Srovnání stabilizované nerezové oceli 321 vs 347 pro vysokoteplotní-servis

Jun 05, 2026

Zanechat vzkaz

Zavedení

 

Když jsou austenitické nerezové oceli (např. 304 nebo 316) vystaveny teplotám mezi425 stupňů a 870 stupňůpo delší dobu se karbidy chrómu srážejí na hranicích zrn - fenomén zvanýsenzibilizace. To ochuzuje oblasti na hranicích zrn o chrom a ničí odolnost proti korozi.

 

Stabilizované třídy tento problém řešípřidáním silného karbidotvorného prvku (titan v 321, niob v 347), který „uzamkne“ uhlík před tím, než se mohou tvořit karbidy chrómu. Výsledek: materiál si zachovává odolnost proti korozi i po svařování nebo dlouhodobém vystavení vysokým teplotám.

Představte si to takto: pokud je 304 obyčejný zámek, 321 a 347 jsou zámky s extra závorou, která se nezasekne ani po letech používání.

 

321 vs 347 Stainless Steel

 

Proč srovnávat 321 a 347 konkrétně?Oba jsou austenitické stabilizované třídy specifikované v ASME, oddíl VIII, ASTM A240 a EN 10088. Jsou to dvě nejběžnější volby pro vysokoteplotní provoz v rafineriích, petrochemických závodech, elektrárnách a výfukových systémech letadel. Přesto se liší jemnými, ale kritickými způsoby, které ovlivňují náklady na materiál, spolehlivost svarů a dlouhodobou integritu.

 

Sečteno a podtrženo -Pokud vaše zařízení pracuje pod úhlem nad 500 stupňů a bude svařováno v terénu, je volba mezi 321 a 347 jedním z nejdůslednějších materiálových rozhodnutí, které učiníte.

 

Chemické složení

 

Obě třídy jsou postaveny na stejném základu 18‑Cr / 10‑Ni jako 304. Klíčovým rozdílem jestabilizační prvek: 321 používá titan (Ti); 347 používá niob (Nb, nazývaný také kolumbium).

 

Tabulka:Tabulka 1 - Porovnání chemického složení (Zdroj: ASTM A240 / A240M‑24)

 

Prvek (hmotn. %)

321/321H (UNS S32100)

347/347H (UNS S34700)

Význam

uhlík (C)

Menší nebo rovno 0,08 (H: 0,04–0,10)

Menší nebo rovno 0,08 (H: 0,04–0,10)

Vyšší C=vyšší pevnost při tečení

Chrom (Cr)

17.0–19.0

17.0–19.0

Odolnost proti korozi + oxidaci

nikl (Ni)

9.0–12.0

9.0–13.0

Stabilita austenitu + houževnatost

titan (Ti)

Větší nebo rovno 5×C (min 0,20)

-

Stabilizátor (pouze 321)

niob (Nb)

-

Větší nebo rovno 10×C (min 0,32)

Stabilizátor (pouze 347)

mangan (Mn)

Menší nebo rovno 2,00

Menší nebo rovno 2,00

Deoxidátor

křemík (Si)

Menší nebo rovno 0,75

Menší nebo rovno 0,75

Vysoká teplota oxidace

fosfor (P)

Menší nebo rovno 0,045

Menší nebo rovno 0,045

Nečistota (udržujte nízkou)

síra (S)

Menší nebo rovno 0,030

Menší nebo rovno 0,030

Nečistota (udržujte nízkou)

dusík (N)

Menší nebo rovno 0,10

Menší nebo rovno 0,10

Posiluje, ale opravuje C

 

Zdroj: ASTM A240 / A240M‑24: Standardní specifikace pro chromové a chrom-niklové nerezové plechy, plechy a pásy pro tlakové nádoby a pro obecné aplikace.

 

Proč Ti nebo Nb - a ne jen „nízkouhlíkové“?

 

You might ask: "Why not just use 304L (extra‑low carbon)?" The answer: at high temperatures (>500 stupňů), dokonce i 304L se při dlouhodobém provozu nakonec senzibilizuje.Stabilizace je trvalá.Ti a Nb tvoří karbidy, které jsou stabilnější než karbidy chrómu, takže uhlík není nikdy k dispozici pro reakci s chrómem.

 

Titan vs. niob

 

Titan (v 321)je levnějšía o něco snadněji se obrábí. niob (v 347)je stabilnější ve svarovém oblouku(ne"spaluje") a tvoří teplotně stabilnější karbidy, které odolávají "přestárnutí" během dlouhého provozu.

