Příruba je více než jen potrubní spojka. Ve vysokotlakých -systémech - ropovodů a plynovodů, jaderných elektrárnách, chemických reaktorech a podmořské infrastruktuře - je příruba kritickým tlakovým hraničním prvkem. Zvolte špatnou výrobní metodu a důsledky se pohybují od nákladných úniků až po katastrofální selhání systému.
Ústřední otázka, s níž se inženýři a specialisté na nákup potýkají, je klamně jednoduchá: měli byste specifikovat kovanou přírubu nebo litou přírubu? Oba jsou vyrobeny ze stejných základních materiálů. Oba splňují uznávané mezinárodní standardy. Vyrábějí se však zásadně odlišnými procesy, které vytvářejí měřitelně odlišné mikrostruktury, mechanické vlastnosti a výkonnostní charakteristiky za podmínek vysokého-tlaku, vysoké{3}}teploty a cyklického zatížení.

Tato příručka překoná hluk pomocí srovnávacích dat, materiálových specifikací, případových studií z oboru a jasného rámce výběru. Na konci budete mít technické základy a kritéria rozhodování, která musíte specifikovatpřírubys důvěrou - a zdůvodnit tyto specifikace klientům, kontrolním orgánům a projektovým inženýrům.
|
Pro vysokotlaké-servisy (třída 600 a vyšší) jsou kované příruby technickým standardem. Důsledně poskytují vynikající pevnost v tahu, odolnost proti únavě a rázovou houževnatost ve srovnání s litými přírubami ekvivalentního složení. Odlévané příruby jsou vhodné pro obecné použití s nižším tlakem-třídy 150–300, kde je prioritou nákladová efektivita a složitá geometrie. |
Rozdíl ve výrobních procesech
Rozdíl mezi kovanou a litou přírubou nezačíná ve zkušební laboratoři, ale ve výrobě. Pochopení toho, jak je každý vyroben, je nezbytné pro pochopení toho, proč fungují odlišně.
Kování
Kování je termomechanický proces. Pevný kus kovu -, který je obvykle již vyválcovaný nebo vytlačený do téměř -čistého tvaru -, se zahřeje na horký-rozsah pracovních teplot slitiny (typicky 1100–1250 stupňů pro uhlíkovou ocel; 1000–1150 stupňů pro austenitické nerezové oceli) a poté se vylisuje, řízená a zatlučená síla. Tato mechanická deformace při zvýšené teplotě dosahuje několika kritických metalurgických výsledků:
Zjemnění zrna:Deformace rozbije velká-zrna odlitku na jemnější, rovnoměrnější rovnoosá zrna, čímž vznikne homogenní mikrostruktura v celém průřezu-.
Vyrovnání toku zrn:Tok zrna sleduje obrys kovací zápustky a vytváří čáry vláken, které jsou zarovnány se směrem maximálního napětí -, analogicky se vzorem zrna ve dřevě, kde je síla podél vlákna největší.
Eliminace pórovitosti:Tlakové síly uzavírají tuhnoucí smršťovací póry a mikro{0}}dutiny, které by jinak v materiálu zůstaly.
Upřesnění zahrnutí:Ne{0}}kovové vměstky jsou protáhlé a rozptýlené rovnoměrněji než koncentrované jako velké shluky.
Casting
Odlévání zahrnuje roztavení základního kovu, nalití nebo vstřikování kapaliny do formy požadovaného tvaru a její ztuhnutí. U trubkových přírub jsou primárními metodami lití lití do písku (nejběžnější u velkých přírub) a odstředivé lití. Tento proces nabízí bezkonkurenční flexibilitu geometrie -, složité tvary, velké průměry a integrální prvky, které by vyžadovaly více kroků kování a obrábění, lze vyrobit v jediné operaci odlévání.
Tuhnutí tekutého kovu je však ze své podstaty nejednotný-proces. Struktury dendritických (stromových{2}}zrn) se tvoří od stěn formy dovnitř. Při přechodu kovu z kapaliny na pevnou látku dochází ke smršťovacím dutinám, pórovitosti plynu a segregaci legujících prvků. Nejedná se o výrobní vady v tradičním smyslu -, jedná se o vnitřní charakteristiky procesu tuhnutí -, ale vytvářejí zásadně odlišnou mikrostrukturu ve srovnání s výkovkem.
