Fitinky pro přivařování na tupo vs. nástrčné svary: Kritéria výběru

Jun 03, 2026

Zanechat vzkaz

Tvarovky na tupo jsou zkosené-koncové tvarovky přivařené k okraji-k{2}}okraji s trubkou, čímž se vytváří trvalý, hladký-průtokový spoj ideální pro vysoko-tlaké a vysokoteplotní-systémy (vyšší třídy 600, NPS 2+). Tvarovky s hrdlovým svarem mají objímku (prohlubeň), do které se připojuje trubka, vyžadující koutový svar pouze na vnější straně, takže se rychleji instalují a jsou ideální pro potrubí malého -průměru (NPS 2 a nižší) a střední-tlak. Výběr závisí na pěti klíčových faktorech: velikosti potrubí, tlakové třídě, provozu kapaliny, požadavcích na kontrolu a ceně.

 

Buttweld Vs Socket Weld Fittings

 

Tvarovky spojují, přesměrovávají nebo utěsňují části potrubí. Dvěma nejběžnějšími metodami trvalého připojení jsou svařování na tupo (BW) a svarové spoje (SW). Výběr špatného typu armatury může vést k netěsnostem, vadám svarů, předčasné korozi nebo zbytečným nákladům. Tento článek poskytuje komplexní srovnání-založené na datech, které inženýrům, týmům pro nákup a projektovým manažerům pomůže pokaždé vybrat ten správný.

 

Co jsou tvarovky pro přivařování na tupo a nástrčné svary?

 

Armatury na tupo (BW)

 

Tvarovka na tupo má zkosené konce, které lícují přímo se zkosenými konci trubky. Trubka a tvarovka jsou svařeny dohromady-k-hranu pomocí svaru plné-drážky. To vytváří spoj, kde vnitřní průměr (ID) trubky a tvarovky jsou v podstatě stejné, což vytváří hladkou, nepřerušovanou dráhu toku.

 

Jak Buttweld funguje:Úkos trubky + Úkos tvarovky=Drážkový svar (plný průvar). Svarový kov vyplňuje V-drážku mezi dvěma zkosenými plochami a vytváří spoj, který je stejně pevný jako základní trubka. Vnitřní povrch je hladký, bez štěrbin, ramen nebo mezer.

 

Mezi běžné typy kování na tupo patří:

 

  • Lokty: 45° a 90° (dlouhý rádius LR a krátký rádius SR)
  • Odpaliště: Rovná odpaliště a redukční odpaliště
  • Redukce: Soustředné a excentrické
  • Uzávěry: Uzávěry konců trubek
  • Čelní konce: Pro systémy s přepážkami-spojů

 

Socket Weld Fittings (SW)

 

Hrdlová přivařovací tvarovka má zapuštěné hrdlo (límec), do kterého se vkládá trubka. Trubka dosedá na osazení uvnitř hrdla a kolem vnější strany spoje hrdla - je aplikován koutový svar. Na rozdíl od tupého svaru neproniká stěnou trubky; jedná se o jediný koutový svar na vnější straně.

 

Jak Socket Weld funguje:Trubka se vloží do vybrání pro hrdlo (hloubka=průměr trubky cca), poté se na vnější straně aplikuje koutový svar. Vnitřní osazení vytváří malou mezeru (0,5-1,5 mm dilatační mezeru), která se přizpůsobuje tepelné roztažnosti, ale může zachycovat tekutiny.

 

Mezi běžné typy nástrčných svarových fitinků patří:

 

  • Svařovací kolena: 45 stupňů a 90 stupňů
  • T-kusy pro přivařování: Rovné a redukční
  • Hrdlové svarové spojky: Plné a poloviční spojky
  • Krytky na přivařování
  • Křížové a boční (45°) tvarovky s hrdlovým svarem

 

Tupé=zkosené konce, plný-pronikající drážkový svar, hladký vnitřní tok, vhodné pro všechny velikosti a vysoký tlak. Hrdlový svar=zapuštěná objímka, pouze vnější koutový svar, vnitřní osazení a mezera, vhodné pro malý otvor (NPS 2 a nižší) a mírný tlak.

