Incoloy 800H vs 800HT: Kdy záleží na extra titanu?

Jun 08, 2026

Zanechat vzkaz

Incoloy 800, 800H a 800HT jsou tři blízce příbuzné slitiny niklu-železa-chromu určené pro provoz při vysokých-teplotách. Mají stejné základní složení: přibližně 32 % niklu, 21 % chrómu a 46 % železa, se stopovým množstvím uhlíku, hliníku a titanu. Přesto mají tyto tři třídy různá označení ASTM, různá přípustná napětí v kódu ASME a různé cenové body. Klíčový rozdíl spočívá v kontrole obsahu uhlíku a titanu{11}}a tento článek vysvětluje, kdy na těchto rozdílech záleží.

 

Pokud specifikujete tyto slitiny, pravděpodobně jste se zeptali: "Stojí 800HT za prémii nad 800H? Mohu použít 800H místo 800H? Co se stane, když nahradím 800H?" Tyto otázky vyvstávají při konstrukci petrochemických pecí, potrubí přehřívače páry, košů pro tepelné zpracování-a mnoha dalších aplikacích pracujících při 600 až 1000 stupních.

 

Incoloy 800H vs 800HT

 

Tento článek poskytuje definitivní srovnání-založené na datech. Prozkoumáme rozdíly ve složení, vysvětlíme metalurgickou roli titanu v odolnosti proti tečení, porovnáme mechanické vlastnosti při zvýšené teplotě a poskytneme jasná vodítka pro výběr s případovými studiemi.

 

Definitivní závěr:800HT má vyšší kontrolovaný obsah titanu (0,85–1,20 % oproti . 0.15–0,60 % v 800H) v kombinaci s přísnější kontrolou uhlíku. To poskytuje 800HT o 20–40 % vyšší pevnost při tečení{10}}při teplotách nad 700 stupňů. Pro aplikace pod 700 stupňů jsou 800H a 800HT funkčně ekvivalentní. Nad 700 stupňů v dlouhodobém provozu-odůvodňuje 800HT svou cenovou prémii delší životností a tenčími stěnami.

 

Rodina Incoloy 800: Tři stupně, jedna nadace

 

Incoloy 800 byl vyvinut společností Inco (nyní Special Metals) ve 40. letech 20. století jako alternativa k Inconelu 600 s nižším-niklem pro vysokoteplotní-aplikace. Obsah železa ve slitině (asi 46 %) ji učinil výrazně levnější než Inconel, přičemž stále poskytuje dobrou odolnost proti oxidaci a střední pevnost při zvýšené teplotě.

 

V 60. letech 20. století zkušenosti v petrochemickém provozu odhalily, že původní slitina Alloy 800 měla nekonzistentní odolnost vůči tečení kvůli nekontrolovanému obsahu uhlíku a titanu. To vedlo k vývoji slitiny Alloy 800H (H=„high carbon“) s uhlíkem regulovaným na 0,05–0,10 % pro lepší pevnost při vysokých-teplotách.

 

V 70. letech došlo k další optimalizaciSlitina 800HT(HT=„vysoká teplota“), který kombinuje vysoký obsah uhlíku 800H s kontrolovaným titanem (0,85–1,20 %) a hliníkem (0,15–0,60 %) za účelem maximalizace pevnosti při tečení-precipitačním tvrzením. Dnes na trhu koexistují všechny tři druhy a slouží různým segmentům trhu s vysokoteplotními slitinami.

 

Čísla UNS a specifikace ASTM

 

Stupeň

Číslo UNS

Specifikace ASTM

Specifikace ASME

Společné formuláře

Incoloy 800

N08800

B409 (deska/plech), B407 (bezešvá trubka), B408 (tyč)

SB-409, SB-407, SB-408

Plechy, desky, trubky, tyče, tvarovky

Incoloy 800H

N08810

B409, B407, B408 (se specifickým rozsahem uhlíku)

SB-409, SB-407, SB-408

Bezešvé trubky, desky, tvarovky

Incoloy 800HT

N08811

B409, B407, B408 (se specifickými rozsahy C+Ti+Al)

SB-409, SB-407, SB-408

Bezešvé trubky, desky, tvarovky pro kritické HT servis

 

Definitivní závěr:Poznamenejte si čísla UNS: N08800 (800), N08810 (800H) a N08811 (800HT). V kódu ASME NENÍ zaměnitelné-každý má jiné povolené hodnoty napětí. Vždy uveďte pomocí čísla UNS, nikoli pouze obchodního názvu.

