Cena za přistání=Cena FOB + námořní doprava + námořní pojištění + clo + přístavní poplatky + celní zprostředkování + vnitrozemská přeprava + kontrola a testování + náklady na financování + rezerva pro nepředvídané události

Zdánlivě konkurenceschopná cena FOB může skrývat 18–35 % dodatečných nákladů. Pochopení každé řádkové položky není volitelné -, jedná se o rozdíl mezi ziskovým projektem a neočekávaným překročením rozpočtu.
Proč jsou náklady na přistání důležitější než cena FOB
Na celosvětovém trhu s trubkami z nerezové oceli odborníci na nákup běžně porovnávají nabídky závodů a obchodníků v Indii, Číně, Jižní Koreji, Evropě a Spojených státech. Častou pastí je porovnat ceny FOB (Free on Board) a vybrat nejnižší číslo. Tento přístup je nebezpečný, protožeFOB představuje pouze 65–82 % celkových pořizovacích nákladů. Zbývajících 18–35 % spotřebuje přepravné, cla, přístavní poplatky, testování, financování a dodržování předpisů -, souhrnně známé jako náklady na vylodění.
Zvažte tento reálný-scénář:Továrna v Indii uvádí 4 200 USD/MT FOB v BombajiBezešvá trubka 316L, zatímco čínský mlýn uvádí 3 950 USD/MT FOB Shanghai.Čína je na první pohled o 250 USD/MT levnější. Ale po výpočtu úplných nákladů na vykládku - včetně 25% antidumpingového cla na čínské-nerezové trubky čínského původu ve vaší zemi dovozu, vyšších sazeb za dopravu ze Šanghaje do určitých destinací a povinných poplatků za kontrolu třetí strany- -čínská dýmka může ve skutečnosti stát u dveří vašeho skladu o 350 USD/MT více.
Tento článek obsahuje postupnou-po{1}}krokovou metodiku-pro výpočet skutečných pořizovacích nákladů dovážených trubek z nerezové oceli. Každá nákladová složka je vysvětlena, každá datová tabulka uvádí svůj zdroj a každý závěr je založen na ověřitelných obchodních datech.
Kompletní komponenty Landed Cost Framework - 10
Pořizovací cena dovážené trubky z nerezové oceli je součtem následujících deseti součástí. Každý je podrobně popsán ve své vlastní sekci se vzorci, typickými rozsahy a citacemi zdrojů.
|
# |
Nákladová složka |
Typický podíl celkem |
Určeno podle |
Odkaz na zdroj |
|
1 |
Cena FOB (mlýn/obchodník) |
65–82% |
Nabídka mlýna, příplatek za slitinu, podmínky na trhu |
Ceníky mlýnů, MEPS, CRU |
|
2 |
Námořní přeprava |
4–10% |
Kontejner vs rozdělení, trasa, BAF, sezónnost |
Freightos Baltic Index, ceny dopravce |
|
3 |
Námořní pojištění |
0.2–0.5% |
Hodnota nákladu, typ krytí (všechna rizika / WA) |
Lloyd's Market Association, doložky ICC |
|
4 |
Cla a tarify |
0–25% |
Klasifikace kódu HS, sazba MFN, anti{0}}dumping |
Databáze tarifů WTO, národní zvyklosti |
|
5 |
Přístavní a terminálové poplatky |
1.5–3% |
THC, dokumentace, přístavní poplatky, riziko zdržení |
Harmonogram přístavních tarifů, místní agenti |
|
6 |
Celní zprostředkování |
0.5–1.5% |
Zprostředkovatelské poplatky, dluhopis, celní kontrola |
Nabídky licencovaného celního makléře |
|
7 |
Vnitrozemská doprava |
1–4% |
Vzdálenost, palivový příplatek, speciální manipulace |
Nabídky zasílatelů / nákladních automobilů |
|
8 |
Kontrola a testování |
0.5–3% |
PMI, hydro/pneumatický test, 3. strana, NDT |
ASTM A999, EN 10204, rozpisy poplatků za laboratoř |
|
9 |
Náklady na financování |
0.3–2% |
LC poplatky, měnové rozpětí, platební podmínky |
Bankovní sazebníky, FX spot/forward |
|
10 |
Vyrovnávací paměť pro nepředvídané události |
2–5% |
Zdržení, kolísání směnného kurzu, opětovná{0}}kontrola |
Průmyslová praxe (ISM, pokyny CIPS) |
Rozdělení komponent-po-komponentách
Komponenta č. 1 - Cena FOB (nabídka mlýna / obchodníka)
Cena FOB (Free on Board) je fakturovaná cena prodávajícího za zboží dodané do ujednaného přístavu nalodění, odbavené pro vývoz. U trubek z nerezové oceli FOB obvykle zahrnuje: náklady na základní kov + příplatek za slitinu (např. příplatky za nikl, molybden, chrom) + náklady na přestavbu mlýna + marži prodejce + vnitrozemskou přepravu do přístavu nakládky + vývozní přístavní poplatky.