 

Buttweld vs Socket Weld: Komplexní srovnání

 

Parametr

Armatury na tupo (BW)

Socket Weld Fittings (SW)

Typ svaru

Plně pronikající drážkový svar

Vnější koutový svar (jednoduchý)

Společná příprava

Trubka i tvarovka zkosené (30-37,5 stupňů)

Trubka čtvercový-řez; armatura má předem-vytvarovanou objímku

Penetrace svaru

Plná tloušťka stěny (100 %)

Částečné (hloubka koutového svaru=1.0-1.5 x stěna trubky)

Vnitřní tok

Hladké, ničím nerušené ID

Rameno a mezera 0,5-1,5 mm způsobují turbulence

Hodnocení tlaku

Plné potrubí (třída 150-2500)

Třída 150–1500 (typicky omezená na třídu 600 max. pro SW)

Rozsah velikostí

NPS 1/2 až NPS 48+

NPS 1/8 až NPS 4 (standardní); NPS 2 a nižší (preferováno ASME B31.3)

Riziko koroze v kloubu

Minimální (hladké ID, žádná štěrbina)

Střední (mezera zachycuje kapalinu, riziko štěrbinové koroze)

Radiografické testování

Ano (možné plné RT)

Ne (koutový svar nelze spolehlivě RT'd)

Metoda NDT

RT, UT, MT, PT všechny použitelné

Pouze MT nebo PT (povrchové metody); UT omezeno

Vyžaduje se svařovací dovednost

Vysoká (drážkový svar, polohové svařování)

Střední (koutový svar, vyrovnání hrdla)

Přizpůsobit-toleranci

Přísné (zarovnání do max. 1,5 mm)

Odpuštění (trubka se zasune do zásuvky)

Rychlost instalace

Pomalejší (zkosení, kořenový průchod, výplň, uzávěr)

Rychlejší (vložit trubku, jeden průchod zaoblení)

Náklady na montáž

Nižší na jednotku (méně obrábění)

Vyšší na jednotku (obrábění zásuvek)

Náklady na instalaci

Vyšší (více svařovacích hodin, NDE)

Nižší (méně svařovacích hodin, jednodušší NDE)

Tepelná expanze

Bez mezery (tuhý spoj)

0,5-1,5 mm dilatační mezera (absorbuje tepelné namáhání)

Slepá-služba

Vhodný

Vyhněte se (mezera zachycuje stojatou tekutinu)

Vibrační servis

Vynikající (plné-proniknutí spáry)

Přiměřené, ale ne preferované pro cyklické zatížení

Předvolba ASME B31.3

Všechny velikosti, všechny třídy

NPS 2 a nižší, ne-těžká cyklika

ASME B16.11 Pokrytí

Nevztahuje se (viz B16.9)

Kované nástrčné návarky (B16.11)

ASME B16.9 Pokrytí

Tupé tvarovky (B16.9)

Nevztahuje se (viz B16.11)

 

Tabulka 1: Komplexní srovnání-po-straně tvarovek pro přivařování na tupo a nástrčné svary. Zdroj: ASME B31.3-2022, ASME B16.9-2023, ASME B16.11-2022, ASME sekce IX.

 

Hodnoty tlaku a teploty

 

Buttweld and Socket Weld Fittings Pressure and Temperature Ratings

 

Porovnání tlakové třídy

 

Armatury pro přivařování na tupo i hrdlo jsou hodnoceny podle tlakové třídy (nazývané také tlaková-teplotní třída). Jejich použitelné rozsahy se však výrazně liší. Tvarovky na tupo zdědí jmenovitý tlak trubky, ke které se připojují (protože spoj je stejně silný jako trubka). Tvarovky s hrdlovým svarem jsou dimenzovány podle ASME B16.11, který definuje tlakové třídy 2000, 3000 a 6000 pro kované tvarovky.

 

Tlaková třída

Hodnocení uchycení na tupo

Hodnocení objímkového svaru (ASME B16.11)

Typická aplikace

Třída 150

K dispozici

Třída 2000 (ekvivalent)

Nízkotlaké rozvody, voda, vzduch

Třída 300

K dispozici

Třída 2000-3000

Středně{0}}tlakový proces, pára

Třída 600

K dispozici

Třída 3000 (standardní)

Rafinérský proces, uhlovodík

Třída 900

K dispozici

Třída 6000 (požadováno)

Vysokotlaký{0}}proces, výkon

Třída 1500

K dispozici

Nedoporučuje se (použijte BW)

Náročná údržba, vysokotlaký-reaktor

Třída 2500

K dispozici

Nelze použít (použijte BW)

Ultra{0}}vysokotlaká vodíková služba

 

Tabulka 2: Použitelnost tlakové třídy pro tvarovky na tupo vs. Zdroj: ASME B16.9-2023, ASME B16.11-2022, ASME B31.3-2022 Tabulka 326.1.

