.80

-

1.00

%

měď (Cu)

0.50

1.00

1.0

2.0

%

síra (S)

-

0.010

-

0.035

%

fosfor (P)

-

0.030

-

0.045

%

železo (Fe)

Váhy

Váhy

Váhy

Váhy

-

 

Klíčové statistiky složení

 

Molybden (Mo): 254SMO obsahuje 6,0–6,5 % Mo, téměř o 30 % více než 904L (4,0–5,0 %). Molybden je jediný nejúčinnější legující prvek pro odolnost proti důlkové a štěrbinové korozi vyvolané chloridy-. Tato mezera přímo vysvětluje, proč 254SMO překonává 904L v agresivních halogenidových prostředích.

 

Dusík (N): 254SMO je záměrně legován 0,18–0,22 % dusíku. Dusík působí jako silný inhibitor důlkové koroze a posilovač pevných -roztoků a současně zvyšuje mez kluzu i odolnost proti korozi. 904L má pouze stopové množství dusíku (až 0,10 %) a nevyužívá tento prvek jako konstrukční prvek.

 

Nikl (Ni): 904L nese výrazně více niklu (23–28 %) než 254SMO (17,5–18,5 %). Vyšší obsah niklu zlepšuje odolnost proti koroznímu praskání (SCC) v horkém vodném prostředí a poskytuje vynikající odolnost proti redukčním kyselinám, jako je kyselina sírová a fosforečná. To je hlavní výkonnostní výhoda 904L.

 

Měď (Cu): Oba druhy obsahují záměrné přísady mědi, které specificky zvyšují odolnost vůči kyselině sírové při středních koncentracích -, což je charakteristická výhoda pro chemický zpracovatelský průmysl.

 

Porovnání mechanických vlastností

 

Obě slitiny jsou-žíhány a vodou-chlazeny, aby se dosáhlo optimální odolnosti proti korozi a tažnosti. Níže uvedená tabulka uvádí minimální specifikované a typické hodnoty pro běžné formy (deska, plech).

 

Tabulka 2: Mechanické vlastnosti - 254SMO vs 904L

 

Vlastnictví

254SMO

254SMO Požad.

904L

904L Požad.

Pevnost v tahu (MPa)

Větší nebo rovno 650

Typicky 700

Větší nebo rovno 490

Typicky 530

Mez kluzu 0,2 % důkaz (MPa)

Větší nebo rovno 300

Typicky 330

Větší nebo rovno 220

Typicky 250

Prodloužení při přetržení (%)

Větší nebo rovno 35

Typické 40

Větší nebo rovno 35

Typické 40

Tvrdost (HB)

Menší nebo rovno 223

Typicky 180

Menší nebo rovno 200

Typicky 160

Rázová houževnatost (J, -196 stupňů)

~100–150

Vynikající

~80–120

Dobrý

Modul pružnosti (GPa)

~195

-

~196

-

Hustota (g/cm³)

8.0

-

8.0

-

 

Pevnost a tvarovatelnost

 

254SMO vykazuje vyšší minimální pevnost v tahu a mez kluzu ve srovnání s 904L, což je přímý důsledek jeho strategie legování dusíkem. U konstrukčních aplikací nebo u vysokotlakého-potrubí se to promítá do potenciálního snížení tloušťky stěny - částečně kompenzujícího vyšší náklady na suroviny 254SMO.

 

Obě třídy nabízejí vynikající tažnost (prodloužení větší nebo rovné 35 %) a houževnatost, včetně vynikající odolnosti proti nárazu při kryogenních teplotách až do -196 stupňů (teplota kapalného dusíku). Díky tomu jsou oba materiály vhodné pro LNG a kryogenní provoz bez obav z křehkého lomu.

 

Odolnost proti korozi

 

Pro většinu inženýrů, kteří vybírají mezi 254SMO a 904L, je rozhodujícím faktorem odolnost proti korozi. Následující tabulka uvádí vícerozměrné srovnání mezi průmyslově nejvýznamnějšími korozními mechanismy.

 

Corrosion Resistance

 

Tabulka 3: Porovnání odolnosti proti korozi - 254SMO vs 904L

 

Parametr koroze

254SMO

Hodnocení

904L

Hodnocení

PREN* Hodnota

42–45

Vynikající

32–36

Velmi dobré

Odolnost proti pittingu (prostředí Cl⁻)

Lepší

★★★★★

Velmi dobré

★★★★☆

Odolnost proti štěrbinové korozi

Lepší

★★★★★

Dobrý

★★★☆☆

Korozní praskání (SCC)

Vynikající

★★★★★

Velmi dobré

★★★★☆

Mezikrystalová odolnost proti korozi.