Příplatek za slitinu - Skrytá proměnná
Ceny trubek z nerezové oceli jsou silně ovlivněny příplatky za legování, které se měsíčně mění na základě cen niklu na LME (London Metal Exchange), indexů ferochromu a cen oxidu molybdenu.Prudký nárůst niklu z 16 000 USD/MT na 22 000 USD/MT může zvýšit cenu potrubí 316L o 400–700 USD/MT - zcela nezávisle na maržích závodu.
Tabulka 2: Typické cenové rozpětí FOB podle třídy a původu - Bezešvá trubka z nerezové oceli (seznam 40 / 2-palcový NB, reference z června 2026)
Zdroje: MEPS International Stainless Steel Review (Q2 2026); Monitor plochých a dlouhých výrobků z nerezové oceli CRU; Orientační nabídky mlýnů (Indie, Čína, EU)
|
Stupeň |
Indie FOB (USD/MT) |
Čína FOB (USD/MT) |
Jižní Korea FOB (USD/MT) |
EU FOB (USD/MT) |
Klíčové příplatkové ovladače slitiny |
|
304/304L |
3,800–4,300 |
3,600–4,100 |
4,100–4,600 |
5,200–5,800 |
Ni 8,0–10,5 %, Cr 18–20 % |
|
316/316L |
5,200–5,900 |
4,900–5,600 |
5,600–6,200 |
7,000–7,800 |
Ni 10–14 %, Mo 2–3 % |
|
Duplex 2205 |
7,800–8,800 |
7,200–8,200 |
8,500–9,500 |
10,500–11,800 |
Ni 4,5–6,5 %, Mo 3–3,5 %, N |
|
Super duplex 2507 |
10,500–12,000 |
9,800–11,300 |
11,500–13,000 |
14,000–16,000 |
Ni 6–8 %, Mo 3–5 %, N |
|
321/321H |
4,500–5,100 |
4,200–4,800 |
4,800–5,400 |
6,000–6,800 |
Ni 9–12 %, Ti stabilizovaný |
Poznámka: Ceny jsou orientační pro základní srovnání. Skutečné ceny se liší podle množství (MOQ), plánu potrubí, požadavků na toleranci vnějšího průměru/tloušťky stěny a převažujících indexů přirážek slitiny. Vždy si vyžádejte formální cenovou nabídku.
Komponenta #2 - Námořní přeprava
Námořní přeprava představuje náklady na přepravu kontejnerů nebo kusového nákladu z přístavu nakládky do přístavu vykládky. U trubek z nerezové oceli jsou dva primární způsoby přepravy:
• Plné zatížení kontejneru (FCL):20stopé kontejnery GP nebo 40stopé HC. Standard pro potrubí do délky ~6 m. 20GP nese ~18–22 MT potrubí; 40HC nese ~24–27 MT.
• Breakbulk / Flat Rack:Required for pipe lengths > 6 m or large-diameter (>24palcová) trubka, která se nevejde do standardní nádoby. Výrazně dražší na MT.
Tabulka 3: Orientační sazby námořní dopravy - Nerezové ocelové potrubí (referenční informace z června 2026)
|
Trasa |
20 GP (USD/kontejner) |
40HC (USD/kontejner) |
B'bulk (USD/MT) |
Veřejná doprava (dny) |
Poznámky |
|
Mundra → Rotterdam |
$1,200–1,700 |
$1,800–2,500 |
$90–140 |
25–32 |
Indie do severní Evropy; vysokoobjemová trasa |
|
Mundra → Houston |
$2,000–2,800 |
$3,000–4,200 |
$120–180 |
35–45 |
Indie do amerického zálivu; přes Suez nebo Pacifik |
|
Šanghaj → Rotterdam |
$1,000–1,500 |
$1,500–2,200 |
$80–120 |
28–34 |
Čína do severní Evropy; nejkonkurenceschopnější cesta |
|
Šanghaj → Houston |
$1,800–2,600 |
$2,700–3,900 |
$110–170 |
30–40 |
Čína do amerického zálivu |
|
Pusan → Rotterdam |
$1,100–1,600 |
$1,700–2,400 |
$85–130 |
28–33 |
Jižní Korea do severní Evropy |
|
Antverpy → Houston |
$1,400–2,000 |
$2,100–3,000 |
$100–150 |
18–24 |
Evropa do USA; transatlantický |
|
Mundra → Jebel Ali |
$600–900 |
$900–1,400 |
$50–80 |
5–8 |
Indie na Střední východ; krátké{0}}dopravy |
|
Šanghaj → Jebel Ali |
$800–1,200 |
$1,200–1,800 |
$60–90 |
14–18 |
Čína na Blízký východ |
Poznámka: Sazby za přepravu jsou vysoce kolísavé. Spotové sazby se mohou během čtvrtletí posunout o ±30 % kvůli BAF (Bunker Adjustment Factor), příplatkům v hlavní sezóně (PSS) a geopolitickým narušením (např. odklonění Rudého moře / Suezského průplavu). Při rezervaci vždy získejte aktuální cenovou nabídku.