 

Tlakové-teplotní hodnocení podle slitiny

 

Následující tabulka ukazuje maximální přípustný pracovní tlak (MAWP) při 200 °C (392 °F) pro běžné třídy trubek z nerezové oceli a slitin niklu, porovnání tupých a hrdlových svarových spojů:

 

Třída slitiny

UNS

Specifikace potrubí

BW MAWP při 200 °C (třída 300, NPS 2)

SW MAWP při 200 °C (třída 3000, NPS 2)

BW výhoda

304/304L

S30403

A312 TP304L

14,3 bar (207 psi)

13,8 bar (200 psi)

Srovnatelný

316/316L

S31603

A312 TP316L

14,3 bar (207 psi)

13,8 bar (200 psi)

Srovnatelný

316H

S31609

A312 TP316H

14,8 bar (215 psi)

13,8 bar (200 psi)

BW +4 %

310S

S31008

A312 TP310S

14,3 bar (207 psi)

13,8 bar (200 psi)

Srovnatelný

2205 (duplexní)

S31803

A789 S31803

20,7 bar (300 psi)

18,6 bar (270 psi)

BW +11 %

2507 (Super Duplex)

S32750

A789 S32750

27,6 bar (400 psi)

22,1 bar (320 psi)

BW +25 %

C-276 (Hastelloy)

N10276

B622 N10276

22,1 bar (320 psi)

18,6 bar (270 psi)

BW +19 %

Inconel 625

N06625

B444 N06625

22,1 bar (320 psi)

18,6 bar (270 psi)

BW +19 %

Titan Gr.2

R50400

B861 R50400

13,8 bar (200 psi)

11,7 bar (170 psi)

BW +18 %

 

Tabulka 3: Porovnání MAWP při 200C, třída 300 (BW) vs. třída 3000 (SW), NPS 2. Zdroj: ASME B31.3-2022 Dodatek A, ASME B16.11-2022 Tabulka 2, specifikace ASTM A312/A229/B. Poznámka: Hodnoty jsou přibližné; skutečné hodnoty závisí na plánu tloušťky stěny. Výhoda BW se zvyšuje u slitin s vyšší pevností (duplex, nikl, titan).

 

Hlavní pozorování: Spoje na tupo zachovávají plnou pevnost-výkonných slitin (duplex, nikl, titan) lépe než spoje s hrdlovými svary. Pevnostní výhoda BW oproti SW roste s rostoucí pevností slitiny.

 

Úvahy o velikosti: Kdy velikost diktuje výběr?

 

Pokyny ASME B31.3

 

ASME B31.3 (Process Piping) poskytuje jasné vodítko pro výběr tvarovky podle velikosti potrubí:

 

Velikost potrubí (NPS)

Doporučený typ kování

Odůvodnění ASME B31.3

Výjimka/přepsání

NPS 1/8 až NPS 2

Socket Weld (preferováno)

Snazší montáž-, rychlejší instalace, úsporné

BW použijte v případě silné cyklické, RT vyžadované nebo slepé{0}} služby

NPS 2-1/2 až NPS 4

Buttweld (preferováno) nebo SW

BW se stává ekonomičtější při větších velikostech

SW přijatelný pro nekritickou službu třídy 3000-

NPS 5 až NPS 48+

Pouze na tupo

SW není dostupný nebo praktický nad NPS 4

Žádná výjimka; BW povinné

 

Tabulka 4: Výběr velikosti potrubí vs. typ armatury podle ASME B31.3-2022. Zdroj: ASME B31.3-2022, odst.. 305.1 a 308.1; Rozsah ASME B16.11-2022.

 

Proč je u malých otvorů preferován nátrubkový svar

 

U potrubí malého-průměru (NPS 2 a nižší) jsou obecně upřednostňovány hrdlové přivařovací tvarovky z těchto praktických důvodů:

 

Není nutné žádné zkosení: Trubka se jednoduše uřízne do čtverce- a vloží se do hrdla, čímž odpadá krok zkosení potřebný pro svařování na tupo.

 

Samo{0}}vyrovnání: Objímka drží trubku na místě během svařování, což eliminuje potřebu přesného vyrovnání (přiložení-).

 

Rychlejší svařování: Jediný průchod koutového svaru nahradí několik průchodů drážkového svaru (kořen, horký, výplň, uzávěr).

 

Nižší požadavky na dovednosti: Koutové svary jsou pro svářeče snazší správně provádět, zejména ve stísněných prostorách.

 

Ekonomické: Celkové náklady na instalaci (montáž + svařovací práce + NDE) jsou u hrdlového svaru s malým otvorem často nižší-.

 

Tvarovky hrdlového svaru vytvářejí vnitřní mezeru 0,5-1,5 mm mezi koncem trubky a osazením hrdla. Tato mezera může zachycovat stagnující kapalinu, což vede ke štěrbinové korozi, mikrobiologicky ovlivněné korozi (MIC) nebo koroznímu praskání pod napětím (SCC) v korozivních zařízeních. Tvarovky s hrdlovým svarem NESMÍ být používány ve slepých uličkách nebo službách se stagnujícími podmínkami.