 

Chemické složení

Kompletní tabulka složení
 
 

Živel

Incoloy 800
(UNS N08800)

Incoloy 800H
(UNS N08810)

Incoloy 800HT
(UNS N08811)

Význam

nikl (Ni)

30.0–35.0%

30.0–35.0%

30.0–35.0%

austenitový stabilizátor; odolnost proti oxidaci

Chrom (Cr)

19.0–23.0%

19.0–23.0%

19.0–23.0%

Odolnost proti oxidaci/karburizaci

železo (Fe)

39,5 % min (zůstatek)

39,5 % min (zůstatek)

39,5 % min (zůstatek)

Snížení nákladů; pevnost při mírné teplotě

uhlík (C)

0,10 % max

0.05–0.10%

0.06–0.10%

800H/HT: uhlíková kontrola pro pevnost při tečení

titan (Ti)

0.15–0.60%

0.15–0.60%

0.85–1.20%

KLÍČOVÝ ROZDÍL: HT má 2-8x více Ti

hliník (Al)

0.15–0.60%

0.15–0.60%

0.15–0.60%

Tvoří gama-primární (Ni₃(Al,Ti)) sraženiny

Ti + Al

0.30–1.20%

0.30–1.20%

1.00–1.80%

HT má vyšší kombinovaný Ti+Al pro precipitační vytvrzování

mangan (Mn)

1,50 % max

1,50 % max

1,50 % max

Deoxidátor; zpracovatelnost za tepla

síra (S)

0,015 % max

0,015 % max

0,015 % max

Minimalizováno, aby se zabránilo praskání za tepla

křemík (Si)

1,00 % max

1,00 % max

1,00 % max

Odolnost proti oxidaci (nadměrný Si je škodlivý)

měď (Cu)

0,75 % max

0,75 % max

0,75 % max

Nečistota; omezeno, aby se zabránilo segregaci

dusík (N)

Neuvedeno

Neuvedeno

Neuvedeno

Obvykle<0.03% (air-melted alloys)

 

Definitivní závěr:Kritický rozdíl ve složení je titan: 800HT vyžaduje 0,85–1,20 % Ti, zatímco 800 a 800H umožňují 0,15–0,60 %. Kombinovaný Ti+Al v 800HT je 1,00–1,80 % oproti 0,30–1,20 % v 800H. Toto 2-3násobné zvýšení srážkotvorných prvků dává 800HT jeho vynikající pevnost při tečení.

Role titanu: Zjednodušená metalurgie

 

Při vysokých teplotách (nad 600 stupňů) se kovy pod napětím pomalu deformují-což se nazývá „tečení“. Creep je život-omezující způsob selhání trubek pece, přehřívačů páry a potrubí reformátoru. Posílení proti tečení vyžaduje buď:

 

• Pevné zpevnění roztoku:Legující prvky rozpuštěné v kovové mřížce brání pohybu dislokace. Ve slitinách řady 800 tento efekt zajišťují chrom a nikl.

 

• Srážkové kalení:V zrnech se tvoří jemné částice druhé fáze, které blokují dislokační pohyb a klouzání hranic zrn. V 800HT se titan a hliník spojují s niklem za vzniku gama-primárních (Ni₃(Al,Ti)) sraženin, které jsou extrémně účinné při teplotách 600–900 stupňů.

 

Alloy 800HT je navržena tak, aby maximalizovala precipitační vytvrzování. Vyšší obsah titanu zajišťuje, že při rozpouštěcím žíhání a následném provozu při zvýšené teplotě se v matrici vytvoří jemná disperze gama-primárních sraženin. Tyto precipitáty jsou semikoherentní s austenitovou mřížkou, což znamená, že silně brání pohybu dislokace, aniž by způsobovaly křehkost. Výsledek: výrazně vyšší pevnost při tečení-než 800H.

 

Alloy 800H spoléhá především na zpevnění tuhého roztoku (uhlík v roztoku) a precipitaci karbidů na hranicích zrn. Má určité množství gama-primární složky z nižšího obsahu Ti+Al, ale nestačí k dosažení úplného precipitačního-vytvrzení. Pro provoz pod 700 stupňů to stačí. Nad 700 stupňů se rozdíl stává kritickým.