Komponenta č. 3 - Námořní pojištění
Pojištění námořního nákladu chrání před ztrátou nebo poškozením během námořní přepravy. Standardní praxí je pojištění na 110 % hodnoty CIF (Cost + Insurance + Freight). V rámci ustanovení Institute Cargo Clauses (ICC) vydaných Lloyd's Market Association / International Underwriting Association jsou k dispozici tři úrovně krytí:
Tabulka 4: Úrovně námořního pojištění - Institut Cargo Clauses (ICC)
Zdroj: Lloyd's Market Association / IUA - Institute Cargo Clauses (A), (B), (C) - 2009 Edition
|
Krytí |
Prémiová sazba |
Nebezpečí kryté |
Doporučeno pro |
|
ICC (A) - Všechna rizika |
0,30–0,50 % ze 110 % CIF |
Všechna rizika ztráty/poškození (kromě výjimek: úmyslné pochybení, obyčejný únik, nedostatečné zabalení, vlastní neřest) |
Zásilky vysoké{0}}hodnoty: Duplex 2205, Super Duplex 2507, slitiny 6Mo; zásilky s krátkými dodacími lhůtami |
|
ICC (B) - Jmenovaná nebezpečí |
0,20–0,35 % ze 110 % CIF |
Požár/výbuch, uvíznutí plavidla/potopení/převrácení, kolize, výboj v přístavu nouze, zemětřesení/blesk, průměrná oběť, odhození |
Standardní zásilky 304/316; nákladu střední-hodnoty |
|
Základní nebezpečí ICC (C) - |
0,15–0,25 % ze 110 % CIF |
Požár/výbuch, uvíznutí/potopení/převrácení plavidla, kolize, všeobecná průměrná oběť |
Dýmka nízké-komodity-; projekty s omezeným rozpočtem- (nedoporučuje se pro nerezové) |
Vzorec: Námořní pojistné=(hodnota CIF × 110 %) × prémiová sazba
Pro zásilku s hodnotou CIF 100 000 USD a ICC (A) ve výši 0,40 %: Premium=100 000 USD × 1,10 × 0.004=440 USD.
Komponenta č. 4 - Cla, cla a obchodní opravné prostředky
Clo je možná nejnáslednější - a nejčastěji podceňovanou - složkou nákladů na vykládku. Použitelná celní sazba závisí na třech faktorech: 1) klasifikačním kódu HS (Harmonizovaný systém); 2) země původu; a (3) zda jsou účinná nějaká obchodní nápravná opatření (anti-dumping, vyrovnávací opatření, ochranná opatření).
Tabulka 5: Společné HS kódy pro trubky a tvarovky z nerezové oceli
Zdroj: Nomenklatura harmonizovaného systému Světové celní organizace (WCO) 2022; národní tarify
|
Kód HS |
Popis produktu |
Běžný rozsah sazeb MFN |
Riziko obchodní nápravy |
|
7304.41 |
SS bezešvé trubky/trubky, tažené/válcované-za studena |
0–7.5% |
Vysoká: EU AD na Čínu (až 71,9 %); Sekce 232 USA (25 %) |
|
7304.49 |
SS bezešvá trubka/trubka, ostatní (hotové za tepla-) |
0–7.5% |
Vysoká: EU AD na Čínu; USA 232 |
|
7306.40 |
SS svařovaná trubka/trubka, kruhový průřez- |
0–7.5% |
Střední: cílené případy AD na svařované trubce |
|
7307.23 |
Svařovací tvarovky SS- |
0–7.5% |
Střední: některé AD o konkrétním původu |
Tabulka 6: Vybraná obchodní nápravná opatření ovlivňující trubky z nerezové oceli (stav k červnu 2026)
Zdroje: Databáze obchodních nápravných opatření WTO; Evropská komise TDI; US DOC ITA; vnitrostátní celní orgány
|
Země importu |
Původ |
Opatření |
Rozsah sazeb |
Účinné do |
Odkaz |
|
Evropská unie |
Čína |
Anti{0}}dumping na bezešvé potrubí SS |
48.6–71.9% |
Obnoveno do roku 2029 |
EU Reg{0}}/XXX |
|
Evropská unie |
Indie |
Anti{0}}dumping na potrubí SS (určité) |
Případ-od-případu |
Probíhá kontrola |
EU TDI |
|
Spojené státy |
Globální (většina) |
§ 232 Sazba na ocel |
25% |
Neurčitý |
Prez. Proces. 9705 |
|
Spojené státy |
Čína |
Sekce 301 + AD na potrubí |
7,5–25 % + AD |
Různé |
ÚSTR / DOC |
|
Indie |
Čína |
Anti{0}}dumping na potrubí SS |
Konkrétní sazby |
Různé |
DGTR Indie |
|
Kanada |
Násobek |
SIMA měří na oceli |
Konkrétní-případ |
Pokračující |
CBSA |
|
Brazílie |
Čína |
Anti{0}}dumping na SS bezproblémový |
Konkrétní sazby |
Ve skutečnosti |
SECEX Brazílie |
Kritické pravidlo: Před zadáním objednávky vždy ověřte aktuální stav AD/CVD pro váš specifický kód HS + zemi původu. Dumpingové marže mohou překročit 70 % - natolik, aby smazaly jakoukoli cenovou výhodu FOB.