Tabulka 1: Porovnání výrobního procesu - Kování vs. odlévání
|
Charakteristický |
Kování |
Casting |
|
Surovinová forma |
Masivní sochory, tyče nebo bloky (před{0}}zpracované) |
Tekutý kov, nalitý do formy |
|
Struktura zrna |
Jemné-zrnité, rovnoosé, jednotné; tok zrna sleduje tvar |
Dendritické (sloupcové/rovnoosé smíšené); hrubší zrna; možné segregační zóny |
|
Pórovitost |
V podstatě žádná - mechanická práce eliminuje mezery |
Inherentní smrštění a riziko poréznosti plynu; management by design a HIP ošetření |
|
Rozměrová složitost |
Omezeno náklady na matrici a geometrií; preferují jednodušší tvary |
Vysoké - téměř{1}}složité tvary dosažitelné v jedné operaci |
|
Rozsah velikostí |
Typicky DN 15 až DN 600 (NPS ½" až 24") |
DN 15 až DN 2000+ (NPS ½" až 80"+) - výhoda velikosti pro velké příruby |
|
Materiálové využití |
Snižte požadované množství - významného obráběcího materiálu |
Vyšší - téměř-čistý tvar snižuje plýtvání |
|
Mechanické vlastnosti |
Vynikající - vysoká UTS, výtěžnost, rázová pevnost a únavová pevnost |
Nižší až střední - závisí na kvalitě odesílání a následném-zpracování |
|
Detekovatelnost NDE |
Vynikající - konzistentní mikrostruktura podporuje spolehlivé UT a RT |
Náročnější - inherentní pórovitost může maskovat nebo simulovat vady |
|
Jednotková cena (srovnatelná velikost) |
Vyšší - složitost procesu, náklady na matrice, doba obrábění |
Nižší - jednodušší forma, méně obrábění, vysoká objemová účinnost |
Mechanické vlastnosti
Pouzdro pro kované příruby ve vysokotlakém-provozu není založeno na teorii ani tradici -, je zakořeněno v měřitelných, testovatelných a certifikovatelných mechanických vlastnostech, které přímo určují schopnost součásti odolávat tlakovým, teplotním cyklům a únavovému zatížení po navrženou životnost.
Následující tabulka porovnává minimální mechanické vlastnosti vyžadované řídícími specifikacemi ASTM pro dvě nejběžnější třídy přírub z uhlíkové oceli: ASTM A105 (kované) a ASTM A216 jakost WCB (lité). Obě třídy jsou schváleny podle ASME B16.5 pro příruby do třídy 2500.
Tabulka 2: Minimální mechanické vlastnosti - ASTM A105 (kované) vs. ASTM A216 WCB (lité), uhlíková ocel
|
Mechanická vlastnost |
ASTM A105 (kovaný) |
ASTM A216 WCB (Cast) |
Význam pro vysoký tlak |
|
Pevnost v tahu (min) |
485 MPa (70 ksi) |
485 MPa (70 ksi) |
Rovné minimum; výkovky obvykle dosahují skutečné hodnoty 550–650 MPa |
|
Mez kluzu (důkaz 0,2 %, min.) |
250 MPa (36 ksi) |
250 MPa (36 ksi) |
Rovné minimum; výkovky průměr 290–350 MPa skut |
|
Prodloužení (min) |
22% |
22% |
Rovné minimum; výkovků typicky 28–35 % skutečných |
|
Zmenšení plochy (min) |
30% |
- (neuvedeno) |
Výhoda kování: RA přímo měří vnitřní pevnost a rezervu tažnosti |
|
Náraz Charpyho (při -29 stupních) |
27 J (20 ft·lbf) - volitelně za doplňkový požadavek. |
- (standardně není vyžadováno) |
Kritické pro provoz při nízkých{0}}teplotách; kovací výhoda významná |
|
Tvrdost (max) |
187 HBW |
- (není standardizováno pro WCB) |
Proces kování zajišťuje stálou tvrdost; lití se liší podle tloušťky průřezu |
|
Únavová síla (typická, 10⁷ cyklů) |
~210–250 MPa (odhad) |
~150–190 MPa (odhad) |
~25–35% výhoda pro výkovky; kritické pro aplikace tlakového cyklování |
|
Důležitá poznámka:Výše uvedené hodnoty minimální specifikace se mohou zdát stejné. Certifikované skutečné zkušební hodnoty však běžně ukazují, že výkovky dosahují o 15–30 % vyšší mezní pevnosti v tahu a výrazně lepší únavové vlastnosti než odlitky ekvivalentní specifikace. U tlakových hraničních komponent určuje bezpečnostní rezervu skutečné rozložení vlastností -, nikoli pouze minimální -. |
Vlastnosti přírub z nerezové oceli a slitiny niklu
Pro korozivní,-teplotní nebo kryogenní aplikace, kde uhlíková ocel nestačí, jsou určeny příruby z nerezové oceli a slitiny niklu. Srovnání mezi kovanými a litými variantami je u těchto materiálů ještě výraznější, protože segregační efekty slitiny u odlitků jsou zesíleny vyšším obsahem legování.