 

Klíčové s sebou -Nb v 347 tvoří NbC (karbid niobu), který zůstává jemně rozptýlený až do ~900 stupňů. TiC v 321 se může při přehřátí rozpustit a znovu vysrážet jako karbid chrómu -, což je jemné, ale reálné riziko při dlouhodobém provozu nad 650 stupňů.

 

Mechanické vlastnosti při pokojové teplotě

 

Vlastnosti 321 a 347 při pokojové teplotě jsou totožné, protože jejich základní matrice je stejný austenit 18‑Cr / 10‑Ni. Stabilizační prvky (Ti, Nb) mají při okolní teplotě minimální vliv.

 

Tabulka:Tabulka 2 - Mechanické vlastnosti při pokojové teplotě (Zdroj: ASTM A240‑24; Outokumpu 2024)

 

Vlastnictví

321 (žíhaný)

347 (žíhaný)

Testovací standard

Pevnost v tahu (MPa)

515–730

515–655

ASTM A240

Mez kluzu @ 0,2 % (MPa)

Větší nebo rovno 205

Větší nebo rovno 205

ASTM A240

Prodloužení v 50 mm (%)

Větší nebo rovno 40

Větší nebo rovno 40

ASTM A240

Tvrdost (Brinell, HB)

Menší nebo rovno 217

Menší nebo rovno 217

ASTM A240

Tvrdost (Rockwell B)

Menší nebo rovno 95

Menší nebo rovno 95

ASTM E18

Rázová houževnatost @ -196 stupňů (J)

Větší nebo rovno 32

Větší nebo rovno 32

ASTM A370

Elastický modul (GPa)

193

193

-

Poissonův poměr

0.29

0.29

-

 

Zdroj: Outokumpu: Stainless Steel Handbook - Vlastnosti při zvýšených teplotách (2024).

 

Co to znamená pro design:Pro potrubí nebo zařízení s okolní teplotou jsou 321 a 347 mechanicky zaměnitelné. Na výběru záleží pouze tehdy, když teplota překročí ~400 stupňů nebo je vyžadováno svařování.

 

Výkon při vysoké teplotě

 

Toto je nejdůležitější část tohoto článku.Před výběrem materiálu pro jakékoli vysokoteplotní aplikace si jej pečlivě přečtěte.

 

Odolnost proti oxidaci (maximální provozní teplota)

 

Oba druhy tvoří na vzduchu ochrannou stupnici Cr₂O₃ až do ~870 stupňů. Nad tím dochází k odlupování vodního kamene a zrychlení oxidace.347 má mírný okrajprotože mikrostruktura stabilizovaná Nb je po dlouhé expozici odolnější vůči oxidaci na hranicích zrn.

 

Tabulka:Tabulka 3 - Pokyny pro vysokoteplotní oxidaci (Zdroj: Nickel Institute Publication 9004; ATI 321/347 Datasheet 2025)

 

Teplota (stupně)

321 - Míra oxidace

347 - Míra oxidace

Doporučení

Menší nebo rovno 650

Zanedbatelný

Zanedbatelný

Buď stupeň

650–800

< 0.1 mm/year

< 0.1 mm/year

Buď stupeň

800–900

0,1–0,5 mm/rok

0,08–0,4 mm/rok

347 preferred for >10letá životnost

900–950

>0,5 mm/rok (lokalizováno)

0,4–0,6 mm/rok

pouze 347; omezit na<5 years

> 950

Nedoporučuje se

Nedoporučuje se

Použijte 310S nebo RA253MA

 

Zdroj: Nickel Institute: High-Temperature Characteristics of Stainless Steels (Publikace 9004, 2023). Technický list ATI (Allegheny Technologies) 321/347/348 (2025).

 

Síla tečení a namáhání při protržení

 

Creep jetichý zabijákvysokoteplotního zařízení: trubka, která funguje pouze na 40 % své meze kluzu při pokojové teplotě, může stále prasknout po 100 000 hodinách (≈11,4 let) kvůli tečení.

 

Analogie pro studenty středních škol: tečení je jako plastové pravítko, které se nechá přes noc ohnout nad stolem -, nepraskne, ale nikdy se nevrátí do rovné polohy. Při vysokých teplotách dělá kov totéž, ale při zatížení.

 

Tabulka:Tabulka 4 - Povolené napětí ASME a odhadovaná mez pevnosti při tečení 100 000 hodin (Zdroj: ASME Section II‑D 2023; data o tečení na tubingchina.com 2024)

 

Temp.