Komponenta č. 5 - Poplatky za manipulaci s portem a terminálem (THC)
Terminálové manipulační poplatky (THC) jsou vybírány operátorem přístavu za vykládku, skladování a přesun kontejnerů v rámci terminálu. Tyto poplatky se výrazně liší podle přístavu a typu nákladu.
Tabulka 7: Orientační poplatky za port a terminál - Import (kontejner FCL, reference z června 2026)
Zdroje: Tarifní tarify přístavu (Rotterdam, Houston, Antverpy, Jebel Ali); nabídky místního přepravce
|
Přístav |
THC / 20GP |
THC / 40HC |
Poplatek za dokumentaci |
Dny bez prostojů |
Míra zdržení po zdarma |
|
Rotterdam (NL) |
€180–260 |
€260–380 |
€35–55 |
5–7 dní |
40–80 €/den 20GP |
|
Antverpy (BE) |
€170–250 |
€250–360 |
€35–50 |
5–7 dní |
40–75 EUR/den 20GP |
|
Houston (USA) |
$250–380 |
$350–550 |
$45–75 |
4–5 dní |
60–110 $/den 20GP |
|
Jebel Ali (SAE) |
$150–220 |
$220–330 |
$30–50 |
5–7 dní |
35–65 $/den 20GP |
|
Hamburk (DE) |
€190–270 |
€270–390 |
€35–55 |
5–7 dní |
45–85 EUR/den 20GP |
|
Singapur |
220–320 SGD |
320–460 SGD |
40–60 SGD |
4–5 dní |
50–90 SGD/den |
Komponenta #6 - Celní zprostředkování a odbavení
Licencovaný celní makléř připravuje vstupní dokumentaci, vypočítává cla a daně, komunikuje s celními úřady a zajišťuje propuštění nákladu. Poplatky za zprostředkování jsou obvykle paušální sazba za vstup plus veškeré platby za celní prohlídku, rentgenové skenování nebo laboratorní testování.
Tabulka 8: Typické náklady na celní zprostředkování - na vstup (jeden kontejner)
Zdroje: Harmonogram poplatků licencovaných celních makléřů (US CBP, EU celní, GCC); Průzkum poplatků NCBFAA
|
Nákladová položka |
Typický rozsah (USD / EUR) |
Poznámky |
|
Vstupní poplatek zprostředkovatele (za celní vstup) |
100–350 USD (USA) / 80–300 EUR (EU) |
Paušální poplatek; složité záznamy s AD/CVD vyšším |
|
Celní dluhopis (jednorázový vstup, USA) |
0,5–1,0 % ze zadané hodnoty |
Požadováno pro dovoz z USA > 2 500 USD |
|
Poplatek za celní prohlídku (pokud je vybrán) |
$100–500+ |
Fyzikální vyšetření, rentgen{0}}nebo laboratorní analýza |
|
ISF (Importor Security Filing) - USA |
25–75 $ za podání |
Povinné pro oceánský dovoz do USA |
|
Účet odkladu DPH / GST |
Liší se podle země |
Vyžadováno pro režimy-pozastavení služby |
Komponenta č. 7 - Vnitrozemská přeprava
Po odbavení musí být náklad přepraven z přístavu do skladu kupujícího nebo na místo projektu. Náklady závisí na vzdálenosti, cenách paliva a jakýchkoli speciálních požadavcích na manipulaci (např. potrubní regály, valníkové přívěsy pro dlouhé délky).