Vynikající

★★★★★

Vynikající

★★★★★

Odolnost vůči kyselině sírové (H2SO4).

Vynikající

★★★★★

Velmi dobré

★★★★☆

Kyselina fosforečná (H3PO₄) Odolný.

Vynikající

★★★★★

Vynikající

★★★★★

Mořská voda / expozice v moři

Vynikající

★★★★★

Dobrý

★★★☆☆

 

Poznámka:PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. PREN Větší nebo rovna 40 je široce přijímán jako průmyslový standard pro mořskou vodu-slitiny. 254SMO trvale dosahuje PREN 42–45; 904L obvykle dosahuje 32–36.

 

Důlková a štěrbinová koroze

 

Rozdíl PREN mezi 254SMO (42–45) a 904L (32–36) není pouze akademický. V praxi tento rozdíl odděluje slitiny, které přežijí provoz s mořskou vodou, od těch, které ne. Pobřežní plošiny, odsolovací zařízení a mořské tepelné výměníky pracující s plným vystavením mořské vodě trvale vyžadují PREN > 40 -, který spolehlivě splňuje pouze 254SMO.

 

Korozní praskání (SCC)

 

Obě třídy překonávají standardní 316L v odolnosti vůči SCC díky jejich zvýšenému obsahu niklu. 904Vyšší nikl (23–28 %) v L poskytuje velmi dobrou odolnost vůči SCC, zatímco přídavek dusíku 254SMO a vyšší poměr chrom/molybden poskytují vynikající výkon. Ani jeden druh však není imunní vůči SCC za extrémních podmínek vysoké teploty, vysokého napětí a vysoké koncentrace chloridů současně.

 

Odolnost vůči kyselinám

 

V kyselině sírové (H2SO4) poskytuje 254SMO kombinace Mo, N a Cu vynikající odolnost v širším rozsahu koncentrací a teplot. Obě třídy vynikají ve službě kyseliny fosforečné (H3PO₄), díky čemuž jsou zaměnitelné pro komponenty zařízení na výrobu hnojiv, kde je H3PO₄ primárním procesním médiem. V takových případech často řídí výběr cenová výhoda 904L.

 

Fyzikální a tepelné vlastnosti

 

Tabulka 4: Fyzikální a tepelné vlastnosti - 254SMO vs 904L

 

Vlastnictví

254SMO

904L

Rozsah bodu tání ( stupně )

1320–1390

1300–1390

Tepelná vodivost (W/m·K, 20 stupňů)

13.5

12.0

Koeficient tepelné roztažnosti

16,5 µm/m· stupně

15,3 µm/m· stupně

(20–100 stupňů)

   

Specifická tepelná kapacita (J/kg·K)

500

450

Elektrický odpor (µΩ·m)

0.85

0.95

Max. provozní teplota (Oxidace, stupeň)

~1000

~1050

Max. provozní teplota (Snížení, stupeň)

~600

~700

 

Obě slitiny sdílejí velmi podobné fyzikální a tepelné profily, jak se očekávalo u dvou austenitických jakostí se srovnatelnými celkovými úrovněmi legování. Žádný typ by neměl být používán v nepřetržitém provozu nad přibližně 400 stupňů v prostředí s chloridovými-ložisky kvůli riziku senzibilizace. Pro službu oxidace za zvýšené-teploty (nad 800 stupňů) není správnou volbou ani 254SMO, ani 904L. - Superslitiny na bázi niklu- by byly vhodnější.

 

Platné normy a mezinárodní certifikace

 

Specifikace správného označení normy je zásadní pro nákup, kontrolu kvality, inspekci a shodu s předpisy. Níže uvedená tabulka shrnuje klíčové standardy pro oba stupně.

 

Tabulka 5: Normy a označení - 254SMO vs 904L

 

Standardní tělo

254SMO Označení

Označení 904L

Rozsah aplikace

ASTM

S31254

N08904

Talíř, List, Pás, Bar, Trubka

EN / DIN

1.4547

1.4539

Talíř, trubka, armatury

UNS

S31254

N08904

Jednotný systém číslování

ASME

SA-240 / SA-182

SA-240 / SA-182

Tlakové nádoby, kotle

ISO

ISO 15156

ISO 15156

Oil & Gas / Kyselé služby

NACE

Vyhovuje MR0175

Vyhovuje MR0175

Koroze v provozu olej/plyn

PED (EU)

2014/68/EU

2014/68/EU

Směrnice o tlakových zařízeních

 

Obě třídy jsou plně uznávány podle rámců ASME, ASTM a evropských norem, díky čemuž jsou celosvětově specifikovatelné pro tlakové nádoby, výměníky tepla, potrubní systémy a procesní zařízení. Kupující by měli potvrdit konkrétní formu produktu (deska, trubka, tyč, tvarovka) podle příslušného pod-standardu.