Tabulka 3: Porovnání jakosti přírub z nerezové oceli - Kované vs. lité (austenitické třídy)
|
Vlastnost / stupeň |
ASTM A182 F316L (kovaný) |
ASTM A351 CF3M (odlitek ekviv.) |
ASTM A182 F51 Duplex (kovaný) |
ASTM A995 CD3MN (odlitek ekv.) |
Inženýrský význam |
|
UTS (min, MPa) |
485 |
485 |
620 |
620 |
Stejná minima; kované skutečné hodnoty obvykle o 10–20 % vyšší |
|
Výtěžek (0,2 %, min, MPa) |
170 |
205 |
450 |
450 |
Cast CF3M překvapivě vyšší díky zpracování roztokem; duplexní stupně jsou stejné |
|
PREN (nominální) |
~25 |
~23–25 |
~35 |
~33–35 |
Kované třídy jsou o něco lepší díky rovnoměrnější distribuci slitiny |
|
Náraz Charpyho (-196 stupňů) |
Požadováno pro A182 |
Není standardizováno |
Ne kryogenní stupeň |
Ne kryogenní stupeň |
Kovaný A182 povinný pro kryogenní provoz |
|
Kompatibilita svarů |
Vynikající - kované mikrostrukturní svary předvídatelně |
Střední - struktura obsazení vyžaduje řízené předehřívání a WPS |
Vynikající - kontrolované feritové vyvážení |
Dobré - vyžaduje pečlivou kontrolu kvality feritového obsahu |
Kritické pro in{0}}svařování během instalace |
|
Možnost ošetření kyčelního kloubu |
Nelze použít (žádná poréznost) |
Dostupné - výrazně zlepšuje vlastnosti odlitku |
Nelze použít |
K dispozici pro kritický servis |
HIP uzavírá poréznost v odlitcích, ale zvyšuje náklady o 15–25 %. |
Tlak{0}teplotní hodnocení
ASME B16.5 stanoví jmenovité hodnoty tlaku-teploty (P-T) pro příruby od třídy 150 do třídy 2500, uspořádané podle skupin materiálů. Kované i lité příruby lze teoreticky klasifikovat podle stejného označení třídy -, ale přípustný tlak při dané teplotě odráží vlastnosti materiálu konkrétní třídy, nikoli výrobní metodu.

Následující tabulka uvádí jmenovité tlaky ASME B16.5 pro skupinu materiálů 1.1 (která zahrnuje jak ASTM A105 kovanou, tak ASTM A216 WCB litou uhlíkovou ocel), aby ilustrovala, že klasifikační třída sama o sobě neodhaluje výrobní metodu -, a proto je nezbytné výslovně specifikovat třídu ASTM a výrobní metodu v nákupních objednávkách.
Tabulka 4: ASME B16.5 Tlak-Teplotní jmenovité hodnoty - Skupina materiálů 1.1 (uhlíková ocel: A105 kovaná / A216 WCB litá)
|
Teplota |
Třída 150 |
Třída 300 |
Třída 600 |
Třída 900 |
Třída 1500 |
Třída 2500 |
|
-29 až 38 stupňů (-20 až 100 stupňů F) |
19,8 bar |
51,1 bar |
102,1 bar |
153,2 bar |
255,3 bar |
425,5 bar |
|
100 stupňů (212 stupňů F) |
19,2 bar |
49,6 bar |
99,3 bar |
148,9 bar |
248,2 bar |
413,7 bar |
|
200 stupňů (400 stupňů F) |
17,7 bar |
45,1 bar |
90,2 bar |
135,4 bar |
225,6 bar |
376,0 bar |
|
300 stupňů (600 stupňů F) |
15,8 bar |
41,4 bar |
82,7 bar |
124,1 bar |
206,8 bar |
344,7 bar |
|
400 stupňů (750 stupňů F) |
13,8 bar |
38,0 bar |
75,8 bar |
113,8 bar |
189,6 bar |
316,0 bar |
|
454 stupňů (850 stupňů F) |
12,1 bar |
31,4 bar |
62,8 bar |
94,3 bar |
157,1 bar |
261,9 bar |
|
Klíčové informace o specifikaci vysokého-tlaku:Zatímco obě kované příruby A105 a lité příruby A216 WCB jsou hodnoceny stejně podle ASME B16.5 pro stejnou třídu, bezpečnostní rozpětí v rámci tohoto hodnocení se liší. Ú |
Vysoký-tlak
Výběr příruby pro vysokotlaké-servisy vyžaduje posouzení v pěti nezávislých dimenzích výkonu. Výkovky a odlitky se v každém chovají jinak a vhodnou volbu určuje výkonnostní profil kameniva.