 

Mechanické vlastnosti při pokojové a zvýšené teplotě

 

Vlastnosti pokojové teploty

 

Vlastnictví

Incoloy 800

Incoloy 800H

Incoloy 800HT

Srovnání

Pevnost v tahu

75 ksi (517 MPa) min

80 ksi (552 MPa) min

80 ksi (552 MPa) min

800H/HT mírně vyšší kvůli C kontrole

Mez kluzu (0,2 %)

30 ksi (207 MPa) min

30 ksi (207 MPa) min

30 ksi (207 MPa) min

V podstatě ekvivalentní při RT

Prodloužení (ve 2")

30 % min

30 % min

30 % min

Všechny mají vynikající tažnost

Tvrdost

Typicky 150–200 HB

Typicky 150–200 HB

Typicky 150–210 HB

Srovnatelný

Modul pružnosti

28,5 x 10^6 psi (196 GPa)

28,5 x 10^6 psi (196 GPa)

28,5 x 10^6 psi (196 GPa)

Stejný modul

Hustota

0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3)

0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3)

0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3)

Identické

 

Pevnost v tahu za vysoké-teploty

 

Tabulka 4: Porovnání pevnosti v tahu za vysoké-teploty (typické hodnoty)

 

Teplota

Incoloy 800H
Pevnost v tahu

Incoloy 800HT
Pevnost v tahu

Rozdíl

20 stupňů (RT)

552 MPa

552 MPa

0%

500 stupňů

462 MPa

470 MPa

+2 % (HT)

600 stupňů

393 MPa

414 MPa

+5 % (HT)

700 stupňů

310 MPa

345 MPa

+11 % (HT)

800 stupňů

221 MPa

262 MPa

+19 % (HT)

900 stupňů

145 MPa

186 MPa

+28 % (HT)

1000 stupňů

90 MPa

117 MPa

+30 % (HT)

 

Definitivní závěr:Při pokojové teplotě mají 800H a 800HT v podstatě identické vlastnosti v tahu. Jak teplota stoupá nad 700 stupňů, pevnost 800HT dramaticky roste-až o 30 % vyšší pevnost v tahu při 900–1000 stupních. Jedná se o srážení{10}}tvrdnutí v akci.

 

Creep-Síla protržení

 

U vysoko-teplotního designu je pevnost při tečení-nejdůležitější vlastností. ASME kód pro kotel a tlakovou nádobu, oddíl II, část D poskytuje přípustná napětí na základě údajů o tečení. Následující tabulka ukazuje čas do prasknutí při různých úrovních namáhání a teplotách-data, která určují návrhovou životnost.

 

Tabulka 5: Creep-Porovnání dat o roztržení - 800H vs. 800HT

 

Stav

Teplota

Stres

Čas do prasknutí (800 h)

Čas do prasknutí (800HT)

Výhoda

100 000 hodin prasknutí

700 stupňů

105 MPa

~100 000 hodin

~150 000 hodin

800HT: O 50 % delší životnost

100 000 hodin prasknutí

750 stupňů

75 MPa

~70 000 hodin

~120 000 hodin

800HT: o 70 % delší životnost

100 000 hodin prasknutí

800 stupňů

50 MPa

~60 000 hodin

~100 000 hodin

800HT: o 67 % delší životnost

100 000 hodin prasknutí

850 stupňů

32 MPa

~50 000 hodin

~90 000 hodin

800HT: O 80 % delší životnost

100 000 hodin prasknutí

900 stupňů

20 MPa

~40 000 hodin

~75 000 hodin

800HT: O 88 % delší životnost

Stres na 100 000 hodin

700 stupňů

?

105 MPa

120 MPa

800HT: o 14 % vyšší dovolené napětí

Stres na 100 000 hodin

800 stupňů

?

50 MPa

65 MPa

800HT: o 30 % vyšší dovolené napětí

Stres na 100 000 hodin

900 stupňů

?