Tabulka 9: Orientační sazby vnitrozemské nákladní dopravy - kontejner FCL (referenční informace z června 2026)
Zdroje: DAT Freight & Analytics; tržiště Freightos.com; Evropská srovnávací sazba silniční nákladní dopravy
|
Rozsah vzdálenosti |
20GP kamionová doprava (USD/EUR) |
Nákladní doprava 40HC (USD/EUR) |
Flat Rack / Oversized (USD/EUR) |
|
0–100 km (místně) |
$250–500 / €200–450 |
$350–700 / €300–600 |
$500–1,000 / €400–900 |
|
100–300 km (regionální) |
$450–900 / €400–800 |
$600–1,200 / €500–1,000 |
$900–1,800 / €800–1,600 |
|
300–800 km (vnitrostátní) |
$800–1,600 / €700–1,400 |
$1,100–2,200 / €900–1,800 |
$1,600–3,200 / €1,400–2,800 |
|
800+ km (dlouhá-doprava) |
$1,200–2,500 / €1,000–2,200 |
$1,700–3,500 / €1,400–3,000 |
$2,400–5,000 / €2,000–4,500 |
Komponenta č. 8 - Kontrola a testování
Potrubí z nerezové oceli pro kritické aplikace vyžaduje ověřovací zkoušky. Nejběžnější testy a jejich cenové důsledky jsou shrnuty níže. Požadovaná úroveň testování je obvykle specifikována v objednávce a řídí se příslušnou materiálovou normou (ASTM A999/A1016, EN 10204, NACE MR0175 atd.).
Tabulka 10: Typické náklady na kontrolu a testování třetí stranou- - Trubky z nerezové oceli
Zdroje: TÜV, SGS, Bureau Veritas a Intertek zveřejnily sazebníky poplatků; Požadavky na standardní zkoušky ASTM/ASME
|
Typ testu |
Standardní reference |
Cena / dávka (USD) |
Když je vyžadováno |
|
PMI (pozitivní identifikace materiálu) |
ASTM E1476 / API 578 |
$150–400 |
Vše duplex/super duplex; namátkové kontroly na 304/316 |
|
Hydrostatický test |
ASTM A999 / EN 10246-1 |
$300–800 |
Veškeré potrubí-obsahující tlak (povinné) |
|
Vířivý proud / UT |
ASTM E213 / E426 |
$200–600 |
Trubka výměníku tepla; kritická služba |
|
Mezikrystalová koroze (IGC) |
ASTM A262 (cvičení E) |
$400–900 |
ověření senzibilizace 304/304L; post-svar |
|
Měření obsahu feritu |
ASTM A923 / E562 |
$200–500 |
Duplexní/superduplexní potrubí (povinné pro NACE) |
|
Důlková koroze (G48) |
ASTM G48 Metoda A/D |
$600–1,200 |
Super duplex 2507; 6Mo slitiny (kritická služba pro mořskou vodu) |
|
Mechanické testování (tah + tvrdost) |
ASTM A370 / EN 10002-1 |
$250–500 |
Na teplo/šarže - standard podle ASTM A999 |
|
EN 10204 3.1 / 3.2 Certifikace |
EN 10204:2004 |
Příplatek 100–350 USD |
shoda s evropským PED; všechny zásilky směřující-do EU |
|
Třetí{0}}strana Mill Surveillance |
Smlouva o vkladu |
1 500–5 000 $ / zásilka |
objednávky s vysokou{0}}hodnotou; kvalifikace prvního-času |
Důležité: U duplexních a super duplexních trubek nelze vyjednávat ASTM A923 (metoda A/B/C) a měření obsahu feritu (cíl 40–60 %)-. Přeskočení těchto testů za účelem úspory 500–1 000 USD na šarži vedlo ke katastrofálním selháním SCC v poli -, které je rozsáhle zdokumentováno v kvalifikačních záznamech NORSOK M-650.
Komponenta č. 9 - Finanční náklady
Mezinárodní obchod s trubkami z nerezové oceli se provádí převážně prostřednictvím akreditivu (L/C) nebo telegrafického převodu (T/T) proti dokumentům. Každá platební metoda nese odlišné náklady. Kromě toho směna mezi místní měnou kupujícího a měnou transakce (obvykle USD nebo EUR) přináší náklady na rozpětí a zajištění.
