Inconel 600 vs. Inconel 601: Jaká slitina odolná vůči oxidaci-pro vaši pec?

Jun 09, 2026

Zanechat vzkaz

Inconel 600 (UNS N06600) a Inconel 601 (UNS N06601) jsou dvě nejrozšířenější slitiny niklu-chromu pro vysokoteplotní oxidační služby. Často jsou srovnávány-k-hlavě při specifikaci součástí pece, přípravků pro tepelné{9}}zpracování, sálavých trubic a zařízení pro tepelné{10}}zpracování. Oba jsou vyráběny podle ASTM B168 (deska/plech) a B167 (trubka/trubka) a oba se objevují v ASME BPVC sekci II.

 

Inconel 600 vs Inconel 601

 

Na povrchu vypadají tyto slitiny podobně. Ponořte se hlouběji a objeví se jasná hranice výkonu: přibližně 900 stupňů kontinuálně (850 stupňů cyklicky). Pod touto hranicí si IN600 vede obdivuhodně a může nabídnout marginální úspory nákladů. Kromě toho přídavek hliníku IN601 vytváří zásadně odlišný - a vynikající - oxidační mechanismus, který ospravedlňuje výběr v prakticky každé aplikaci vysokoteplotní pece-.

 

KLÍČOVÉ NALEZENÍ

Inconel 601 je preferovaná slitina pro jakoukoli aplikaci v peci provozované nad 900 stupňů, zejména při tepelném cyklování. Jeho vodní kámen Al2O3 (oxid hlinitý) odvozený z hliníku je stabilnější, lépe přilnavý a samoléčivé - vlastnosti, se kterými se stupnice chrómu (Cr2O3) Inconel 600 nemůže rovnat při extrémních teplotách. Inconel 600 zůstává správnou volbou pro nepřetržitý provoz při nižších{13}}teplotách, prostředí obsahující halogen{14}}, zpracování žíravých chemikálií a potrubí jaderného generátoru páry.

 

Co jsou tyto slitiny?

 

Inconel 600 (UNS N06600)

 

Inconel 600je nikl-chromová slitina s vysokým obsahem niklu (minimálně 72 %) a 14–17 % chrómu. Patřila mezi první komerčně vyráběné slitiny niklu, datované do 30. let 20. století, a je jednou z nejpoužívanějších vysokoteplotních slitin na světě. Jeho odolnost proti korozi závisí na pasivním filmu z oxidu chrómu (Cr2O3), který se spontánně tvoří nad ~400 stupňů a poskytuje ochranu před oxidací, většinou kyselin a alkalických prostředí.

 

Inconel 600 je tradiční volbou pro: přípravky pro tepelné-zpracování pod ~900 stupňů, žíravé výparníky, trubice jaderných parních generátorů (historicky), trubky pro chemické zpracování v provozu obsahujících halogen-a širokou škálu hardwaru pecí při mírných teplotách.

 

Číslo UNS:N06600 | Běžná jména:Inconel 600, Alloy 600, Nicrofer 7216, Chronin 600

 

Klíčové standardy:ASTM B168 (deska), B167 (trubka), B166 (tyč/drát), B163 (trubka); ASME SB-168, SB-167, SB-163

 

Inconel 601 (UNS N06601)

 

Inconel 601je slitina niklu-chromu-hliníku, která se od IN600 liší dvěma klíčovými modifikacemi: obsah chrómu je zvýšen na 21–25 % (oproti 14–17 % u IN600) a hliník je přidán v množství 1,0–1,7 %. Tento zdánlivě malý hliníkový přídavek je transformační. Při teplotách nad přibližně 800–900 stupňů hliník selektivně difunduje k povrchu slitiny a vytváří hustou, přilnavou vrstvu oxidu hlinitého (Al2O3), která je při extrémních teplotách výrazně stabilnější a termodynamicky robustnější než chrom.

 

Inconel 601 je preferovanou volbou pro: sálavé trubky pecí, součásti pecí pro kontinuální a vsázkové žíhání nad 900 stupňů, pájecí přípravky, přehřívače pro rekuperaci odpadního -tepla- a jakákoli zařízení pro tepelné zpracování vystavená agresivním tepelným cyklům.

 

Číslo UNS:N06601 | Běžná jména:Inconel 601, Alloy 601, Nicrofer 6023 H, Chronin 601

 

Klíčové standardy:ASTM B168 (deska), B167 (trubka), B166 (tyč/drát); AMS 5715 (letecký list/pás/deska); ASME SB-168, SB-167

 

Chemické složení

 

Níže uvedená tabulka uvádí rozsahy složení specifikované ASTM{0}}. Pochopení těchto rozdílů je základem pro pochopení všech výkonnostních rozdílů mezi slitinami.