20 MPa

30 MPa

800HT: o 50 % vyšší dovolené napětí

 

Povolená napětí podle ASME Code

 

ASME kotel a tlaková nádoba Code Section II Část D poskytuje maximální povolené hodnoty napětí pro každou slitinu při různých teplotách. Tyto hodnoty jsou odvozeny z údajů minimální pevnosti v tahu, meze kluzu a tečení-s příslušnými bezpečnostními faktory. Povolené napětí určuje minimální požadovanou tloušťku stěny pro komponenty obsahující tlak-.

 

Tabulka 6: Povolená napětí ASME sekce II část D - 800H vs 800HT

 

Teplota

Incoloy 800H
Přípustné napětí (MPa)

Incoloy 800HT
Přípustné napětí (MPa)

Poměr (HT/H)

Poznámky

200 stupňů

138

138

1.00

Oblast řízená tahem-

400 stupňů

123

123

1.00

Oblast řízená-výnosem

500 stupňů

108

110

1.02

Přechod do plížení-kontrolován

600 stupňů

86

92

1.07

Creep začíná dominovat

650 stupňů

71

80

1.13

Objevuje se významná výhoda HT

700 stupňů

57

68

1.19

O 19 % vyšší přípustné pro HT

750 stupňů

45

55

1.22

O 22 % vyšší přípustné pro HT

800 stupňů

35

45

1.29

O 29 % vyšší přípustné pro HT

850 stupňů

26

36

1.38

O 38 % vyšší přípustné pro HT

900 stupňů

19

27

1.42

O 42 % vyšší přípustné pro HT

950 stupňů

13

19

1.46

O 46 % vyšší přípustné pro HT

1000 stupňů

9

13

1.44

800HT umožňuje tenčí stěny při extrémní T

 

Definitivní závěr:Nad 700 stupňů umožňuje ASME o 19–46 % vyšší napětí pro 800HT oproti 800H. U trubky nebo potrubí pod vnitřním tlakem je dovolené napětí nepřímo úměrné požadované tloušťce stěny. O 40 % vyšší přípustné namáhání znamená o 40 % tenčí stěny, o 40 % méně materiálu a o 40 % nižší náklady na materiál,{11}}které často přesahují prémii zaplacenou za 800HT za 800H.

 

Odolnost proti oxidaci a nauhličování

 

Všechny tři třídy Incoloy 800 mají stejný obsah chrómu (19–23 %), což určuje jejich odolnost vůči oxidaci. Ochranný povlak oxidu chromitého (Cr₂O₃), který se tvoří na povrchu, je stejný pro 800, 800H a 800HT. Proto odolnost proti oxidaci NENÍ rozlišovacím faktorem.

 

Prostředí

Teplota

Chování

Rozdíl mezi ročníky

Vzduch/oxidace

Až 1100 stupňů

Vynikající; tvoří se ochranná vrstva Cr2O3

NONE - ekvivalent všech známek

Vzduch/oxidace

Nad 1100 stupňů

Může dojít k odlupování vodního kamene; Doporučeno max. 1150 stupňů

ŽÁDNÝ

Nauhličovací atmosféry

800-1000 stupňů

Dobrá odolnost; Cr pomáhá, ale není tak dobrý jako slitiny 25Cr

ŽÁDNÝ

Sulfidizace (obsahující H₂S-)

500-800 stupňů

Mírný; méně Cr než 310S nebo HK40

ŽÁDNÝ

Pára (vodní pára)

Až 950 stupňů

Dobrý; Ochrana Cr₂O₃ v páře

ŽÁDNÝ

Nitridace

800-1000 stupňů

Mírný; Ti může tvořit TiN, ale není to škodlivé

MINOR - HT může vytvořit více povrchové vrstvy TiN, ale není škodlivý

 

Definitivní závěr:NEVYBEREJTE 800HT nad 800H pro odolnost proti oxidaci nebo nauhličování-jsou ekvivalentní. Jediným důvodem pro specifikaci 800HT je vyšší pevnost při tečení-při teplotách nad 700 stupňů.