Tabulka 11: Typické náklady na financování obchodu - Dovoz trubek z nerezové oceli
Zdroje: ICC Uniform Customs and Practice for Documentary Credits (UCP 600); Průzkumy SWIFT/Trade Finance; hlavní mezinárodní sazebníky bankovních poplatků (HSBC, Standard Chartered, BNP Paribas)
|
Nákladová položka |
Typický rozsah |
Poznámky |
|
Poplatek za vystavení akreditivu |
0,15–0,30 % z hodnoty akreditivu za čtvrtletí |
Platí kupující; často platí minimální poplatek |
|
Poplatek za poradenství / potvrzení L/C |
0,10–0,25 % hodnoty |
Pokud je vyžadováno potvrzení (běžné pro nové závody) |
|
Poplatek za změnu L/C |
100–250 USD za změnu |
Každá změna původních podmínek akreditivu |
|
Poplatek za zpracování dokumentů |
50–150 USD za sadu |
Kontrola dokumentů a kontrola neshod |
|
Poplatek za T/T (Wire Transfer). |
25–75 USD za převod |
Pro platbu předem nebo platbu zůstatku T/T |
|
FX spread (USD ↔ místní) |
0,5–2,0 % z převáděné částky |
Širší pro exotické měnové páry; těsnější pro EUR↔USD |
|
Forward FX Hedge (volitelné) |
0,5–1,5 % pa (úrokový diferenciál) |
Locks exchange rate for future payment; recommended for orders >$100k |
Vzorec pro cenu akreditivu za zásilku: Cena akreditivu=(hodnota akreditivu × sazba vydání × trvání ve čtvrtletích) + poplatek za poradenství + poplatek za zpracování dokumentů + poplatky za změnu
Komponenta č. 10 - Vyrovnávací paměť pro nepředvídané události
Zkušení odborníci na zadávání zakázek vždy zahrnují rezervu pro nepředvídané události -, obvykle 2–5 % z mezisoučtu komponent 1–9 -, aby absorbovali nepředvídané náklady. Mezi běžné spouštěče nouzového čerpání patří:
• Zdržení: Zadržení kontejneru po volných dnech v přístavu (může dosáhnout 100–200 USD/den za kontejner)
• Kolísání měny: 5% nepříznivý kurzový pohyb mezi umístěním objednávky a datem platby u objednávky ve výši 200 000 USD=neočekávané náklady 10 000 USD
• Opětovná{0}kontrola: Pokud počáteční testování odhalí-neshody, náklady na opětovné-odběr a opětovné{3}}testování nese kupující (pokud není výslovně smluvně sjednáno jinak).
• Celní re{0}}klasifikace: Pokud celní úřad nesouhlasí s deklarovaným kódem HS a přeřadí-do vyšší-celní kategorie
• Příplatky za přetížení přístavu: Stále častější na hlavních uzlech během hlavní sezóny
Náklady na přistání podle země původu
Níže uvedená tabulka syntetizuje analýzu nákladů na vykládku pro jedno místo určení (Rotterdam, EU) ze čtyř hlavních dodavatelských zdrojů pro stejnou specifikaci produktu: 10 MT bezešvé trubky ASTM A312 TP316L, plán 40, 2-“ NB. Toto je nejspolehlivější způsob, jak porovnávat dodavatele na skutečném-základu „podobné“.

Tabulka 15: Srovnávací náklady na vykládku - 316L Seamless Pipe to Rotterdam (EU) podle země původu
Sources: Components calculated per Sections 3.1–3.10 methodology. Freight rates per Freightos Baltic Index (FBX). EU MFN duty rates per TARIC. All values June 2026 indicative.
|
Nákladová složka |
Indie |
Čína |
Jižní Korea |
Itálie (vnitřní EU) |
Vítěz |
|
Cena FOB (USD/MT) |
$5,600 |
$5,300 |
$5,900 |
$7,400 |
Čína |
|
Námořní doprava (USD/MT) |
$150 |
$130 |
$140 |
$0 |
Itálie |
|
Pojištění (USD/MT) |
$20 |
$19 |
$21 |
$26 |
Čína |
|
Celní clo (USD/MT) |
0 $ (MFN) |
0 $ (MFN) |
0 $ (KR FTA) |
0 USD (EU) |
Vše |
|
Port THC + Brokerage (USD/MT) |
$98 |
$98 |
$98 |
$0 |
Itálie |
|
Vnitrozemská nákladní doprava (USD/MT) |
$70 |
$70 |
$70 |
$70 |
Všichni si rovni |
|
Kontrola (USD/MT) |
$80 |
$80 |
$80 |
$80 |
Všichni si rovni |
|
Financování (USD/MT) |
$22 |
$21 |
$23 |
$28 |
Čína |
|
Pohotovost 3 % (USD/MT) |
$185 |
$172 |
$192 |
$226 |
Čína |
|
TOTAL přistálo (USD/MT) |
$6,225 |
$5,890 |
$6,525 |
$7,830 |
Čína |
|
Premium nad FOB |
+11.2% |
+11.1% |
+10.6% |
+5.8% |
Itálie |
|
Poznámky |
0% clo za MFN |
0% clo (žádná reklama na Indii-Čína 316L bez problémů do EU od června 2026) |
0% clo na EU-KR FTA |
Žádný náklad, žádné clo -, ale nejvyšší základní FOB |
- |
Kritický přehled:Toto srovnání ukazuje, proč je srovnání cen FOB-země původu nebezpečné. Čína nabízí nejnižší FOB (5 300 USD oproti 7 400 USD z Itálie), a protože se na tento konkrétní produkt do EU nevztahuje žádné antidumpingové clo, Čína také poskytuje nejnižší náklady na vykládku (5 890 USD/MT). Pokud by však platilo i 15% clo AD, čínská přistávací cena by vyskočila na 6 677 $/MT -, což by z Indie činilo nejnižší-náklady.