Designový stres (321)

Designový stres (347)

Napětí při prasknutí 100 000 hodin (321)

Napětí při prasknutí 100 000 hodin (347)

500 stupňů (932 stupňů F)

117 MPa

117 MPa

~95 MPa

~100 MPa

550 stupňů (1022 stupňů F)

105 MPa

107 MPa

~65 MPa

~72 MPa

600 stupňů (1112 stupňů F)

52 MPa

55 MPa

~38 MPa

~44 MPa

650 stupňů (1202 stupňů F)

32 MPa

35 MPa

~20 MPa

~25 MPa

700 stupňů (1292 stupňů F)

18 MPa

21 MPa

~10 MPa

~13 MPa

750 stupňů (1382 stupňů F)

10 MPa

12 MPa

~ 5 MPa

~ 7 MPa

 

Zdroj: ASME Boiler & Pressure Vessel Code, Section II‑D (vydání 2023). Křivky tečení: TubingChina.com - TP321/347 Mechanical Properties (2024).

 

Záludný závěr -Při 600-700 stupních,ocel 347 poskytuje o 10–20 % vyšší dovolené napětí než 321 podle kódu ASME. U nové konvekční sekce pece navržené pro 20letou životnost to může snížit tloušťku stěny trubky o ~1–2 mm -, čímž se šetří hmotnost a náklady.

 

Tepelné stárnutí a křehnutí ve fázi sigma

 

Dlouhé vystavení austenitických nerezových ocelí teplotě 500–850 stupňů může vysrážetfáze sigma(tvrdá, křehká intermetalická látka). 321 obecně jeméně náchylnéto sigma formation because Ti restricts chromium mobility. 347, with higher Cr and Nb, has a slightly higher risk - but this is only a concern for very long exposures (>50 000 h) nad 650 stupňů .

 

Tabulka:Tabulka 5 - Porovnání rizik tepelného stárnutí (Zdroj: NACE MR0103; ASM Handbook Vol. 13C 2023)

 

Rizikový faktor

321

347

Zmírnění

Sigma fáze (650 stupňů, 10 000 h)

Nízký

Mírný

Kontrola %Ni < 11; použijte 321H

Carbide coarsening (>700 stupňů)

Mírný

Nízký

Použijte stabilizovanou třídu H

Rázová houževnatost po stárnutí

Lépe zachováno

Mírně nižší

Zadejte Charpyho testování

 

Zdroj: NACE MR0103/ISO 15156 - Kovy pro použití v prostředích obsahujících H₂S. Příručka ASM, svazek. 13C: Koroze ve specifických odvětvích (2023).

 

Vlastnosti svařování

 

Pokud si z tohoto článku pamatujete pouze jednu věc, pamatujte si toto:321 je těžší svařit správně než 347 - ne proto, že základní kov je obtížný, ale proto,titan se přes svařovací oblouk nepřenáší.

 

321 vs 347 Stainless Steel Welding Characteristics

 

Problém vyhoření titanu

 

Když svaříte 321 s výplní Ti-ložisek (ER321), ztratí se v oblouku až 50–70 % titanu.Výsledek:svarový návar již není správně stabilizován a tepelně ovlivněná zóna (HAZ) může být během provozu senzibilizována.

 

Analogie: je to jako zkoušet natírat plot během bouřky - titan se „smyje“, než stihne svou práci.

 

Doporučený postup svařování -I když je základní kov 321, VĚTŠINA VÝROBCŮ POUŽÍVÁ VÝPLŇOVÝ KOV ER347 (s niobovým ložiskem). Nb v ER347 dokonale stabilizuje jak 321, tak 347 obecné kovy. Sekce IX API 582 a ASME BPVC tuto praxi schvalují.

 

Souhrn spotřebního materiálu pro svařování

 

Tabulka:Tabulka 6 - Výběr spotřebního materiálu pro svařování (Zdroj: AWS A5.4 / A5.9; API 582 2024)

 

Základní kov

Doporučená výplň (SMAW)

Doporučená výplň (GTAW/GMAW)

Proč

321

E347‑XX

ER347

Ti shoří; Nb stabilizuje svar

321H

E347‑XX

ER347

Stejný důvod; Třída H pro tečení

347

E347‑XX

ER347

Nb přenáší perfektně

347H

E347‑XX

ER347

Třída H pro vysoké teploty. pevnost

321 svařeno na 347

E347‑XX

ER347

Společný jmenovatel=Pozn

 

Tepelné zpracování po svařování (PWHT)

 

Ani 321, ani 347vyžaduje PWHT to restore corrosion resistance (that's the whole point of stabilization). However, stress‑relief PWHT may still be needed for: • Thick‑walled pressure vessels (ASME requires it >38 mm s určitými výjimkami) • Zařízení v provozu s žíravinou nebo kyselinou polythionovou • Kryogenní provoz (pro zajištění houževnatosti)