 

Úvahy o údržbě koroze a kapalin

 

Buttweld fITTINGD Vs Socket Weld Fittings Corrosion and Fluid Service

 

Štěrbinová koroze v mezeře svaru

 

Vnitřní mezera v hrdlových svarových spojích je nejdůležitějším omezením souvisejícím s korozí-. Mezera vytváří štěrbinu, kde se korozivní kapalina může zachytit a koncentrovat, což vede k urychlené lokalizované korozi.

 

Servisní stav

Nebezpečí štěrbinové koroze

Doporučení pro montáž

Čisté, nekorozivní-kapaliny (voda, vzduch, dusík)

Nízký

SW přijatelný; BW také vhodné

Mírně korozivní (voda s nízkým{0}}Cl, zředěné kyseliny)

Mírný

SW přijatelný se správnou kontrolou mezery (max. 1,5 mm)

Středně korozivní (chlazení mořskou vodou, servis H2S)

Střední-Vysoká

preferováno BW; SW pouze pokud NPS<= 2 and gap controlled

Vysoce korozivní (HCl, H2SO4, HF, vlhký Cl2)

Vysoký

BW povinné; vyhnout se SW

Slepá{0}}ulička nebo stagnující služba (jakákoli tekutina)

Velmi vysoká

BW povinné; SW zakázán

Cyklická teplota (riziko tepelné únavy)

Mírný

preferováno BW; SW mezera pomáhá tepelnému namáhání, ale vytváří riziko koroze

žíravina (NaOH, KOH při zvýšené teplotě)

Vysoká (žíravý SCC v mezeře)

BW povinné

Riziko chloridového korozního praskání (Cl-SCC).

Vysoká (mezera koncentruje Cl-)

BW povinné pro austenitické nerezové

 

Tabulka 5: Posouzení rizika koroze štěrbiny pro mezeru ve svaru podle provozních podmínek. Zdroj: NACE SP0472-2023, API RP 571-2020, ASME B31.3-2022 odstavec. 323.2.

 

Dopad na vysoce{0}}výkonné slitiny

 

U slitin niklu a duplexních nerezových ocelí je vnitřní mezera v hrdlových svarových fitincích obzvláště problematická, protože tyto materiály jsou často vybírány přesně pro korozivní prostředí, kde jsou štěrbiny nejvíce škodlivé:

 

Slitina

Primární odolnost proti korozi

Gap Risk

Doporučení pro montáž

304/316L

Obecná koroze, mírná Cl- prostředí

Střední (prohlubně v mezeře)

SW OK pro utility; BW pro proces

2205 Duplex

Důlková koroze, H2S

Vysoká (Cl- se koncentruje v mezeře)

preferováno BW; SW pouze NPS<= 2

2507 Super Duplex

Silný chlorid, mořská voda

Velmi vysoká (štěrbinová koroze)

BW povinné

Hastelloy C-276/C-22

HCl, H2SO4, Cl2, směsné kyseliny

Velmi vysoká (koncentruje se v mezeře)

BW povinné

Inconel 625

Mořská voda, H2S, kys

Velmi vysoká (štěrbinová koroze)

BW povinné

Titan Gr.2/Gr.7

Mořská voda, HCl, oxidační kyseliny

Velmi vysoká (štěrbinová koroze Ti)

BW povinné

 

Tabulka 6: Vliv mezery ve svaru na vysoce výkonné-litiny. Zdroj: Haynes International Corrosion Data, NACE MR0175/ISO 15156, API RP 571-2020.

 

Odpověď:Pro slitiny niklu (Hastelloy, Inconel), super duplex a titan: vždy používejte tvarovky pro přivařování. Vnitřní mezera v hrdlových svarových fitincích vytváří štěrbinu, která koncentruje korozivní kapaliny, čímž se ruší samotná odolnost proti korozi, pro kterou jsou tyto prémiové slitiny vybrány.

 

Platné normy a specifikace

 

Přizpůsobení rozměrových norem

 

Norma

Titul

Rozsah

Typ kování

ASME B16.9-2023

Továrně-vyráběné tvarovky na tupo

Rozměry, tolerance a jmenovité hodnoty pro armatury BW

Buttweld

ASME B16.11-2022

Kované armatury, zásuvky{0}}Svařování a závitování

Rozměry, jmenovité hodnoty pro kované SW a závitové fitinky

Socket Weld / Závit

ASME B16.28-2023

Tepané ocelové svařovací lokty a oblouky s krátkým rádiusem

Kolena s krátkým poloměrem (pouze BW)

Buttweld

MSS SP-43-2022

Rozvrhy 5S a 10S Tvářené nerezové kování na tupo

Nerezové kování Lightwall BW

Buttweld (tenká stěna)

MSS SP-75-2022

Vysoce testované kované kování na tupo

BW armatury s vyšší{0}}pevností

Buttweld (vysoká výtěžnost)

MSS SP-83-2022

Třída 3000 ocelové nátrubkové návarky

Kované SW kování, třída 3000

Socket Weld

MSS SP-79-2022

Tvářené nerezové nástrčné a tupé redukce

SW a BW redukce

Obě

 

Tabulka 7: Rozměrové normy pro tvarovky pro tupé a nástrčné svary. Zdroj: ASME Standards, Manufacturers Standardization Society (MSS).