 

Živel

IN600 min (%)

IN600 Max (%)

IN601 min (%)

IN601 Max (%)

Funkční role

nikl (Ni)

72,0 min

-

58,0 min

63,0 max

Korozní základna, stabilita

Chrom (Cr)

14.0

17.0

21.0

25.0

Formovač oxidových usazenin

železo (Fe)

6.0

10.0

Váhy

Váhy

Snížení nákladů, struktura

hliník (Al)

-

-

1.0

1.7

Stupnice Al2O3, klíčový prvek IN601

uhlík (C)

-

0,15 max

-

0,10 max

Srážení karbidu

mangan (Mn)

-

1,0 max

-

1,0 max

Deoxidátor

křemík (Si)

-

0,50 max

-

0,50 max

Odolnost proti oxidaci

síra (S)

-

0,015 max

-

0,015 max

Horká-duktilita (minimalizace)

měď (Cu)

-

0,50 max

-

-

Drobná nečistota

 

Výkon vysokoteplotní oxidace-

 

Odolnost proti oxidaci je primárním kritériem pro výběr slitiny pro pec. Níže uvedená tabulka porovnává chování v celém rozsahu provozních teplot relevantních pro průmyslové pece a zařízení pro tepelné zpracování.

 

High-Temperature Oxidation Performance

 

Teplotní rozsah

Výkon IN600

Výkon IN601

Testovací metoda

Klíčové pozorování

Až 600 stupňů

Vynikající

Vynikající

ASTM B168 cyklický

Obě slitiny plně chrání; minimální škálování

600 stupňů - 900 stupňů

Velmi dobré

Vynikající

ASTM B168 kontinuální

IN601 Al2O3 formy, IN600 Cr2O3 dominantní

900 stupňů - 1100 stupňů

Dobrý (Cr2O3, riziko odlupování)

Vynikající (Al2O3 stabilní)

ASTM B168 / ISO 21608

IN601 rozhodně lepší; Měřítko IN600 se zvyšuje

1100 stupňů - 1200 stupňů

Omezené (pravděpodobné prasknutí)

Velmi dobrý (Al2O3 přetrvává)

Test stupně ASTM B168 1200

IN601 preferován; IN600 se nedoporučuje nad 1100 stupňů

Nad 1200 stupňů

Nedoporučuje se

Přijatelné (krátká expozice)

Příručka ASM sv. 13A

Zvažte slitiny s vyšším obsahem Al/RE

Cyklické vytápění/chlazení

Střední (odlupování vodního kamene)

Vynikající (Al2O3 adheze)

Tepelný cyklus ASTM G54

Inkrustace IN601 Al2O3 lépe přilne při tepelném cyklování

 

Pochopení mechanismu oxidové stupnice

 

Představte si oxidové šupiny jako ochrannou vrstvu na slitině. Chromia (Cr2O3) je jako běžná kůže - poměrně tuhá, ale náchylná k praskání a odlupování, když je vystavena opakovanému ohýbání (tepelnému cyklování). Alumina (Al2O3) je spíše jako jizva - tlustší, hustší, v některých ohledech méně pružná, ale daleko odolnější vůči odlupování od povrchu, který chrání.

 

Pokaždé, když se pec zahřeje a ochladí, slitina a její okují se roztahují a smršťují mírně odlišnými rychlostmi. Toto opakované namáhání způsobuje odlupování okují -, okují praskají a odlupují se, čímž je čerstvá slitina vystavena oxidaci. Krytina oxidu hlinitého IN601 je lépe spojena se slitinovým substrátem (částečně díky tomu, že na hliník -bohatá podvrstva- působí jako difúzní bariéra), a proto přežije mnohem více tepelných cyklů, než selže.

 

Srovnání mechanických vlastností

 

Zatímco u většiny aplikací pecí rozhoduje o výběru odolnost vůči oxidaci, mechanická integrita při provozní teplotě je stejně kritická -, zejména u konstrukčních součástí, jako jsou koše, podnosy, přípravky a sálavé trubice.