 

Tabulka:Tabulka 7 - Pokyny pro PWHT (Zdroj: ASME BPVC Section VIII Div.1 UCS-56)

 

Stav

321 PWHT

347 PWHT

Poznámka

Po svařování (pole)

Není vyžadováno

Není vyžadováno

Stabilizované stupně

Úleva od stresu (ASME VIII)

600–700 stupňů, 1 h/palec

600–700 stupňů, 1 h/palec

Volitelné pro korozi

Riziko senzibilizace z PWHT

Nízký

Spodní

347 shovívavější

 

Fyzikální vlastnosti - Hustota, tepelná roztažnost, vodivost

 

321 a 347 mají téměř totožné fyzikální vlastnosti, protože jejich základní složení je stejné. Malé rozdíly pocházejí z atomové hmotnosti Ti vs. Nb.

 

Tabulka:Tabulka 8 - Porovnání fyzikálních vlastností (Zdroj: ASM Handbook Vol. 1; Outokumpu 2024)

 

Vlastnictví

321

347

Proč na tom záleží

Hustota (kg/m³)

7930

7960

Výpočty hmotnosti

Tepelná roztažnost (μm/m· stupeň, 0–500 stupňů)

16.5

16.5

Namáhání potrubí tepelným růstem

Tepelná vodivost (W/m·K, 100 stupňů)

16.3

16.3

Zařízení pro přenos tepla

Tepelná vodivost (W/m·K, 500 stupňů)

21.5

21.5

-

Elektrický odpor (μΩ·m, 20 stupňů)

0.72

0.73

-

Magnetický?

Ne (austenitické)

Ne (austenitické)

Kontrola PM sledovače

Rozsah tání (stupeň)

1400–1425

1400–1425

Předehřev svařování

 

Odolnost proti korozi

 

Obě třídy odolávají většině korozivních médií, stejně jako 304. Stabilizace hlavně chránímezikrystalová koroze(IGC) po svařování. Zde je jejich srovnání v konkrétních prostředích.

 

Tabulka:Tabulka 9 - Odolnost proti korozi ve vybraných prostředích (Zdroj: NACE MR0103; Tabulky koroze Outokumpu 2024)

 

Prostředí

321

347

Vítěz

Mezikrystalová koroze (svařovaná)

dobrý (Ti)

Lepší (Nb)

347

Kyselina polythionová (odstávky rafinérií)

Přijatelný

Vynikající

347 (API 571)

Chlorid SCC (méně než nebo rovný 60 stupňům)

Odolává

Odolává

Oba (stejně jako 304)

Chloride SCC (>60 stupňů)

Chudý

Chudý

Použijte 2205 duplex

Kyselina dusičná (HNO3)

Vynikající

Vynikající

Obě

Kyselina sírová (H2SO4, zředěná)

Veletrh

Veletrh

Použijte slitinu 20

žíravina (NaOH, < 50 %)

Dobré na 250 stupňů

Dobré na 250 stupňů

Obě

Atmosférická koroze

Dobrý

Dobrý

Obě

 

Korozní praskání kyselinou polythionovou (PASCC)

 

Když je rafinérský hydroprocesor odstaven a vystaven působení vzduchu, sloučeniny síry na povrchu oceli reagují s vlhkostí za vznikupolythionová kyselina(H2S406). Tato kyselina způsobuje rychlé mezikrystalové praskání u citlivých nerezových ocelí.

 

API 571 (mechanismy poškození)výslovně podporuje 347 (nikoli 321) pro tuto službu. Stabilizace Nb poskytuje spolehlivější odolnost vůči PASCC během odstávek.

 

Doporučení pro rafinerii -Pokud vaše zařízení uvidí službu hydrozpracování, reformování nebo hydrokrakování, - URČTE 347 (nebo 347H). Použití 321 zde je přijatelná, ale riskantnější alternativa.

 

Analýza nákladů

 

Tabulka:Tabulka 12 - Srovnání nákladů (reference trhu z roku 2025, zdroj bývalých závodů v Číně) (Zdroj: interní nákladový benchmark JN Alloy 2025; ceník Sandmeyer Steel 2025)

 

Nákladový prvek

321

347

Rozdíl

Základní materiál (deska, $/kg)

$3.20–3.80

$3.50–4.20

347 +9–10%

Bezešvé potrubí 4" Sch 40 ($/m)

$85–105

$95–120

347 +12%

Svařovaná trubka ($/m)

$55–70

$62–78

347 +10%

Svařovací materiál ($/kg)

ER347: 18–22 USD

ER347: 18–22 USD

Stejné (použijte ER347)

Cena obrábění (index)

100 (základní hodnota)

105–110

347 o něco těžší

Montážní práce

Stejný

Stejný

-

Očekávané prodloužení životnosti (roky)

-

+3 až +8 r

Vysoká teplota servis

Riziko neplánovaného vypnutí

Mírný

Nízký

347 nižší riziko

 

Statistiky nákladů životního cyklu (LCC).