 

Kódy návrhu potrubí

 

Kód

Titul

Klíčová ustanovení pro výběr kování

ASME B31.3-2022

Procesní potrubí

Para{0}} (kování), 308 (výroba), 323 (materiály), 341 (zkouška)

ASME B31.1-2022

Napájecí potrubí

Podobné jako B31.3; BW preferováno pro NPS > 2

ASME B31.4-2022

Potrubí pro kapalné uhlovodíky

BW požadovaná pro NPS > 2; SW omezen na pomocné

ASME B31.8-2022

Přeprava a distribuce plynu

BW požadováno; SW obvykle není povolen pro přepravu plynu

API 5L-2024

Linková trubka

Určuje potrubí; kování podle B16.9/B16.11

NACE MR0175/ISO 15156

Servisní materiály H2S

BW i SW přijatelné, pokud je materiál certifikován

ASME BPVC sekce IX

Kvalifikace svařování a pájení

Požadavky WPS/PQR pro BW drážkové i SW koutové svary

 

Tabulka 8: Kódy návrhu potrubí a jejich ustanovení pro výběr armatury. Zdroj: ASME B31 Series (2022 Editions), API 5L-2024, NACE MR0175/ISO 15156.

 

Svařovací a zkušební standardy

 

Norma

Titul

Použitelné pro BW

Použitelné pro SW

ASME sekce IX-2023

Kvalifikace pro svařování, pájení a tavení

Je vyžadován svar drážky WPS/PQR

Vyžadován koutový svar WPS/PQR

ASME B31.3-2022, tabulka 341.3.2

Kritéria přijatelnosti pro svary

Úplná kritéria RT/UT

Pouze kritéria povrchu MT/PT

ASME, oddíl V, článek 2

Rentgenové vyšetření

Požadováno pro spoje třídy 1

Nelze použít (koutový svar)

ASME, oddíl V, článek 5

Ultrazvukové vyšetření

Vyžadováno pro tlustou-stěnu BW

Omezená aplikace pro SW

ASME, oddíl V, článek 6

Zkouška penetrace kapalin

Doplňkový

Primární metoda NDE pro SW

ASME, oddíl V, článek 7

Magnetické vyšetření částic

Doplňkové (feromagnetické)

Primární metoda NDE pro SW (ferro)

ASTM A370-23

Mechanické zkoušení ocelových výrobků

Kupóny na zkoušku tahem/ohybem

Kupóny na zkoušku tahem/ohybem

 

Tabulka 9: Svařovací a zkušební standardy. Zdroj: ASME BPVC (vydání 2023), ASME B31.3-2022.

 

Instalace a srovnání nákladů

 

Steel Pipe Fittings Installation and Cost Comparison

 

Srovnání svařovacího procesu

 

Parametr svařování

Buttweld (Groove Weld)

Socket Weld (Fillet Weld)

Společná příprava

Zkosené konce trubek (30-37,5 stupňů, 1,5 mm kořenová plocha)

Čtvercový-konec trubky; není potřeba zkosení

Přizpůsobte se-

Kritické (zarovnání do 1,5 mm; vnitřní nesoulad < 1,5 mm)

Samo{0}}vyrovnání (trubka se zasune do zásuvky)

Proces svařování

GTAW root + SMAW/GTAW fill + cap (obvykle 3-5 průchodů)

Koutový svar GTAW nebo SMAW (1-2 průchody)

Root Pass

Kritické (penetrace, konkávnost, kontrola oxidace)

Nelze použít (žádný root pass)

Čištění

Povinné (kořen GTAW na SS/nikl/titan)

Není vyžadováno (pouze vnější svar)

Typická doba svařování (NPS 2, Sch 40)

45-60 min na spoj

15-25 min na spoj

Typická doba svařování (NPS 6, Sch 40)

90-120 min na spoj

N/A (nepoužitý SW)

Kvalifikace svářeč

Kvalifikace svaru drážky (ASME IX)

Kvalifikace koutového svaru (ASME IX)

Interpass Teplota

Kontrolované (zejména SS/nikl)

Méně kritické (koutový svar)

Tepelné zpracování po-svaru

Pokud to vyžaduje kód/materiál

Zřídka vyžadováno (tenká část)

 

Tabulka 10: Srovnání procesu svařování pro tupé a hrdlové svarové spoje. Zdroj: ASME Section IX-2023, AWS D18.1-2020, údaje o průmyslové praxi.