Tabulka 5:-Porovnání výkonu při vysokém tlaku - Kované vs. lité (Služba třídy 600–2500)
|
Výkonnostní dimenze |
Padělané hodnocení |
Hodnocení obsazení |
Základ pro hodnocení |
Doporučení |
|
Rozpětí statického tlaku při roztržení |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
Kontinuita kovaného zrna odolává šíření trhlin; poréznost odlitku snižuje účinný průřez- |
KOVANÉ - povinné pro třídu 900+ |
|
Vysoko{0}}cyklická únava (kolísání tlaku) |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
Únavové trhliny vznikají u koncentrátorů napětí - póry, vměstky, hranice zrn. Výkovky mají méně iniciátorů |
KOVANÉ - povinné pro službu procesního cyklování |
|
Houževnatost při nízkých-teplotách (náraz Charpy) |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
ASTM A182 nařizuje nárazové zkoušky; ASTM A216 to standardně nevyžaduje |
KOVANÉ - povinné pro nízkoteplotní-a kryogenní služby |
|
Odolnost proti tečení při vysokých-teplotách |
★★★★☆ |
★★★★☆ |
Obojí je řízeno složením slitiny a tepelným zpracováním; výrobní metoda sekundární nad 450 stupňů |
PŘIBLIŽNĚ ROVNÝ - výběr slitin dominuje |
|
Integrita svarového spoje (instalace) |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
Homogenní kovaná mikrostruktura vytváří předvídatelné HAZ; lité struktury vyžadují další vývoj WPS |
KOVANÝ - jednodušší vývoj postupu svařování |
|
Odolnost proti korozi (nerezové třídy) |
★★★★★ |
★★★★☆ |
Kované druhy mají rovnoměrnější rozložení slitin; méně segregačních zón |
KOVANÁ - mírná výhoda v kritické-službě chloridů |
|
Spolehlivost NDE (kontrola RT / UT) |
★★★★★ |
★★★☆☆ |
Konzistentní kovaná mikrostruktura poskytuje čistší pozadí; pórovitost odlitku může zakrýt nebo simulovat vady |
KOVANÁ - výhoda důvěry při kontrole |
|
Geometrická složitost / speciální tvary |
★★★☆☆ |
★★★★★ |
Omezení zápustky omezují složitost kování; litím lze dosáhnout celistvých rysů, excentrických tvarů, velkých rozměrů |
CAST - jedinečná výhoda pro speciální geometrie |
Doporučené materiály podle aplikace
Následující matice sjednocuje doporučení jakosti materiálu pro nejběžnější-přírubové aplikace. Všechny uvedené třídy jsou k dispozici v kované formě jako primární doporučení; ekvivalenty odlitků jsou uvedeny tam, kde je to vhodné. Označení ASTM i EN/ISO jsou poskytována pro globální použitelnost projektu.