 

Svařování a výroba

 

Parametr

Incoloy 800H

Incoloy 800HT

Poznámky

Svařitelnost

Dobrý

Dobrý

Obě slitiny se dobře svařují se standardními GTAW/GMAW/SMAW

Matching Filler (GTAW/GMAW)

ERNiCr-3 (Inconel 82)

ERNiCr-3 (Inconel 82)

Stejný přídavný kov pro oba stupně

Matching Filler (SMAW)

ENiCrFe-3 (Inconel 182)

ENiCrFe-3 (Inconel 182)

Stejná krytá elektroda

Předehřejte

Není vyžadováno

Není vyžadováno

Austenitické slitiny netvrdnou chlazením

Interpass Teplota

Doporučeno max 150 stupňů

Doporučeno max 150 stupňů

Nadměrný interpass podporuje srážení karbidu

Tepelné zpracování po-svaru

Není vyžadováno pro ASME

Není vyžadováno pro ASME

Rozpouštěcí žíhání volitelné pro náročný provoz

Riziko senzibilizace

Nízký; Ti-stabilizováno

Velmi nízká; vyšší obsah Ti

HT má o něco lepší odolnost proti IGC

Riziko praskání za horka

Nízký

Nízký

Oba mají dobrou odolnost proti praskání tuhnutím

Rozdílné svařování (na CS)

ERNiCr-3 / ENiCrFe-3

ERNiCr-3 / ENiCrFe-3

U obou stejný postup

 

Analýza nákladů

 

Nákladový faktor

Incoloy 800H

Incoloy 800HT

Poměr (HT/H)

Prémie za suroviny (za kg)

Základní čára 1,0x

1.08–1.15x

~10–15% prémie za HT

4" bezešvá trubka Sch.40 (na metr)

$180–220/m

$200–250/m

~10–15% prémie

Talíř (na kg, tloušťka 10 mm)

12–15 USD/kg

14–17 USD/kg

~10–15% prémie

Svařovací spotřební materiál

ERNiCr-3: 40–60 USD/kg

ERNiCr-3: 40–60 USD/kg

Stejný přídavný kov

Svářečské práce

Norma

Norma

Stejný

Tepelná úprava (v případě potřeby)

Roztokové žíhání 1150 stupňů

Rozpouštěcí žíhání 1175 stupňů

Trochu vyšší teplota pro HT

Dostupnost

Vynikající (více výrobců)

Dobré (méně výrobců s kvalifikací HT)

HT může mít delší dodací lhůtu

Celkové vyrobené náklady (např. trubka pece)

Základní linie

1.10–1.18x

10–18% prémie za HT

 

800H nebo 800HT?

 

Podmínka aplikace

Incoloy 800H

Incoloy 800HT

Doporučení

Odůvodnění

Provozní teplota < 650 stupňů

Vhodný

Vhodné, ale příliš{0}}zadané

800H

Creep neovládá; 800HT neposkytuje žádnou výhodu

Provozní teplota 650–750 stupňů

Vhodný

Vhodné s okrajem

800H (krátká životnost) nebo 800HT (dlouhá životnost)

Vyhodnoťte na základě požadované návrhové životnosti

Provozní teplota > 750 stupňů

Marginální (silné stěny nebo krátká životnost)

Optimální

800HT

HT poskytuje o 20–40 % vyšší dovolené napětí

Design life > 150,000 hours at >700 stupňů

Náročný

Adekvátní

800HT

dominuje plížení; Precipitáty HT prodlužují životnost

Cyklický tepelný servis (časté spouštění)

Přijatelný

Lepší

800HT (pokud T > 700 stupňů)

Mikrostruktura HT lépe odolává tepelné únavě

Trubky parního přehřívače (600–800 stupňů)

Vhodný

Vhodný

800H typical; 800HT for >750 stupňů

Průmysl používá obojí; hodnotit podle konkrétních podmínek

Trubky pro petrochemické pece (850–950 stupňů)

Okrajový

Optimální

standard 800HT

Reformovací a krakovací pece typicky specifikují 800HT

Koše pro tepelné zpracování (700–900 stupňů)

Vhodný

Lepší

800H přijatelné; 800HT pro dlouhou životnost

Cyklické tepelné namáhání; HT lepší pro rozšířenou službu

Tlaková nádoba s konstrukční teplotou < 600 stupňů

Vhodný

Vhodný

800H

Vysoké{0}}teplotní výhody pro HT

Náhrada za stávající zařízení 800H

Zápas originál

Zápas originál

Použijte původní třídu

Nemíchejte třídy ve stejném systému bez analýzy

Krátkodobé vybavení (životnost < 50 000 h)

Vhodný

Vhodný

800H

Nižší počáteční náklady za omezenou službu

 