 

Porovnání celkových instalovaných nákladů

 

Celkové náklady na instalaci armatury zahrnují samotnou armaturu, svařovací práci, spotřební materiál, ne-destruktivní zkoušku (NDE) a jakékoli požadované tepelné zpracování. Následující tabulka poskytuje reprezentativní srovnání nákladů na armatury z nerezové oceli (316L):

 

Nákladová složka

Buttweld (NPS 2, Sch 40, 316L)

Socket Weld (NPS 2, třída 3000, 316L)

Rozdíl v nákladech

Cena montáže (koleno 90 stupňů)

$8-12

$15-25

SW +50-100 % (kované)

Příprava konce potrubí

5-8 $ (zkosení)

1–2 $ (čtverec)

BW +300-400 %

Svářečské práce

25–40 USD (45–60 minut při 40–65 USD/hod)

10–17 USD (15–25 minut při 40–65 USD/hod)

BW +150-200 %

Spotřební materiál pro svařování

$3-5

$1-2

BW +150-200 %

Proplachovací plyn (Ar)

2-4 $ (kořen GTAW)

$0

Pouze BW

NDE (RT nebo MT/PT)

15–25 USD (RT)

5–8 $ (MT/PT)

BW +200-300 %

Celkové instalované náklady

58-94 $ za kloub

32-54 $ za kloub

BW +80-100 % celkem

 

Tabulka 11: Porovnání celkových instalovaných nákladů pro 316L z nerezové oceli, NPS 2, 90° koleno (cena 2025-2026 pro pobřeží Mexického zálivu USA). Zdroj: RS Means 2025, údaje o zadávání zakázek v odvětví, odhady dodavatelů. Poznámka: Náklady jsou přibližné a liší se podle regionu, rozsahu projektu a dodavatele.

 

Klíčové informace o nákladech: Tvarovky pro hrdlové svary stojí více na jednotku (kované vs. tepané), ale celkové náklady na instalaci jsou u NPS 2 a nižších o 30–50 % nižší z důvodu dramaticky snížených nákladů na svařování a NDE. Pro NPS 3 a vyšší se však svařování na tupo stává ekonomičtějším, protože tvarovky pro nástrčné svary nejsou standardem nad NPS 4.

 

Odpověď:Pro NPS 2 a nižší: celkové instalované náklady na svařování soklů jsou o 30–50 % nižší než na svařování na tupo. Pro NPS 3 a vyšší: Buttweld je jedinou praktickou a ekonomickou možností. Bod přechodu je přibližně NPS 2-1/2 až NPS 3.

 

Inspekce a nedestruktivní{0}}zkouška (NDE)

 

Typ svaru určuje dostupné metody kontroly, což je rozhodující faktor výběru pro potrubní systémy s vysokou-integritou.

 

Metoda NDE

Buttweld (Groove Weld)

Socket Weld (Fillet Weld)

Detekční schopnost

Rentgenové testování (RT)

Primární metoda; úplné volumetrické vyšetření

Nelze použít (geometrie zaoblení)

Vnitřní vady: pórovitost, struska, neúplná penetrace, nedostatek tavení

Ultrazvukové testování (UT)

Plná objemová; smyková vlna + TOFD/PAUT

Omezený; geometrie koutového svaru nepříznivá

Vnitřní defekty podobné RT; lepší pro silnou stěnu

Testování magnetických částic (MT)

Povrch a blízký-povrch (pouze feromagnetické)

Primární metoda pro feromagnetický SW

Povrchové a blízké-povrchové trhliny

Testování penetrantů (PT)

Pouze povrch (jakýkoli materiál)

Primární metoda pro ne-feromagnetický SW

Povrchové trhliny, pórovitost, neúplné slití

Vizuální testování (VT)

Vyžaduje se před a po svařování

Vyžaduje se před a po svařování

Povrchové vady, profil svaru, podřez

Testování tvrdosti

Požadavek na kód (ověření PWHT)

Zřídka vyžadováno

Ověření tvrdosti tepelně-zóny

 

Tabulka 12: Metody NDE a jejich použitelnost pro tupé vs. soketové svarové spoje. Zdroj: ASME B31.3-2022 Tabulka 341.3.2, ASME Section V-2023, API 570-2023.