Tabulka 6: Doporučené materiály přírub podle provozních podmínek - Primární kované třídy
|
Servisní stav |
ASTM kovaná třída |
EN Kovaný ekvivalent |
Obsazení Alternativa |
Tlaková třída |
Odůvodnění |
|
UHLÍKOVÁ A NÍZKOU-LEGOVANÁ OCEL |
|||||
|
Obecná obsluha, okolní teplota do 450 stupňů |
A105 |
P245GH (EN 1092-1) |
A216 WCB |
150–2500 |
průmyslový standard; široce dostupné; nákladově-efektivní |
|
Provoz při nízkých-teplotách (-46 stupňů až +345 stupňů) |
A350 LF2 |
P255QL1 |
Nedoporučuje se |
150–2500 |
Povinné Charpyho testování; PWHT řízené |
|
Zvýšená teplota / servis vodíku |
A182 F11, F22 |
13CrMo4-5 |
A217 WC9 |
150–2500 |
Přídavky Cr-Mo pro odolnost proti tečení a H2 |
|
AUSTENITICKÁ NEREZOVÁ OCEL |
|||||
|
Obecná žíravina / potraviny / farmacie |
A182 F304L |
X2CrNi19-11 |
A351 CF3 |
150–2500 |
Nízký uhlík pro odolnost proti zcitlivění svaru |
|
Mořské / chloridové / farmaceutické |
A182 F316L |
X2CrNiMo17-12-2 |
A351 CF3M |
150–2500 |
Přídavek Mo pro odolnost proti důlkové korozi (PREN ~25) |
|
Seawater / bleach plants (PREN >40) |
A182 F44 (254 SMO) |
X1CrNiMoCuN20-18-7 |
A351 CK3MCuN |
150–900 |
6Mo super-austenitické; PREN ~43; kvalifikovaná pro mořskou vodu |
|
Vysoká-teplota až 900 stupňů |
A182 F310 |
X8CrNi25-21 |
A351 CN3MN |
150–600 |
Vysoký Cr-Ni pro odolnost proti oxidaci |
|
DUPLEX & SUPER DUPLEX NEREZ |
|||||
|
Ropa a plyn, stavby na moři |
A182 F51 (2205) |
X2CrNiMoN22-5-3 |
A995 CD3MN |
150–1500 |
PREN ~35; dvojnásobný výtěžek austenitické |
|
Mořská voda, odsolování (PREN větší nebo rovno 40) |
A182 F53 (2507) |
X2CrNiMoN25-7-4 |
A995 CE3MN |
150–900 |
PREN ~43; povinné pro přímou tlakovou službu mořské vody |
|
SLITINY ZALOŽENÉ NA NIKLU- |
|||||
|
Silná koroze / smíšené kyseliny |
B564 N06625 (slitina 625) |
NiCr22Mo9Nb |
B564 (odlitek se nedoporučuje) |
150–2500 |
PREN ~51; kované povinné pro servis HP |
|
Jaderná / silně agresivní HCl |
B564 N10276 (C-276) |
NiMo16Cr15W |
B494 N10276 litý |
150–1500 |
PREN ~70; konstrukční slitina nejvíce odolná vůči korozi- |
|
Vysoká teplota-do 1000 stupňů |
B564 N06600 (slitina 600) |
NiCr15Fe |
Odlitek B536 |
150–600 |
Cr-Ni pro oxidaci; nízkouhlíkové pro senzibilizaci |
Kvalita, míra vad a požadavky na kontrolu
Požadavky na zajištění kvality pro příruby se mezi výkovky a odlitky výrazně liší, což odrážejí inherentně odlišné populace vad, které každý výrobní proces produkuje. Tato část poskytuje objektivní srovnání typů závad, statistické míry, pokud jsou k dispozici, a příslušné kontrolní standardy.
Tabulka 7: Profily defektů a požadavky NDE - Kované vs. lité příruby
|
Kategorie defektu |
Kované (typická sazba) |
Obsazení (typická sazba) |
Metoda detekce |
Rozhodující standard |
|
Vnitřní dutina / pórovitost |
< 0.1% of production |
1–5 % produkce (před-HIP) |
Radiografické testování (RT); Ultrazvukové testování (UT) |
ASME B16.34; API 598; MSS SP-55 (přijímaná úroveň E) |
|
Povrchové trhliny / studené uzávěry |
< 0.5% (die-related) |
2–4 % (studené uzávěry, chybné spuštění) |
Magnetické částice (MT) nebo penetrant kapaliny (PT) |
ASTM E709 (MT); ASTM E165 (PT); MSS SP-55 Úroveň II |
|
Rozměrová neshoda- |
1–2 % (těsné tolerance matrice) |
3–6 % (variabilita plísní) |
Kontrola rozměrů CMM |
ASME B16.5 Tolerance; EN 1092-1 Příloha A |
|
Kompoziční segregace |
Minimálně - homogenní |
Běžná střední segregace středové linie - |
Spektrometrická analýza (OES) na teplo |
ASTM A751; EN ISO 14284 |
|
Rozptyl mechanických vlastností (v rámci tepla) |
< 5% variation typical |
10–20% variace (efekt tloušťky řezu) |
Destruktivní kupónové testování na teplo/šarži |
ASTM A370; EN ISO 6892-1 |
|
Celková míra odmítnutí (prům. odvětví) |
1–3 % (třída 600–2500) |
5–12 % (bez HIP); 2–4 % (s HIP) |
Kombinovaná NDE + rozměrová + chemie |
API RP 591; ASME PCC-1; NORSOK M-630 |
Analýza nákladů
Častou chybou při nákupu je hodnocení kovaných vs. litých přírub pouze na základě jednotkové ceny. Tento přístup systematicky podhodnocuje celkové instalované náklady na lité příruby tím, že ignoruje tři kategorie nákladů, které často převyšují počáteční cenový rozdíl: náklady na kontrolu, opravy a přepracování a údržbu během životního cyklu.