Případové studie z oboru

 

Incoloy 800H vs 800HT Applications

 

Případová studie: 1: Steam Methane Reformer - 800HT umožňuje navrhování tenčích trubek

 

Závod na výrobu vodíku na Blízkém východě v roce 2024 specifikoval parní reformovací trubky metanu pracující při výstupní teplotě 920 stupňů s návrhovým tlakem 25 barů. Počáteční návrh využívající Incoloy 800H vyžadoval tloušťku stěny 15,2 mm, aby byl splněn požadavek na životnost 100 000 hodin při tečení. Přechod na Incoloy 800HT snížil požadovanou tloušťku stěny na 11,8 mm (22% snížení), což má za následek:

- Snížení hmotnosti materiálu: 22 %


- Snížení materiálových nákladů: ~12 % (po započtení HT prémie)


- Nižší tepelné namáhání díky tenčí stěně (rychlejší přenos tepla, nižší teplotní gradient)


- Prodloužená životnost při tečení: odhadem 130 000 hodin vs. minimum . 100 000 hodin

Klíčová poučka: Při teplotách nad 900 stupňů umožňuje vyšší dovolené napětí 800HT snížení tloušťky stěny, které více než kompenzuje prémii materiálu.

 

Případová studie: 2: Ethylenová krakovací pec - 800HT prodlužuje životnost trubek v cyklickém provozu

 

U etylénového krakovacího zařízení v jihovýchodní Asii došlo po 85 000 hodinách provozu k předčasnému selhání zářivé spirálové trubice. Původní elektronky byly specifikovány jako Incoloy 800H. Analýza poruch odhalila creepové praskání iniciované na vnějším povrchu, urychlené cyklickým tepelným namáháním z operací odkoksování každých 30–40 dní. Během obratu v roce 2025 závod nahradil zářivé cívky Incoloy 800HT.

Po 50 000 hodinách provozu s novými elektronkami 800HT:


- Nebylo zjištěno žádné creep cracking


- Hodnocení zbývající životnosti: dalších minimálně 80 000 hodin


- Cyklus odkoksování prodloužen na 45 dní (snížené tepelné cyklování)

Klíčová lekce: Pro cyklické vysokoteplotní-služby poskytují gama-precipitáty 800HT lepší odolnost vůči tečení-únavě než 800H.

 

Případová studie: 3: Parní přehřívač - 800H se ukázal jako adekvátní při střední teplotě

 

Uhelná elektrárna o výkonu 600 MW-v Indii specifikovala výstupní sběrače přehříváku páry pracující při teplotě páry 540 stupňů s maximální teplotou kovu 580 stupňů . Původní návrh uvažoval jak 800H, tak 800HT. Analýza ukázala:

- Při 580 stupních , ASME povolené napětí pro 800H=92 MPa, 800 HT=97 MPa (pouze 5% rozdíl)


- Požadavek na konstrukční životnost: 200 000 hodin (při této teplotě snadno splní oba)


- Creep není režim kontroly selhání; oxidace a eroze jsou obavy

Závod zvolil Incoloy 800H, čímž dosáhl 12% úspory nákladů na materiál oproti 800HT bez kompromisů v životnosti. Po 15 letech provozu zůstávají hlavičky v provozu bez problémů souvisejících s plížením-.

Klíčová lekce: Při teplotách pod 650 stupňů jsou 800H a 800HT funkčně ekvivalentní. Prémie 800HT neposkytuje žádnou výhodu.

 

Případová studie: 4: Náhrada v -druhu - odpovídající původní specifikaci

 

Projekt údržby v roce 2023 v americké rafinérii vyžadoval výměnu části trubky pece Incoloy 800H, která po 180 000 hodinách provozu vykazovala malý únik. Tým pro nákup uvažoval o nahrazení 800HT za účelem „vylepšení“ náhrady, ale technická analýza odhalila dvě obavy:

1. Zbývající původní trubky 800H by pokračovaly v tečení jinou rychlostí než nová trubka 800HT, což by potenciálně vytvářelo koncentrace napětí v přechodovém svaru.


2. Dokumentace vyžadovaná kódem ASME-a režim kontroly se mezi těmito dvěma třídami mírně liší.

Projekt pokračoval přesnou in{0}}náhradou za použití Incoloy 800H, zajišťující metalurgickou a mechanickou kompatibilitu se stávajícím systémem.