 

Cena, dostupnost a zpracování

 

Cena materiálu je často rozhodujícím faktorem, pokud je korozní výkon adekvátní pro oba stupně. Následující tabulka poskytuje srovnávací přehled klíčových obchodních a výrobních parametrů.

 

Tabulka 6: Cena, dostupnost a zpracování - 254SMO vs 904L

 

Faktor

254SMO

904L

Relativní materiálové náklady

Vyšší (po, N prémie)

Mírný

Index relativních nákladů (904 l=1.0)

~1.2–1.4×

1.0×

Ovladače surovin

High Mo (>6 %), přídavek N

Vysoký Ni (23–28 %)

Globální dostupnost dodávek

Střední (speciální)

Široce dostupné

Dodací lhůta (talíř/list)

4–12 týdnů (typicky)

2–6 týdnů (typicky)

Svařitelnost

Dobrý (výplň ER385/385Mo)

Vynikající (ER385)

Obrobitelnost

Mírný

Mírné až dobré

Obtížnost výroby

Mírný

Relativně snadné

 

Poznámka:Indexy materiálových nákladů jsou přibližné a liší se podle formy produktu, tloušťky, množství a podmínek na trhu. Vždy získejte aktuální cenové nabídky pro konkrétní projekt-. Prémie ~1,2–1,4× za 254SMO nad 904L je dlouhodobý-průměr v oboru pro výrobky z desek a plechů.

 

Pokyny pro svařování

 

Obě slitiny musí být svařeny s odpovídajícími nebo nad{0}}legovanými přídavnými kovy, aby se zabránilo senzibilizaci a zachovala se odolnost vůči korozi v oblasti ovlivněné teplem svaru-:

 

254SMO: Použijte přídavný kov ER385 nebo vlastní elektrody 254SMO- (např. Avesta 253MA, Sandvik 24.13.L). Nízký tepelný příkon a bez nutnosti předehřívání.

 

904L: Použijte přídavný kov ER385 (AWS A5.9). 904L je obecně považován za snáze svařitelný než 254SMO díky širšímu oknu tepelného zpracování.

Oba druhy: Tepelné zpracování po-svaru se obvykle nevyžaduje. Vyvarujte se svařování v uzavřených prostorách, kde by koncentrace výparů mohla být nebezpečná. Pro potrubí se doporučuje proplachování inertním plynem během svařování kořenovým průchodem.

 

Rychlé rozhodnutí: 254SMO vs 904L

 

Použijte následující matici jako rychlý technický referenční nástroj. Odpovězte na otázky týkající se prostředí vaší aplikace; vzor odpovědí ukazuje přímo na doporučenou známku.

 

Rozhodovací kritérium

Vyberte 254SMO

Vyberte si 904L

Koncentrace chloridů

>5000 ppm Cl-

<5,000 ppm Cl⁻

Expozice mořské vodě/solance

Ano

Pouze omezeně

Koncentrace kyseliny sírové

>40%

Zředit (<40%)

Citlivost na rozpočet (hlavní faktor nákladů)

Žádný

Ano

Regulační požadavek: PREN > 40

Ano

Není vyžadováno

Priorita snadného svařování

Sekundární

Primární

Flexibilita dodací lhůty

Flexibilní

Naléhavé

Kyselina fosforečná, obecné chemikálie

Buď

Buď

 

254SMO vs 904L

 

Níže uvedená tabulka destiluje všechny srovnávací dimenze do jediné --pohledové reference.

 

Dimenze

254SMO Verdikt

Verdikt 904L

Alloy Standard

UNS S31254 / 1.4547

UNS N08904 / 1.4539

Obsah Mo

6,0–6,5 % (vyšší)

4,0–5,0 % (nižší)

PREN

42–45 (vyšší)

32–36 (velmi dobře)

Servis chloridů / mořské vody

Nejlepší ve třídě

Přiměřená (ne-mořská voda)

Odolnost vůči kyselinám

Vynikající (široký sortiment)

Vynikající (redukující kyseliny)

Pevnost

Vyšší (N-posílené)

Mírný

Svařitelnost

Dobrý

Vynikající

Materiálové náklady

Vyšší (~1,2–1,4×)

Základní linie

Dostupnost

Specialita / delší vedení

Široce dostupné

Nejlepší aplikace Fit

Těžká koroze

Mírné clo/náklady-řízené

Celkové doporučení

Drsná prostředí Cl⁻

Obecná chemická služba

 

Odeslat dotaz
Pojď k nám
A spusťte své RFQS hned.
Kontaktujte nás