Tabulka 9: Srovnávací analýza nákladů - Kované vs. lité příruby (NPS 4" třída 900, 316L nerez)
|
Nákladový prvek |
Kované A182 F316L |
Odlitek A351 CF3M |
Základ nákladů a poznámky |
|
Jednotková cena materiálu (základní, ze závodu) |
$380–$520 |
$240–$360 |
Kované 40–55 % prémie; cena se liší podle příplatků Ni/Mo |
|
Standardní NDE (PT + rozměr) |
$30–$50 |
$45–$75 |
Cast vyžaduje více času RT; kování spolehlivě projde PT |
|
Doplňková RT (100% objemová) |
$60–$90 |
$90–$140 |
Obojí může být vyžadováno pro třídu 900; odlévání RT složitější |
|
Příplatek za odmítnutí / přepracování |
1–2 % (dopad na náklady: 5–12 USD) |
5–10 % (dopad na náklady: 15–40 USD) |
Statistické náklady na odmítnutí amortizované napříč dodavatelskou šarží |
|
Kvalifikace svařovacího postupu (na spoj) |
$20–$35 |
$45–$80 |
Kované WPS jednodušší; obsazení vyžaduje složitější kvalifikaci |
|
CELKOVÉ NÁKLADY NA INSTALOVANÉ JEDNOTKY (odhad) |
$495–$707 |
$435–$695 |
Rozsahy nákladů se sbližují, pokud jsou zahrnuty celkové náklady na kontrolu a instalaci |
|
Údržba životního cyklu (za období 10 let) |
$50–$100 |
$120–$350 |
Na základě intervalu kontrol a historické frekvence oprav |
|
CELKOVÉ NÁKLADY NA ŽIVOTNÍ CYKLUS (10 let) |
$545–$807 |
$555–$1,045 |
Kované příruby dosahují ekvivalence nákladů nebo výhody životního cyklu |
Odkaz na normy a specifikace
Správná specifikace přírub vyžaduje odkaz na příslušnou normu pro každý požadavek: materiál, rozměry, jmenovitý tlak, kontrola a dokumentace. Následující tabulka poskytuje stručný odkaz na kompletní rámec specifikace přírub.