 

Vlastnictví

Inconel 600

Inconel 601

Specifikace / Zdroj

Pevnost v tahu (min)

550 MPa (80 ksi)

600 MPa (87 ksi)

ASTM B168 / B167

Mez kluzu 0,2 % (min)

240 MPa (35 ksi)

275 MPa (40 ksi)

ASTM B168 / B167

Prodloužení (min)

30%

30%

ASTM B168 / B167

Tvrdost (Brinell, typická)

~120–170 HB

~130–185 HB

ASTM E10

Hustota

8,47 g/cm3

8,06 g/cm3

Technické listy výrobce

Rozsah tavení

1354–1413 stupňů

1301-1363 stupňů

Databáze slitin ASM

Modul pružnosti (20 stupňů)

207 GPa

207 GPa

ASTM E111

Tepelná roztažnost (20–1000 stupňů)

15,1 µm/m· stupně (průměr)

15,2 µm/m· stupně (prům.)

Technický list speciálních kovů

Max. nepřetržitý servis Temp

~1100 stupňů

~1200 stupňů

ASME BPVC Sec. VIII / SB-168

Max. cyklická servisní teplota

~1000 stupňů

~1150 stupňů

Speciální kovy; ASTM B168

 

Pevnost při teplotě

 

Při pokojové teplotě má IN601 o něco vyšší minimální pevnost v tahu a mez kluzu než IN600 -, výhodou je srážení bez niobu -a zpevnění pevného roztoku chrómu-. Důležitější je chování při provozních teplotách.

 

Obě slitiny vykazují snížení pevnosti s rostoucí teplotou, což je důvod, proč pravidla ASME pro navrhování specifikují teplotně-snížená povolená napětí. IN601 si však zachovává proporcionálně lepší odolnost proti tečení nad 900 stupňů, takže je správnou volbou pro nosné-komponenty pece při zvýšených teplotách.

 

PRAVIDLO PALCE TEPLOTY SERVISU

Pro nepřetržitý provoz pece: Použijte IN600 až do 900 stupňů. Přepněte na IN601 pro 900 stupňů –1200 stupňů. Nad 1200 stupňů zvažte Haynes 214, Alloy 602CA nebo keramické alternativy. U cyklických provozů (vsádkové pece, pece se solnými pánvemi) snižte kontinuální-přechodovou teplotu provozu přibližně o 50 stupňů -, což znamená, že IN601 bude preferován nad ~850 stupňů cyklickým.

 

Odolnost proti korozi v chemickém prostředí

 

Slitiny pro pece nepodléhají pouze suché oxidaci. Mnoho průmyslových pecí vystavuje slitiny spalinám, procesním atmosférám (nauhličování, nitridování, sulfidizace) a chemickým zpracovatelským proudům. Níže uvedená tabulka porovnává odolnost proti korozi v prostředích, která jsou pro provoz pece nejdůležitější.

 

Corrosion Resistance in Chemical Environments

 

Prostředí / Média

Hodnocení IN600

Hodnocení IN601

Testovací standard

Poznámky

Suchá oxidační atmosféra

Velmi dobré

Vynikající

ASTM B168

IN601 Al2O3 měřítko lepší než 900 stupňů

Sulfidizující atmosféra

Mírný

Mírný

Příručka ASM 13A

Oba náchylní; IN600 o něco odolnější

Karburizační atmosféra

Dobrý

Velmi dobré

ASTM A297

IN601 vyšší Cr + Al lépe odolává vnikání uhlíku

Nitridační atmosféra

Dobrý

Dobrý

ASTM A297

Oba vhodné; menší Cr výhoda pro IN601

Halogenové plyny (Cl2, F2)

Dobré (nízká teplota)

Mírný

ASTM G31

IN600 lepší pro halogenový servis; vyhněte se IN601 v HF

Zředěné alkálie (NaOH)

Vynikající

Velmi dobré

ASTM G31

IN600 tradiční volba pro žíravé výparníky

High-temp steam (>500 stupňů)

Vynikající

Vynikající

ASTM B168

Oba fungují dobře; IN601 preferován nad 900 stupňů

Roztavené soli

Dobrý

Dobrý

Příručka ASM 13B

Výkon silně závisí na chemii soli

Oxidační kyseliny (HNO3)

Mírný

Mírný

ASTM G31

Žádná ze slitin není preferována pro silné oxidační kyseliny

Redukující kyseliny (HCl, H2SO4)

Chudý

Chudý

ASTM G31

Žádná ze slitin není vhodná; použijte C-276 nebo podobný

 

Důležitá výjimka: Halogenová prostředí

 

Jednou z oblastí, kde IN600 předčí IN601, je atmosféra obsahující halogen-(chlór, fluor, kyselina bromovodíková). Vyšší obsah hliníku v IN601 může při zvýšených teplotách tvořit těkavé halogenidy hliníku, což narušuje ochrannou vrstvu a urychluje napadení. Pro chemická zpracovatelská zařízení vystavená halogenovým plynům - zejména fluorovodíku (HF) nebo chlóru nad 500 stupňů - je správná specifikace IN600. IN601 se v těchto prostředích nedoporučuje.