 

Pro typický projekt ohřívače rafinérie (500 m 6" trubky, 650 stupňů): •321 materiálnáklady: ~68 000 $ • 347 materiálové náklady: ~ 76 000 $ (+ 8 000 $) • Riziko neplánovaného odstavení s 321: odhadem 2–5 milionů $ na událost • Snížení pravděpodobnosti s 347: ~60–80 % →Očekávaná hodnota použití investice ve výši 347=8 000 USD oproti snížení rizika o 1,2–4 miliony USD.

 

Odhad ceny -Cena za materiál za 347 je zanedbatelná ve srovnání s finančním rizikem selhání. Pro jakýkoli projekt, kde náklady na prostoje přesahují 100 000 USD, je ekonomicky racionální volba 347 - nikoli 321.

 

Často kladené otázky (FAQ)

 
Q1: Mohu používat 321 a 347 zaměnitelně?

A: Pro nesvařované aplikace při okolní teplotě - ano.Pro jakoukoli vysokoteplotní nebo svařovanou aplikaci - ne. 347 poskytuje lepší pevnost při tečení a stabilitu svaru-HAZ. Konkrétní návrhovou teplotu vždy konzultujte s ASME B31.3 nebo Sekcí VIII.

 

Otázka 2: Proč výrobci vždy doporučují výplň ER347 i pro 321?

A: Protože titan se přes svařovací oblouk nepřenáší spolehlivě.Ti shoří a svar zůstane nestabilizovaný. ER347 (niobové ložisko) dokonale přenáší a stabilizuje jak 321, tak 347 obecné kovy. Jedná se o standardní průmyslovou praxi (AWS A5.4).

 

Q3: Jaká je maximální provozní teplota pro 321 a 347?

A: Přerušovaná služba:až 870 stupňů (321) / 900 stupňů (347).Nepřetržitý servis:limit to 750°C for long design life (>20 let). Nad 800 stupňů zvažte použití 310S nebo RA253MA (vysokoteplotní slitiny).

 

Q4: Je 347 vždy lepší než 321 pro vysokoteplotní provoz?

A: Žádný.Pro letecké výfukové plyny (cyklické 400–750 stupňů, řízené vibracemi) je často preferován 321, protože se snáze tvaruje, obrábí a je o ~0,4 % lehčí. Pro rafinerii / petrochemii (stále 600–800 stupňů) je lepší 347.

 

Q5: Co znamená stupeň "H" (321H / 347H)?

A: "H"=Vysoký obsah uhlíku(0,04–0,10 %, vs. méně než nebo rovno 0,08 % pro non-H stupeň). Vyšší uhlík zvyšuje pevnost při tečení při vysokých teplotách. Pro jakoukoli službu nad 550 stupňů,vždy specifikujte třídu H(321H nebo 347H).

 

Q6: Lze 321 nebo 347 používat v prostředích obsahujících chloridy při vysoké teplotě?

A: Žádný.Stejně jako všechny austenitické oceli řady 300 jsou i oceli 321 a 347 náchylné k chloridovému koroznímu praskání (Cl-SCC) nad ~60 stupňů. Pro vysokoteplotní provoz s obsahem chloridů použijte duplex 2205 nebo superaustenitický 254 SMO.

 

Q7: Přijímá ASME 347 pro konstrukci tlakových nádob?

A: Ano.347 a 347H jsou uvedeny v ASME sekci II-D s povoleným napětím do 900 stupňů F (482 stupňů) as extrapolací až do ~1200 stupňů F (650 stupňů). Návrhové tabulky sekce VIII Div.1 zahrnují oba stupně.

 

Q8: Jak zjistím, zda je kus trubky v poli 321 nebo 347?

A: PMI (pozitivní identifikace materiálu)použití rentgenové fluorescence (XRF) je jedinou spolehlivou metodou. Ti (titan) je jasně detekovatelný XRF. Nb (niob) je také detekovatelný, ale může vyžadovat citlivější přístroj. Vizuální identifikace není možná - oba stupně vypadají stejně.

 

Odeslat dotaz
Pojď k nám
A spusťte své RFQS hned.
Kontaktujte nás