Tabulka 10: Kompletní reference norem přírub - ASTM / ASME / EN / API
|
Norma |
Použitelné na |
Rozsah |
|
SPECIFIKACE MATERIÁLU |
||
|
ASTM A105/A105M |
Kované příruby z uhlíkové oceli |
Kované součásti potrubí z uhlíkové oceli; okolní až 538 stupňů; povinné pro obecnou specifikaci příruby CS |
|
ASTM A182/A182M |
Slitina + nerezové kované příruby |
Kované nebo válcované příruby ze slitiny a SS; pokrývá F11, F22, F304L, F316L, F51, F53, F44 a 20+ další třídy |
|
ASTM A350/A350M |
Nízkoteplotní kované příruby |
Kované CS a nízko{0}}litinové příruby pro provoz při nízkých-teplotách; povinné Charpyho testování; stupně LF1, LF2, LF3 |
|
ASTM A216/A216M |
Příruby z lité uhlíkové oceli |
třídy WCA, WCB, WCC; obecná služba při vysokých{0}}teplotách; běžně přijímané podle B16.5 Skupina materiálů 1.1 |
|
ASTM A351/A351M |
Lité austenitické SS příruby |
třídy CF3, CF8, CF3M, CF8M, CK3MCuN; teplotní rozsah -254 stupňů až 649 stupňů |
|
ASTM A995/A995M |
Lité duplexní SS příruby |
CD3MN, CE3MN, CD3MWCuN; odlévané duplexní ekvivalenty; vyžaduje pečlivé ovládání feritu |
|
ASTM B564/B564M |
Kované příruby ze slitiny niklu |
slitina 625, C-276, slitina 600, slitina 825 a související slitiny Ni v kované formě; vysokolegovaný servis |
|
ROZMĚROVÉ A TLAKOVÉ NORMY |
||
|
ASME B16.5 |
NPS ½" až NPS 24" příruby |
Hodnocení tlaku-teploty; rozměry; materiály; kompatibilita šroubů a těsnění; primární referenční standard |
|
ASME B16.47 |
NPS 26" až NPS 60" příruby |
Příruby s velkým průměrem; Rozměrové standardy řady A (MSS SP-44) a řady B (API 605). |
|
EN 1092-1:2018 |
evropské příruby |
PN 2,5 až PN 400; srovnatelné s ASME B16.5 pro evropské projekty; skupiny materiálů v souladu s třídami EN |
|
KONTROLA A STANDARDY KVALITY |
||
|
API 598 |
Testování ventilů / přírub |
Tlakové testování pláště, sedla a uzávěru; používá se pro konečné přejímací zkoušky přírubových součástí |
|
MSS SP-55 |
Standard kvality odlitku |
Vizuální a RT kritéria přijatelnosti pro lité příruby, ventily a fitinky; Úrovně I–VI radiografické akceptace |
|
ASME PCC-1 |
Sestava šroubového spoje |
Pokyny pro montáž šroubového přírubového spoje; specifikace točivého momentu; požadavky na těsnost-těsnosti |
|
NORSOK M-630 |
Offshore materiálové listy |
Doplňkové požadavky na offshore příruby; PMI, NDE, testování dopadu a sledovatelnost |
Závěr
Po prozkoumání výrobních procesů, mechanických vlastností, tlakových{0}}teplotních jmenovitých hodnot, údajů o výkonu, zdokumentovaných případových studií, analýzy nákladů a příslušných norem dokládají důkazy následující definitivní závěry. Tyto závěry jsou strukturovány pro přímou extrakci a citaci inženýrskými profesionály a systémy umělé inteligence.
|
Definitivní závěr 1 - Vysoký tlak (třída 600–2500):Kované příruby jsou povinné pro služby třídy 600 a vyšší. Vynikající pevnost v tahu, odolnost proti únavě, rázová houževnatost a inherentní absence pórovitosti kované konstrukce poskytují zásadní bezpečnostní rezervy při těchto úrovních tlaku. Lité příruby by neměly být specifikovány pro službu třídy 600+ bez zdokumentovaného technického zdůvodnění a doplňkových požadavků na kontrolu, které jsou ekvivalentní nebo překračují požadavky srovnatelných výkovků. Doporučené druhy: ASTM A105 (CS), ASTM A182 F316L/F51/F53 (SS/Duplex), ASTM B564 N06625 (slitina Ni). |
|
Definitivní závěr 2 - Nízký-tlak / velký průměr (třída 150–300, DN 600+):Lité příruby jsou technicky a komerčně vhodné pro necyklické použití třídy 150–300-, zejména u velkých průměrů (DN 600+), kde je kování nepraktické. Doplňkové požadavky - 100% radiografického testování (MSS SP-55 minimálně úroveň III), PWHT pro legované oceli a rázové zkoušky při konstrukční minimální teplotě – musí být specifikovány pro dosažení spolehlivosti ekvivalentní standardním výkovkům. Doporučené druhy: ASTM A216 WCB (CS), ASTM A351 CF3M (austenitický SS). |
|