 

Leptavá prostředí: IN600 zůstává standardem

 

Inconel 600 was originally developed partly for its resistance to stress corrosion cracking (SCC) in hot caustic (sodium hydroxide, NaOH) solutions - a failure mode that destroyed 18-8 stainless steels in early chemical plants. Its high nickel content (>72 %) v podstatě eliminuje náchylnost k Cl-SCC a OH-SCC, která se vyskytuje u austenitických nerezových ocelí. Tato vlastnost zůstává pro IN600 nejdůležitější netepelnou aplikací-a je důvodem, proč je i nadále specifikována pro žíravé odparky, linky alkalického moření a související zařízení pro chemické procesy.

 

Tepelná cyklistika a únavový výkon

 

Průmyslové pece jsou zřídka provozovány při dokonale konstantní teplotě. Dávkové žíhání, tepelné zpracování, pájení- s řízenou atmosférou a podobné procesy zahrnují opakované cykly ohřevu a chlazení. Tepelné cykly způsobují mechanické namáhání slitinových součástí prostřednictvím rozdílné tepelné roztažnosti, nesouladu oxidových okují a změn mikrostruktury. Níže uvedená tabulka porovnává obě slitiny z hlediska tepelných cyklů a výkonnostních atributů-souvisejících s únavou.

 

Výkonnostní atribut

Inconel 600

Inconel 601

Test / Standard

Výrok

Adheze oxidového kamene (statická)

Dobrý (Cr2O3)

Vynikající (Al2O3)

ASTM B168 izotermický

IN601 lepší

Adheze oxidového kamene (cyklická)

střední (odprýskávání)

Velmi dobrý (nízké odlupování)

Tepelný šok ASTM G54

IN601 lepší

Odolnost proti tepelné únavě

Dobrý

Velmi dobré

ASTM E606 LCF test

IN601 advantage at >900 stupňů

Odolnost proti tečení (900 stupňů)

Mírný

Dobrý

ASTM E139

IN601 lepší při vysoké teplotě

Tepelný šok (rychlé zhášení)

Dobrý

Dobrý

ASTM G54

Oba podobné; Hrana IN601 s Al2O3

Oživení vodního kamene-po poškození

Mírný

Vynikající

Příručka ASM sv. 13A

IN601 Al2O3 se sám-rychle léčí

Riziko zkřehnutí (dlouhá služba)

Nízká (pod 600 stupňů)

Nízká-Střední (sigma/věk)

ASTM A262 Cvičení A

Obojí je zvládnutelné správným tepelným zpracováním

 

Srovnání nákladů

 

Cena je vždy faktorem při výběru slitiny. Níže uvedená tabulka uvádí více-rozměrné srovnání nákladů, včetně cen surovin, výrobních faktorů a ekonomiky životního cyklu.

 

Nákladový faktor

Inconel 600

Inconel 601

304/316L SS (ref.)

Poznámky

Surovina (USD/kg, deska)

$25–35

$28–40

$6–9 / $7–11

2024 ceny distributora; podléhající Ni LME

Relativní materiálový index

~0.85–0.95x

1.00x

~0.22–0.30x

Normalizováno na IN601

Obrobitelnost (relativně snadnost)

Dobrý

Dobrý

Vynikající

Obě slitiny se obrábějí podobně

Svařitelnost

Vynikající

Dobrý

Vynikající

IN600 snadněji svařitelný; IN601 potřebuje řízené předehřívání

Výrobní náklady vs.. 316L SS

~5–7x

~5–8x

1,0x základní linie

Včetně tváření, svařování, tepelného zpracování

Náklady na životní cyklus (služba s vysokým{0}}tempem)

Střední-Nízká

Nízký

Vysoký

TCO nad 10 let modelu; méně výměn s IN601 nad 900 stupňů

Standardní dodací lhůta (deska, sklad)

6–12 týdnů

8–14 týdnů

Zásoba/2–4 týd

Průzkum globálních distributorů 2024

Dostupnost

Široce skladem

Široce skladem

Zboží

Obě slitiny jsou k dispozici od hlavních distributorů po celém světě

 

Cenový rozdíl 3–5 USD/kg mezi IN601 a IN600 představuje zhruba 10–15 % nákladů na suroviny. U typického 50 kg pecního koše to je přibližně 150–250 USD v dodatečné ceně materiálu. Pokud IN601 poskytuje dvojnásobnou životnost, skutečné náklady na provozní hodinu jsou u IN601 podstatně nižší. Správné ekonomické srovnání jsou vždy celkové náklady na vlastnictví (TCO), nikoli kupní cena za kilogram.