Klíčová poučka: Při opravách a výměnách vždy používejte původní třídu materiálu, pokud kompletní technické přehodnocení neodůvodňuje změnu.

 

Formy a specifikace produktu

 

Formulář produktu

ASTM Spec

Dostupnost 800H

Dostupnost 800HT

Poznámky

Bezešvá trubka/trubka

B407

Vynikající (1/2" až 12" NPS)

Dobrý (1/2" až 8" NPS)

Větší velikosti mohou vyžadovat válcování válcováním

Svařovaná trubka

B409/B705

Dobrý

Omezený

Většina HT se používá jako bezproblémová pro-kritické služby

Talíř/list

B409

Vynikající (všechny tloušťky)

Dobrý (typicky 3 mm až 50 mm)

HT deska pro vyrobené tlakové díly

Tyč / sochor

B408

Vynikající

Dobrý

Tyč pro obráběné součásti a výkovky

Kování (svar natupo)

B366

Vynikající

Dobrý

WP-NCH (800H) / WP-NCHT (800HT)

Výkovky

B564

Dobrý

Dobrý

Kované příruby, trysky, trubkovnice

Drát

B408

K dispozici

Omezený

Svařovací drát nevyrábí se jako 800H/HT (použijte ERNiCr-3)

 

Běžné chyby ve specifikaci, kterým je třeba se vyhnout

 

1. Specifikace „Incoloy 800“ bez označení H nebo HT

 

Důsledek: Může obdržet slitinu Alloy 800 (UNS N08800), která má nižší uhlík a nižší pevnost při tečení než 800H/800HT

 

Správný přístup: Vždy specifikujte číslem UNS: N08810 pro 800H, N08811 pro 800HT

 

2. Nahrazení 800H za 800HT bez technické kontroly

 

Důsledek: Při teplotách nad 750 stupňů bude mít 800H o 20–40 % nižší životnost při tečení, než je navrženo

 

Správný přístup: Nikdy nenahrazujte 800H za 800HT, aniž byste přepočítali tloušťku stěny a životnost při dotvarování

 

3. Použití 800HT, kde 800H je adekvátní

 

Důsledek: Plýtvá 10–15 % materiálového rozpočtu bez přínosu pro výkon při mírných teplotách

 

Správný přístup: Rezerva 800HT pro aplikace nad 750 stupňů nebo s požadavky na prodlouženou životnost

 

4. Nekontroluje se velikost zrna

 

Důsledek: Jemná velikost zrna (ASTM 6-8) snižuje pevnost při tečení o 15–30 % ve srovnání s hrubozrnným (ASTM 3-5)

 

Správný přístup: Zadejte velikost zrna 5 nebo hrubší; hrubší je lepší pro tečení

 

5. Přehlédnutí rozdílu teplot rozpouštěcího žíhání

 

Důsledek: 800HT vyžaduje minimum 1175 stupňů; 800H vyžaduje pouze 1150 stupňů. Pod-žíhaný materiál nevyvine plnou pevnost při tečení

 

Správný přístup: Specifikujte správnou teplotu žíhání pro každý druh

 

Shrnutí

 

Kritérium

Vyhrává Incoloy 800H

Incoloy 800HT vítězí

Cena (cena materiálu)

o 10–15 % nižší

 

Dostupnost

Lepší akcie, více výrobců

 

Provozní teplota < 650 stupňů

Adekvátní; HT neposkytuje žádnou výhodu

 

Provozní teplota > 750 stupňů

 

O 20–40 % vyšší dovolené napětí

Design life > 150,000 hr at >700 stupňů

 

Výrazně delší životnost při tečení

Cyklický tepelný servis (časté cykly)

 

Lepší odolnost proti tepelné únavě

Petrochemické reformovací/krakovací trubky

 

Industry standard for >850 stupňů

Optimalizace tloušťky stěny na HT

 

Umožňuje návrhy tenčích stěn

Celkové náklady na instalaci (nad 800 stupňů)

Nutné silnější stěny

Může být stejný nebo nižší kvůli redukci stěny

 

Odeslat dotaz
Pojď k nám
A spusťte své RFQS hned.
Kontaktujte nás