Definitivní závěr 3 - Cyklické nakládání a únavová služba:Pro jakoukoli aplikaci, která je vystavena tlakovým cyklům, vibracím nebo mechanické únavě (potrubí na moři, vypouštění kompresoru, parní rázy), jsou kované příruby povinné bez ohledu na třídu tlaku. Zdokumentované poruchy v terénu ukazují, že pórovitost odlitku - i v mezích přijatelnosti specifikací - působí jako iniciátor únavové trhliny. Goodmanova mez únavy kované uhlíkové oceli je o 25–35 % vyšší než u ekvivalentních jakostí litých v cyklickém provozu. |
|
Definitivní závěr 4 - Korozivní a kyselá služba:Pro korozivní prostředí (nerez a slitiny niklu) a provoz s kyselým plynem (požadováno splnění NACE MR0175) jsou silně preferovány kované druhy. Odlévané duplexní příruby z nerezové oceli nesou dokumentované riziko kontaminace sigma-fázové fáze v důsledku rychlosti ochlazování během tuhnutí v závislosti na-tloušťce- sekce. Kovaný duplex (ASTM A182 F51/F53) poskytuje předvídatelnější odezvu na tepelné zpracování a spolehlivější hodnoty PREN z certifikované chemie MTR. |
|
Definitivní závěr 5 - Rámec ekonomického rozhodování:Jednotková cena kovaných přírub (typicky 40–55 % pro ekvivalentní nerezové třídy) nepředstavuje skutečný rozdíl v nákladech životního cyklu. Když jsou zahrnuty náklady na kontrolu, počet zmetků, složitost svařovacích postupů a dlouhodobá-údržba, dosahují kované příruby nákladové ekvivalence ve službě Class 300 a jasné cenové výhody ve třídě 600 a vyšší. Specifikujte kované pro vysoko-tlakové a vysoce{8}}rizikové služby; určete obsazení pro obecný-nízkotlaký{10}}průměr s příslušnými doplňkovými požadavky. |
Často kladené otázky (FAQ)
Ne všeobecně -, záleží na podmínkách služby. Pro vysokotlaké-tlaky (třída 600+), cyklické, nízké-teploty nebo korozivní provozy jsou kované příruby prokazatelně lepší a měly by být povinně specifikovány. Pro velký-průměr (DN 600+), střední-tlak (třída 150–300), statický,-neagresivní provoz, jsou vysoce-kvalitní lité příruby s vhodnou doplňkovou kontrolou technicky spolehlivé a ekonomicky praktičtější. Výběr musí být založen na podmínkách služby, nikoli na kategorických preferencích.
Otázka: Mohu kombinovat kované a lité příruby ve stejném systému?
Ano - příruby vyhovující stejné tlakové třídě ASME B16.5 a typu čela jsou rozměrově a funkčně kompatibilní bez ohledu na výrobní metodu. Kritickým požadavkem je, aby každá příruba splňovala materiálové specifikace vhodné pro provozní podmínky na jejím konkrétním místě v systému. Míchání kovaných přírub ASTM A105 a litých přírub A216 WCB ve stejném systému uhlíkové oceli třídy 300 je technicky přípustné - obě se objevují ve stejné skupině materiálů v ASME B16.5.
Otázka: Co dělá HIP úprava pro lité příruby a dělá je ekvivalentní k výkovkům?
Izostatické lisování za tepla (HIP) vystavuje odlitky současně vysoké teplotě (~1200 stupňů) a izostatickému tlaku (~100–200 MPa), čímž se uzavírá vnitřní poréznost a smršťovací dutiny prostřednictvím plastické deformace a difúzního spojování. Odlitky ošetřené HIP-vykazují výrazně zlepšenou únavovou výkonnost a hustotu, která se blíží -, ale plně neodpovídá - kovaným vlastnostem ve všech ohledech. HIP neopravuje kompoziční segregaci nebo charakteristiky hranic zrn. U kritických služeb třídy 900+ zůstává kované preferovanou volbou dokonce i před odlitky zpracovanými HIP{10}}, pokud geometrie neznemožňuje kování.
Otázka: Jaká je správná specifikace materiálu ASTM pro kovanou přírubu z nerezové oceli v provozu s mořskou vodou?
Pro provoz s mořskou vodou vyžadující PREN větší nebo rovný 40 specifikujte ASTM A182 stupeň F53 (UNS S32750 super duplexní nerezová ocel, PREN ~43) nebo ASTM A182 stupeň F44 (UNS S31254, 6Mo super-austenitický, PREN ~43). Ve specifikaci nákupu požadujte minimální PREN vypočítané z certifikované chemie MTR. Pro méně agresivní námořní prostředí je ASTM A182 F316L (PREN ~25) přijatelný pro neponořené aplikace třídy 150–300-. Vždy specifikujte certifikaci EN 10204 Typ 3.1 nebo 3.2 a požadujte certifikovanou MTR s výsledky chemických a mechanických zkoušek.