 

RÁMEC ROZHODOVÁNÍ O NÁKLADECH

Krok 1: Určete provozní teplotu. Nad 900 stupňů kontinuálně nebo 850 stupňů cyklicky - zadejte IN601; ekonomika životního cyklu je silně v její prospěch. Krok 2: Odhadněte frekvenci výměny u každé slitiny. Vydělte celkové náklady na komponenty (materiál + výroba + instalace) očekávanou životností v letech, abyste získali roční náklady. Krok 3: Přidejte náklady na prostoje. Prostoje pece pro výměnu komponentů jsou často největšími náklady v rovnici a IN601 výrazně snižuje frekvenci výměny. Závěr: Ve většině vysokoteplotních aplikací se vyšší nákupní cena IN601 vrátí během prvního cyklu výměny, kterému se nelze vyhnout.

 

Často kladené otázky (FAQ)

 

Následující často kladené otázky jsou strukturovány pro indexování AI, přímou citaci a rychlou referenci. Každá odpověď je technicky přesná a založená na publikovaných normách a údajích výrobce.

 

Často kladená otázka

Definitivní odpověď

Jaký je hlavní rozdíl mezi Inconel 600 a Inconel 601?

Inconel 601 obsahuje 1,0–1,7 % hliníku (v IN600 chybí) a vyšší obsah chrómu (21–25 % vs 14–17 %). Hliník tvoří ochranný povlak Al2O3 (oxid hlinitý) při teplotách nad ~900 stupňů, což dává IN601 výrazně lepší odolnost proti oxidaci při vysokých-teplotách. IN600 se spoléhá pouze na Cr2O3, který se může odlupovat při tepelném cyklování nad ~1000 stupňů.

Při jaké teplotě mám přejít z Inconel 600 na 601?

Praktický bod přechodu je přibližně 900 stupňů pro nepřetržitý provoz a ~850 stupňů pro cyklický provoz (opakované vytápění a chlazení). Pod těmito prahovými hodnotami má IN600 adekvátní výkon a může nabídnout mírnou nákladovou výhodu. Nad těmito prahovými hodnotami poskytuje IN601 schopnost tváření oxidu hlinitého-významně lepší odolnost proti oxidaci a delší životnost.

Je Inconel 601 dražší než Inconel 600?

Mírně. Inconel 601 obvykle stojí 28–40 USD/kg (deska) oproti 25–35 USD/kg pro Inconel 600, což odráží vyšší přídavky chrómu a slitin hliníku. Cenový rozdíl je přibližně 10–15 %. Delší životnost IN601 při zvýšených teplotách však často přináší nižší celkové náklady životního cyklu, díky čemuž je malá prémie komerčně oprávněná.

Lze Inconel 600 nebo 601 použít v redukčních atmosférách?

Žádná ze slitin se nedoporučuje pro silně redukční prostředí obsahující sloučeniny síry, protože obě mohou utrpět sulfidační útok. Pro redukční atmosféry bez síry (např. vodíkové žíhání) fungují obě slitiny adekvátně. Vyšší Cr v IN601 poskytuje nepatrně lepší odolnost proti nauhličování. Slitina 800HT nebo Haynes 214 může být vhodnější pro těžké redukční/uhličovací podmínky.

Jaká slitina se používá pro sálavé trubice pecí?

Inconel 601 (ASTM B167, UNS N06601) je nejčastěji specifikovaná slitina pro sálavé trubky průmyslových pecí pracující při 900–1100 stupních. Jeho oxid hlinitý tvořící-okují poskytuje trvalou odolnost proti oxidaci a minimalizuje hromadění vodního kamene uvnitř trubek, které by mohlo omezovat průtok plynu. Haynes 230 a Alloy 800HT jsou alternativní specifikace pro nejnáročnější aplikace.

Jaké normy ASTM platí pro tyto slitiny?

Inconel 600: ASTM B168 (deska/list/pás), ASTM B167 (trubka/trubka), ASTM B166 (tyč/tyč/drát), ASTM B163 (trubka kondenzátoru/výměníku tepla). Inconel 601: ASTM B168 (deska/list/pás), ASTM B167 (trubka/trubka), ASTM B166 (tyč/tyč/drát), AMS 5715 (plech/pás/deska pro letectví a kosmonautiku). Oba jsou uvedeny v ASME BPVC Section II Part B jako SB-168 a SB-167.

 

Odeslat dotaz
Pojď k nám
A spusťte své RFQS hned.
Kontaktujte nás