 

Kritický rozdíl:Tupé spoje lze plně prozkoumat volumetrickou NDE (RT nebo UT), což poskytuje důvěru v integritu spoje. Hrdlové svarové spoje lze zkoumat pouze povrchovou NDE (MT nebo PT), která nedokáže detekovat vnitřní defekty, jako je neúplný svar v kořeni hrdla nebo pórovitost v koutovém svaru. To je důvod, proč je svařování na tupo povinné pro náročné cyklické provozy a vysokotlaké{2}}kritické potrubí.

 

Případové studie výběru odvětví

 

Industry Selection Case Studies

 

Případová studie 1: Petrochemický závod - Ethylenová jednotka

Projekt: Ethylenová krakovací jednotka, Střední východ, 2024Rozsah: 12 000 trubkových cívek, nerezová ocel 316L a 304H, třída 300-600, NPS 1/2 až NPS 24. Rozhodnutí: Buttweld pro NPS 3 a vyšší; hrdlový svar pro NPS 2 a nižší (přípojky přístrojů, odtoky, průduchy). Výsledek: 78 % spojů svařených natupo, 22 % hrdlového svaru. Nulové úniky při spuštění. Svařování zdířek ušetřilo 180 000 $ na malých{19}}nákladech na instalaci otvoru. Jedna vypouštěcí armatura SW po 8 měsících netěsnila z důvodu štěrbinové koroze v nehybném provozu - nahrazena BW.

 

Případová studie 2: Pobřežní platforma - vstřikování mořské vody

Projekt: Offshore Seawater Injection, jihovýchodní Asie, 2023Rozsah: potrubí Super Duplex 2507, třída 600, NPS 2 až NPS 16, mořská voda při 25C. Rozhodnutí: 100% svar pro všechny velikosti. Svařování hrdel zakázáno kvůli riziku štěrbinové koroze v chlorované mořské vodě. Výsledek: Všechna připojení NPS 2 s malým otvorem-vyžadovala svar na tupo s ručním GTAW. Náklady na instalaci o 35 % vyšší než u alternativy SW, ale nulové korozní poruchy během 18měsíčního kontrolního okna. SW by pravděpodobně selhal ve štěrbině během 6-12 měsíců.

 

Případová studie 3: Farmaceutická rostlina - vysoce-čistá voda

Projekt: Farmaceutický systém WFI (Water for Injection), Evropa, 2025Rozsah: Nerezová ocel 316L, sanitární-třída, NPS 1/2 až NPS 3, třída 150, vyhovuje ASME BPE. Rozhodnutí: 100% svar na tupo s orbitálním GTAW. Soklový svar je zakázán standardem BPE (mezera vytváří riziko kontaminace). Výsledek: Všechny spoje orbitálně{10}}svařeny se 100% ID boroskopem. Nulové případy kontaminace. Doba instalace orbitální BW snížena o 40 % oproti manuální BW. Nákladová prémie odůvodněná dodržováním předpisů.

 

Případová studie 4: Rafinerie - Služba kyselého plynu

Projekt: Refinery Sour Gas Processing, Severní Amerika, 2024Rozsah: Opláštěné potrubí Inconel 625 a C-276, třída 600-900, NPS 2 až NPS 20, H2S 8 % mol. Rozhodnutí: 100% svar na tupo. Nátrubkový svar není povolen pro kritickou službu NACE MR0175/ISO 15156 nad třídou 300. Výsledek: Všechny spoje 100% RT zkontrolovány. Jsou vyžadovány dvě opravy svaru (chybějící svar detekovaný RT). Celkové náklady na instalaci jsou o 60 % vyšší než ekvivalent uhlíkové oceli, ale vyhovují NACE a nulové úniky H2S.

 

Definitivní kritéria výběru: Kdy použít která

 

Faktor výběru

Zvolte Buttweld, když...

Zvolte Socket Weld, když...

Velikost potrubí

NPS 3 a vyšší (povinné)

NPS 2 a nižší (preferováno)

Tlaková třída

Třída 600 a vyšší

Třída 150-600 (nezávažná služba)

Žíravost kapalin

Korozivní provoz (kyseliny, chloridy, H2S)

Nežíravý-nebo mírně žíravý (voda, vzduch, N2)

Slepá-konec / stagnace

Slepá{0}}služba (povinné)

Nikdy nepoužívejte SW ve slepé uličce{0}}

Cyklická služba

Silné cyklické zatížení

Necyklické nebo mírné tepelné cykly

Požadavky NDE

Je vyžadována plná volumetrická NDE (RT/UT).