Vítězný původ je funkcí obchodní politiky, nikoli pouze účinnosti mlýna.
Běžné skryté náklady a úskalí při nákupu
Kromě 10 standardních součástí zkušení dovozci vědí, že určité náklady -, pokud nejsou výslovně zahrnuty do rozpočtu -, mohou ke konečné faktuře přidat 5–10 %. Toto jsou náklady, které oddělují dobře-řízené zadávání zakázek od rozpočtové krize:
Tabulka 16: Sledování skrytých nákladů při importu trubek z nerezové oceli
Zdroje: Průmyslová praxe (ISM, CIPS, MEPS); Případové studie nákupu JNAlloy
|
Skryté náklady |
Potenciální dopad |
Jak zmírnit |
Skutečný-světový příklad |
|
Port Demurrage / Detence |
100–300 $/den za kontejner |
Upřednostnit odbavení; před-zajištění nákladní dopravy; vyjednat volné dny předem |
20GP se konalo 14 dní navíc v Houstonu kvůli celní kontrole: přidáno 2 240 $ |
|
Celní re-klasifikace |
Další clo 5–15 %. |
Před-podejte žádost o rozhodnutí HS; využijte licencovaného makléře specializovaného na ocel |
Trubka deklarovaná jako 7304.41 překlasifikovaná jako 7304.49: uplatněno 5% clo místo 0% |
|
Vypnuto-Speciální materiál (ne-shoda) |
Úplné odmítnutí objednávky nebo vyjednávání o slevě; náklady na znovu{0}}kontrolu |
Kontrola třetí strany v továrně před odesláním; podrobná PO spec |
Trubka 316 l s obsahem Mo 1,85 % (méně než 2,0 % ASTM min): zásilka 55 000 USD odmítnuta v přístavu |
|
Směnárna Spike |
3–8 % z hodnoty faktury v extrémních případech |
Forwardový FX kontrakt; více{0}}měnový účet; vyjednat zpoždění platby v USD |
EUR/USD se posunul z 1,10 na 1,05: kupující v EUR- zaplatil o 4,5 % více |
|
Nesprávné zabalení / poškození |
Částečná ztráta nákladu; pojistný proces 2–4 měsíce |
Specifikujte balení vhodné pro plavbu v PO; kontrola balení před-zásilkou |
Nepotažená trubka 304 dorazila se slanou vodou: přepracování 8 000 USD |
|
Sankce za pozdní dodání |
Smluvní LD (0,5–1,5 % týdně); náklady na zpoždění projektu |
Realistické dodací lhůty; buffer 2–4 týdny v harmonogramu projektu |
Projekt pobřežní platformy: 4týdenní zpoždění potrubí=120 000 USD v nákladech na pohotovostní plavidlo |
|
Chybějící certifikace (Mill TC) |
Opětovné{0}}testování za cenu kupujícího; potenciální odmítnutí koncovým-uživatelem |
Vyžadovat EN 10204 3.1/3.2 v PO; ověřte certifikáty před odesláním |
Duplex 2205 heat bez feritu cert: $2,800 re-test a 3týdenní zpoždění |
Strategie optimalizace nákladů
Následující strategie, sestavené z desetiletí zkušeností s dovozem kovů, mohou podstatně snížit pořizovací náklady, aniž by byla ohrožena kvalita nebo dodržování předpisů:
Tabulka 17: Osvědčené strategie snižování nákladů na vylodění
|
Strategie |
Typické spoření |
Implementace |
Úroveň rizika |
Vhodné pro |
|
Konsolidovat zásilky (FCL větší nebo rovno 80% využití) |
15–25 % / nákladní doprava |
Kombinujte více řádků PO do jednoho kontejneru; plánujte čtvrtletně, nikoli ad{0}}nákupy |
Nízký |
Pravidelní kupující |
|
Vyjednávání ročních smluv o přepravě |
10–20% sleva na spotové sazby |
Potvrdit hlasitost; Smlouva na 6–12 měsíců s dopravcem nebo speditérem |
Nízký |
Objem Větší nebo roven 5 nádobám/rok |
|
Požádejte o osvobození od cla / FTA |
0 % místo 5–25 % cla |
osvědčení o původu; ověřit způsobilost k FTA (EU-KR, GCC-Singapur atd.) |
Střední (riziko dokumentace) |
Všechny kvalifikované původy |
|
Mill-přímý nákup (eliminace obchodní marže) |
5–10 % z FOB |
Vytvořte přímý vztah s mlýnem; minimální roční objem obvykle 200–500 MT |
Střední (úvěrové riziko) |
Objem kupujících Větší nebo rovný 200 MT/rok |
|
Načasování nákupu - během nejnižších cen niklu |
300–800 $/MT na 316L |
Monitor LME nikl; zadávejte objednávky, když jsou indexy přirážek za legování na čtvrtletním minimu |
Střední (účetní náklady zásob) |
316L, duplex, trubka ze slitiny niklu- |
|
Před-kvalifikujte mlýny, abyste snížili počet kontrol prováděných třetí stranou |
500–3 000 USD za zásilku |
Audit QMS mlýna; udržovat seznam schválených prodejců; snížit frekvenci testování |
Nízká – Střední |
Opakovaní kupující s navázanými obchodními vztahy |
|
Používejte více{0}}měnové účty, abyste se vyhnuli FX spreadu |
0,5–2,0 % z faktury |
Vedení účtů v USD/EUR; platit ve stejné měně jako PO |
Nízký |
Všichni dovozci |
|
Odesílejte přes sklad -obchodní{1}}zóny (FTZ). |
Odložit clo; snížit tah cash flow |
Zboží vstupuje do FTZ bezcelní-; clo zaplacené až při vstupu na tuzemský trh |
Nízký |
re-vývozci; inventarizace projektu |
Často kladené otázky
Q1: Jaká je největší složka nákladů na vylodění po FOB?
Cla a tarify obchodních opravných prostředků. § 232 v USA přidává 25 % k CIF; Antidumpingová cla EU- na čínské bezešvé trubky mohou přidat 48,6–71,9 %. Pokud dovážíte do jurisdikce s aktivními obchodními opravnými prostředky, clo bude téměř jistě vaší cenou číslo 2 po FOB.
Q2: Mám použít FOB nebo CIF při porovnávání nabídek dodavatelů?
Vždy převeďte obě na stejný Incoterm pro srovnání - nejlépe DDP (Delivered Duty Paid) na dveře vašeho skladu. Porovnání jednoho dodavatele na FOB Mumbai a druhého na CIF Rotterdam je srovnání různých věcí. Požádejte všechny dodavatele, aby nabízeli stejný Incoterm, nebo každou cenovou nabídku sestavte DDP pomocí vlastních odhadů přepravného a cla.
Otázka 3: Jak zjistím, zda se na mou kombinaci původu produktů- vztahují antidumpingová cla?
Nahlédněte do tří zdrojů: (1) online databáze tarifů vašeho národního celního úřadu; 2) databáze obchodních nápravných opatření WTO pro aktivní případy; a (3) licencovaný celní makléř se zkušenostmi v ocelářském průmyslu. Sazby AD/CVD se mění - sazba, která byla v loňském roce 15 %, mohla být po kontrole ukončení revidována směrem nahoru.
Otázka 4: Kolik bych měl mít rozpočet na kontrolu třetí-strany?
Pro standardní trubky 304/316 s certifikací EN 10204 3.1: 500–1 200 USD za zásilku. Pro duplexní/superduplexní potrubí s plným testováním A923, G48 a feritového obsahu: 2 000–4 000 USD za zásilku. Za první{14}}kvalifikaci s plným dohledem: 3 000–8 000 $.
Q5: Je levnější posílat kontejnerem nebo hromadně?
Pro potrubí do délky 6 m je kontejner (FCL 20GP nebo 40HC) téměř vždy levnější. Breakbulk se stává nezbytným - a dražším za MT - pro délky potrubí přesahující 6 m nebo průměry > 24 palců, do kterých se nevejdou standardní nádoby. Breakbulk také přináší vyšší riziko manipulace a poškození.
Q6: Jak příplatky za slitinu ovlivňují načasování nákladů na přistání?
Většina závodů oceňuje nerezové trubky se základní cenou + zvláštní příplatek za slitinu, přepočítávaný měsíčně na základě indexů LME niklu, ferochromu a oxidu molybdenu. Pokud zadáte objednávku v červnu, ale potrubí bude odesláno v srpnu, může být příplatek přepočítán podle srpnového indexu. Vyjednejte si v podmínkách objednávky-zámek přirážek (obvykle 30 dní).
Q7: Jakou dokumentaci bych měl požadovat před autorizací konečné platby?
Minimálně: (1) Obchodní faktura; (2) seznam balení; (3) Nákladní list (originál nebo dálnopis); (4) Osvědčení o zkoušce mlýna (EN 10204 3.1 nebo 3.2 podle dohody); (5) Osvědčení o původu (pro FTA/požadavky celní preference); (6) osvědčení o pojištění; (7) Zpráva o zkoušce PMI (pokud je specifikována); (8) Zpráva o hydrostatické zkoušce; (9) Zprávy A923/G48 (pro duplexní třídy). Nikdy neuvolňujte platbu, dokud nebudou všechny dokumenty zkontrolovány a potvrzeny, že jsou v souladu.