Povrch NDE (MT/PT) dostatečný

Typ slitiny

Nikl, super duplex, titan, 6Mo

Uhlíková ocel, 304/316 (utilita)

Kritičnost toku

Vyžaduje hladký průtok (žádné turbulence)

Turbulence proudění přijatelná (odtok, odvětrání)

Soulad s předpisy

ASME BPE, API 570, kritické NACE

Ne-regulované potrubí

Rozpočet (Small Bore)

Vyšší rozpočet k dispozici

Priorita optimalizace nákladů

Svářečská dovednost

K dispozici jsou kvalifikovaní svářeči drážek

K dispozici jsou pouze svářeči s kvalifikací-na svářeče

Rychlost instalace

Plán umožňuje celý postup BW

Rychlý-plán cesty pro malé díry

Budoucí kontrola

Je vyžadován plný přístup RT/UT

Kontrola povrchu přijatelná

 

Tabulka 13: Rozhodovací matice pro svařování na tupo vs.

 

Často kladené otázky

 

Otázka 1: Lze tvarovky pro přivařovací hrdlo používat pro vysokotlaké-aplikace?

 

Ne. Tvarovky pro hrdlové svary jsou omezeny na třídu 600 a nižší podle praxe ASME B31.3. Pro třídu 900 a vyšší jsou přivařovací armatury povinné. Koutový svar v hrdlových spojích neposkytuje dostatečnou strukturální integritu pro vysokotlaké-provozy.

 

Q2: Proč je mezera v hrdlových svařovacích armaturách?

 

Mezera 0,5-1,5 mm mezi koncem trubky a osazením hrdla umožňuje tepelné roztažnosti. Bez této mezery by se trubka mohla během zahřívání tvrdě opírat o osazení, což by vyvolalo nadměrné tlakové napětí. Mezera však také zachycuje kapalinu a podporuje štěrbinovou korozi, proto se SW vyhýbá korozivním a slepým provozům.

 

Q3: Mohou být tvarovky pro objímkové svary rentgenovány (RT)?

 

Ne. Geometrie koutového svaru v hrdlových svarových spojích neumožňuje smysluplné radiografické vyšetření. RT je určen pro plné-pronikavé drážkové svary (na tupo). Hrdlové svarové spoje lze zkoumat pouze povrchovými metodami NDE (MT pro feromagnetické, PT pro všechny materiály).

 

Q4: Jaká je maximální velikost trubky pro tvarovky pro přivařování?

 

Podle ASME B16.11 jsou hrdlové svarové spojky vyráběny až do NPS 4. Podle ASME B31.3 je však hrdlový svar preferován pouze pro NPS 2 a nižší. Pro NPS 3 a vyšší je buttweld standardní praxí.

 

Q5: Jsou fitinky pro přivařování hrdel přijatelné pro servis kyselého plynu (H2S)?

 

Tvarovky s hrdlovým svarem lze použít v provozu H2S, pokud je materiál certifikován podle NACE MR0175/ISO 15156. Pro potrubí kritických kyselých plynů (třída 600 a vyšší) je však preferován svar na tupo, protože umožňuje plnou objemovou NDE a eliminuje riziko štěrbinové koroze v mezeře.

 

Otázka 6: Který je silnější - tupý nebo hrdlový svar?

 

Svarové spoje jsou stejně pevné jako základní trubka (svar s plným průvarem). Hrdlové svarové spoje jsou omezeny tloušťkou hrdla koutového svaru, která je obvykle 1,0-1,5násobek stěny trubky. U vysokopevnostních slitin (duplex, nikl) zachovává svar na tupo 100 % tlakové kapacity trubky; hrdlový svar může zachovat pouze 80-90%.

 

Q7: Mohu na stejné lince kombinovat tvarovky pro přivařování na tupo a svařovací hrdlo?

 

Ano. Běžnou praxí je použití natupo pro hlavní procesní vedení (NPS 3+) a objímkového svaru pro přípojky odboček s malým průměrem -, odtoků, větracích otvorů a připojení přístrojů (NPS 2 a nižší). ASME B31.3 to povoluje za předpokladu, že každý typ spoje splňuje příslušné požadavky na konstrukci a kontrolu.

 

Q8: Jaký je cenový rozdíl mezi tupým a objímkovým svarem?

 

Pro NPS 2 a nižší: celkové instalované náklady na hrdlový svar jsou přibližně o 30-50 % nižší než na tupo (rychlejší svařování, jednodušší NDE). Pro NPS 3 a vyšší: Tupé svařování je jedinou praktickou možností a nátrubkové návarky nejsou dostupné nebo ekonomické.

 

Pro podporu výběru kování a dotazy k produktu:Market@jnalloy.com | +86 1933 990 0211| www.jnalloys.com

 

Odeslat dotaz
Pojď k nám
A spusťte své RFQS hned.
Kontaktujte nás